Справа № 515/1659/25
Провадження № 3/515/2046/25
Татарбунарський районний суд Одеської області
11 листопада 2025 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Дем'янова О.А., за участі секретаря судового засідання Унгурян Т.В., прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області Кайкуліної І.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором комунального підприємства Татарбунарської міської ради «Дмитрівка»,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального підприємства Татарбунарської міської ради «Дмитрівка» (далі-КП ТМР «Дмитрівка»), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.05.2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45, п.2-7 Розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального підприємства КП ТМР «Дмитрівка», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.05.2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45, п.2-7 Розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального підприємства КП ТМР «Дмитрівка», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.05.2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунального підприємства КП ТМР «Дмитрівка», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 12.05.2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з протоколами автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21 жовтня 2025 року справи №515/1659/25 (провадження №3/515/2046/25), №515/1661/25 (провадження №3/515/2048/25), №515/1662/25 (провадження №3/515/2049/25), №515/1663/25 (провадження №3/515/2050/25) відносно ОСОБА_1 передано у провадження судді Дем'янової О.А.
Постановою судді Татарбунарського районного суду Одеської області Дем'янової О.А. від 04 листопада 2025 року справи об'єднані в одне провадження за №515/1659/25 (провадження №3/515/2046/25).
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину свою визнав повністю, факту вчинення ним правопорушень не заперечив, просив призначити мінімальне покарання.
Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просить притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, встановленому санкцією статті. Також подала Висновок щодо наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, допитавши правопорушника, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень, що підтверджуються такими доказами по справі:
-протоколом №856/2025 від 14.10.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, з протоколом ознайомлений без зауважень, протокол підписав;
-результатами пошуку документів-декларацій ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі декларацій від 30.09.2025 року, якими підтверджується факт подання щорічної декларації 08.05.2025 року;
-копією декларації ОСОБА_1 за 2021 рік із датою подання 08.05.2025 року;
-листом Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подення декларацій №47-06/59727-25 від 09.07.2025 року з повідомленням Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про встановлення несвоєчасного подання декларацій особами, зокрема ОСОБА_1 , уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
-повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносно ОСОБА_1 , №85323/0/06-25 від 20.05.2025 року;
-роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 . Якою підтверджується подання правопорушником щорічної декларації 08.05.2025 року о 16:35:57 год;
-Статутом комунального підприємства Татарбунарської міської ради «Дмитрівка», код ЄДРПОУ 33064972;
-посадовою інструкцією директора комунального підприємства Татарбунарської міської ради «Дмитрівка» ОСОБА_1 з датою ознайомлення 07.08.2025 року;
-списком працівників комунального підприємства Татарбунарської міської ради «Дмитрівка», у якому директором підприємства є ОСОБА_1 ;
-розпорядженням виконкому Дмитрівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області №80 від 30.11.2015року про прийняття ОСОБА_1 на посаду директора КП «Дмитрівка» з 01.12.2015 року;
-довідкою комунального підприємства Татарбунарської міської ради «Дмитрівка» № 41 від 21.08.2025 року про нараховану та фактично виплачену заробітну плату з 01.01.2023 року по дату видачі довідки із зазначенням окладу, надбавки, премії та інших виплат ОСОБА_1 ;
-архівною довідкою Архівного відділу Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області №55/03-18/55 від 09.05.2025 року про неможливість видачі архівної копії розпорядження виконкому Дмитрівської сільської ради татарбунарського району Одеської області від 30.11.2015 року №80 щодо прийняття ОСОБА_1 на посаду директора КП «Дмитрівка» з 01.12.2015 року у зв'язку з тим, що вказане розпорядження не є документом постійного зберігання;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.09.2025 року;
-листом Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації НАЗК №71-03/4127/20 від 06.02.2020 року щодо зберігання та автоматичного оприлюднення декларацій в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування»;
-листом Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК №22/3-79вих-21 від 18.02.2021 року щодо складання протоколів за ч.1 ст.172-6 КУпАП;
-листом Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя №47-10/57396-24 від 06.08.2024 року щодо технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», з якого слідує, що перебої в роботі Реєстру були нечастими та короткотривалими;
-рапортами оуп УСР в Одеській області ДСР НП України С.Бойченка від 14.10.2025 року, згідно з яким у нього на розгляді знаходяться матеріали про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, згідно бази «ІІПС ОВС України» ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався;
-протоколом №857/2025 від 14.10.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, з протоколом ознайомлений без зауважень, протокол підписав;
-результатами пошуку документів-декларацій ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі декларацій від 30.09.2025 року, якими підтверджується факт подання щорічної декларації 12.05.2025 року о 20:27 год;
-копією декларації ОСОБА_1 за 2022 рік із датою подання 12.05.2025 року о 20:27 год;
-протоколом №858/2025 від 14.10.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, з протоколом ознайомлений без зауважень, протокол підписав;
-результатами пошуку документів-декларацій ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі декларацій від 30.09.2025 року, якими підтверджується факт подання щорічної декларації 12.05.2025 року о 20:27 год;
-копією декларації ОСОБА_1 за 2023 рік із датою подання 12.05.2025 року о 20:27 год;
-протоколом №859/2025 від 14.10.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, з протоколом ознайомлений без зауважень, протокол підписав;
-результатами пошуку документів-декларацій ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі декларацій від 30.09.2025 року, якими підтверджується факт подання щорічної декларації 12.05.2025 року о 21:55 год;
-копією декларації ОСОБА_1 за 2024 рік із датою подання 12.05.2025 року о 21:55 год.
Згідно з Висновком Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської обласної прокуратури, наданим суду прокурором Кайкуліною І.О. директор КП ТМР «Дмитрівка» ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону
Згідно з Висновком прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Кайкуліної І.О. директор КП ТМР «Дмитрівка» ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону «Про запобігання корупції», несвоєчасно 08.05.2025 рок, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік та несвоєчасно 12.05.2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022, 2023 та 2024 роки, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 та п.2 Розділу Закону «Про запобігання корупції», та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.216-221).
Відповідно до положень ст.9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також встановлений порядок управління і які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією -діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 2 ст.81 ЦК України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Згідно з ч.2 ст.167, ч.2 ст.169 ЦК України держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права у випадках та порядку, встановлених Конституцією України та законом.
За змістом статті 279 Кодексу ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно зі статтею 251 Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником КП ТМР «Дмитрівка» є Татарбунарська міська рада Одеської області, тобто орган місцевого самоврядування.
01.12.2015 року відповідно до розпорядження виконкому Дмитрівської сільської ради татарбунарського району Одеської області №80 від 30.11.2015 року ОСОБА_1 прийнято на посаду директора КП «Дмитрівка».
За змістом ч.1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Таким чином, директор КП ТМР «Дмитрівка» ОСОБА_1 відповідно до пп.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування, тобто особою, яка згідно з вимогами п.15 ст.1 цього Закону зобов'язана подавати декларацію.
За змістом ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відтак, ОСОБА_1 у відповідності до п.п.2-7 Розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаний був подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки-не пізніше 31.01.2024 року, за 2023 рік-не пізніше 31.03.2024 року, за 2024 рік-не пізніше 31.03.2025 року.
Однак, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яки повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі декларацій, за відсутності поважних причин, у порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та п.п.2-7 Прикінцевих положень цього Закону, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік-08.05.2025 року о 16:33 год, за 2022 рік-12.05.2025 року о 20:27 год, за 2023 рік-12.05.2025 року о 20:27 год, та за 2024 рік-12.05.2025 року о 21:55год.
Датою та часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є фактичний час і дата несвоєчасної подачі ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, а саме: за 2021 рік-08.05.2025 року о 16:33 год, за 2022 рік-12.05.2025 року о 20:27 год, за 2023 рік-12.05.2025 року о 20:27 год, та за 2024 рік-12.05.2025 року о 21:55год.
У своїх письмових поясненнях та у судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував факту несвоєчасної подачі щорічних декларацій за 2021,2022,2023 та 2024 роки, доказів на підтвердження поважності причин несвоєчасної подачі декларацій суду не надав, вину визнав повністю.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи, дослідивши надані матеріали, допитавши правопорушника, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до положень ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За підтвердження події і складу адміністративних правопорушень, з метою виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності з урахуванням ст. 36 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи обставини справи, особу порушника, який розкаюється у вчиненому, беручи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст.36, 40-1, ч.1 ст.172-6, ст.ст.283,284 КУпАП,суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Штраф стягнути за наступними реквізитами: Татарбунарська міська ТГ, отримувач: ГУК в Од.обл./м.Татарбун./21081100, код ЄДРПОУ:37607526, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку: UA388999980313020106000015732, код КДБ: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) за наступними реквізитами: стягувач ГУК у м.Києві/м.Київ 22030106, код за ЄДРПОУ37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Згідно із статтями 307, 308 Кодексу штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Суддя О.А.Дем'янова