Справа № 766/10144/25
нп 2-а/490/131/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
05 листопада 2025 року суддя Центрального районного суду міста Миколаєва Черенкова Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ВП №1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з адміністративним позовом до ВП №1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 03.07.2025 року дану адміністративну справу направлено до Центрального районного суду м.Миколаєва. Ухвала мотивована тим, що у позовній заяві позивач не обґрунтовував підсудність даної справи Херсонському міському суду Херсонської області, у позовній заяві позивач зазначає, що його місце проживання знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та доказів на підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку місця свого проживання у м. Херсоні чи Херсонської області позивачем не надано.
Відповідно до ч.6 ст. 171 КАС України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно відповіді №1591826 від 22.07.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру, позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Разом із цим, згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Зазначені норми вказують на те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на певний період. Положеннями ч.1 ст.5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» зазначену довідку віднесено до документів, що підтверджують місце проживання особи.
Як вбачається з листа Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації №908/02 від 19.08.2025 року станом на 13.08.2025 року ОСОБА_1 як внутрішньо переміщена особа в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб по Миколаївській області не перебуває.
Докази щодо місця проживання ОСОБА_1 в Центральному районі міста Миколаєва у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох визначених у законі судів.
Тобто, законодавець передбачив можливу альтернативну підсудність розгляду окремих категорій справ і наділив правом вибору звернення до суду виключно позивача.
Отже, враховуючи вищевказане, а також беручи до уваги, що жодна із сторін не значиться зареєстрованою в Центральному районі м.Миколаєва, доказів проживання позивача в м.Миколаєві не надано, а також те, що позивачем обрана підсудність за своїм місцем реєстрації та місцезнаходженням відповідача, суддя вважає, що підстави розгляду даної адміністративної справи Центральним районним судом м.Миколаєва відсутні.
Відповідно до ч.5 ст. 171 КАС України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
У відповідності до положень ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що місцезнаходження відповідача не відноситься до території Центрального району м. Миколаєва, даних, які вказували б на зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання або ж проживання позивача на території Центрального району м. Миколаєва також немає, тому дана справа не підсудна Центральному районному суду м. Миколаєва та підлягає передачі Херсонському міському суду Херсонської області для розгляду за підсудністю.
Керуючись ст.ст. 25,29,171,241,248,294,295 КАС України, суддя, -
Матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ВП №1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення передати до Херсонського міського суду Херсонської області.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Н.П. Черенкова