Постанова від 24.10.2025 по справі 127/32058/25

Справа № 127/32058/25

Провадження № 3/127/6766/25

ПОСТАНОВА

24 жовтня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вохмінова О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 471 ч. 3 Митного кодексу України

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Арабської Республіки Єгипет, посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_1 , видана органом 6301 27.06.2023 року, прож.: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

згідно протоколу про порушення митних правил № 0273/UA401000/2025, 17.07.2025 року приблизно о 16.22 год. в пункті пропуску «Могилів-Подільський - Отач» митного поста «Дністер» Вінницької області в напрямку виїзд з України громадянин Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_2 , який їхав в напрямку Республіки Молдова, порушив порядок проходження митного контролю а саме: без ознак приховування, без наявності відповідних дозвільних документів, засвідчених печаткою, перемістив через митний кордон України не задекларовані предмети - монети (22 шт.), які за візуальними ознаками схожі на монети, що мають історичну та культурну цінність, ввезення та вивезення яких регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 471 ч. 3 МК України.

В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 зазначив, що вину визнає, пояснення надати відмовився згідно ст. 63 Конституції України.

Відповідно до ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.

Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідальність за ч. 3 ст. 471 КУпАП настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Згідно примітки до зазначеної статті, недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» регулюються відносини, пов'язані з вивезенням, ввезенням та поверненням культурних цінностей, і спрямований на охорону національної культурної спадщини та розвиток міжнародного співробітництва України у сфері культури. Дія цього Закону не поширюється на сучасні сувенірні вироби, предмети культурного призначення серійного та масового виробництва.

У цьому Законі терміни вживаються у такому значенні, зокрема: культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України; рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування; колекція культурних цінностей - однорідні або підібрані за певними ознаками різнорідні предмети, які, незалежно від культурної цінності кожного з них, зібрані разом становлять художню, історичну, етнографічну чи наукову цінність; вивезення культурних цінностей - фактичне переміщення юридичними чи фізичними особами з будь-якою метою через митний кордон України культурних цінностей з території України без зобов'язання їх зворотного ввезення в Україну; свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей (далі - свідоцтво) - документ встановленого зразка, що підтверджує право особи на вивезення або тимчасове вивезення зазначених у ньому культурних цінностей.

Зокрема, статтею 13 зазначеного Закону передбачено: свідоцтво є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України.

Вивезення або тимчасове вивезення культурних цінностей без свідоцтва забороняється. Митні органи здійснюють відповідні митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим, пропуску через митний кордон України культурних цінностей, що вивозяться, у тому числі тимчасово, за межі України, на підставі відповідного свідоцтва, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.

Особи, винні у порушенні законодавства України про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, несуть відповідальність, передбачену законами України (ст. 37 зазначеного Закону).

Згідно протоколу інспектором Вінницької митниці встановлено, що предмети візуально схожі на монети, що мають історичну та культурну цінність.

Описом від 17.07.2025 року зафіксовано тимчасово вилучені у Ісси Ахмеда 22 монети без зазначення країни-емітента.

Згідно повідомлення Вінницького обласного краєзнавчого музею від 04.09.2025 року, 17.07.2025 року надані Вінницькою митницею предмети мають певну історичну цінність, але не є рідкісними чи унікальними. Мають незадовільний стан збереження. Їх загальна оцінна вартість становить 260 грн. Експертна оцінка монет надана для проведення мистецтвознавчої експертизи.

Однак, в матеріалах відсутні дані про те, що вилучені у ОСОБА_3 22 монети є культурною цінністю в розумінні Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» і їх вивезення або тимчасове вивезення без відповідного свідоцтва забороняється.

Статтею 11 Закону передбачено, що заявлені до вивезення (тимчасового вивезення) та повернуті після тимчасового вивезення культурні цінності підлягають обов'язковій державній експертизі.

Питання проведення державної

експертизи культурних цінностей, заявлених до вивезення,

тимчасового вивезення та повернутих в Україну після тимчасового

вивезення, а також вилучених митними або правоохоронними органами,

конфіскованих за рішенням суду та обернених відповідно до закону в

дохід держави регулюється Порядком проведення державної експертизи культурних цінностей, затвердженим постановою КМУ від 26.08.2003 року № 1343.

Відповідно до п. 12 Порядку експертиза культурних цінностей, вилучених митними або

правоохоронними органами, конфіскованих за рішенням суду та

обернених відповідно до закону в дохід держави, проводиться

мистецтвознавцями або експертами уповноважених організацій.

Таким чином, за відсутності належних доказів, визначити, чи є вилучені митним органом предмети (22 шт.) культурними цінностями і чи підлягають вивезенню на підставі відповідного свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення), неможливо.

Відповідно до частини 1 статті 527 Митного кодексу України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:

1) про проведення додаткової перевірки;

2) про накладення адміністративного стягнення;

3) про закриття провадження у справі.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність направлення даної справи для проведення додаткової перевірки.

Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, ст. 527 Митного кодексу України,

ПОСТАНОВИВ:

справу № 127/32058/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 471 ч. 3 Митного кодексу України ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) направити Вінницькій митниці Державної митної служби України для проведення додаткової перевірки.

Суддя: