Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/7195/25
Провадження №2/711/3245/25
заочне
08 жовтня 2025 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Позарецької С.М.
при секретарі Буйновській А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Черкаська служби чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
Позивач Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, звернувся у Придніпровський районний суд м. Черкаси із позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що власником та одноосібним засновником підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011 «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 № 1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» № 1070 від 10.12.2008, Виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням №564 від 29.05.2015 ввів у дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
04.06.2015 між КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради та виконавчим комітетом Черкаської міської ради укладений договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.
02.03.2020 до даного договору між тими ж сторонами підписана Додаткова угода № 1, відповідно до якої термін дії договору від 04.06.2015 продовжено до 31.05.2025.
На виконання вимог ст.ст. 26, 32, 33 Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-ІХ рішенням Черкаської міської ради № 45-14 від 15.08.2023 комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси та покладено обов'язок по забезпеченню функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами.
Як зазначено, пунктом 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами» відповідно до норм статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема шляхом укладення індивідуального договору (Публічний договір приєднання).
На виконання вимог Закону України "Про відходи", Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначений договір опублікований на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.uaта сайті Комунального Підприємства «Черкаська служба чистоти» www.chistota.ck.ua, тобто оприлюднений в установленому діючим законодавством порядку.
До цього часу КП «Черкаська служба чистоти» послуги з вивезення твердих побутових відходів надавалися відповідно до: Публічного Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17.04.2013 (текст договору публічно доведений до відома споживачів, шляхом його публікації в офіційному виданні - газеті «МІСТО» №5 від 17.04.2013 та розміщений на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua); Публічного Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами 2021 року (текст договору публічно доведений до відома споживачів шляхом його публікації в газеті «Черкаський край» №37 від 15.09.2021 та розміщений на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua).
Таким чином, позивач констатує, що договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
Нарахування за послугу з вивезення твердих побутових відходів для мешканців багатоквартирних будинків здійснювалися відповідно до тарифів, затверджених відповідними рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради.
У позовній заяві також зазначено, що КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради належним чином виконує взяті на себе зобов'язання щодо надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з графіком.
Відповідачі зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1 . Квартира знаходиться у багатоквартирному житловому будинку, вивезення ТПВ якого здійснює КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради. Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ОСОБА_2 . Згідно з інформацією Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради, за зазначеною вище адресою зареєстровано 5 осіб - повнолітні: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та неповнолітні ОСОБА_4 , 2014 р.н., ОСОБА_5 , 2009 р.н., які є відповідачами у даній справі. Таким чином, вважає, що зареєстровані особи являються споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів на території міста Черкаси. Послуга з вивезення твердих побутовий відходів даним громадянам (відповідачам) здійснюється згідно з графіком, місце складування відходів відбувається з контейнерного майданчика, який розміщений біля житлового будинку відповідачів. Проте, в порушення зобов'язання щодо оплати за послуги з вивезення ТПВ відповідачі не здійснюють оплату, тому, за період з 01.03.2011 по 30.06.2025 у них виникла заборгованість перед підприємством, яка складає 12981 грн. 76 коп. Неналежне виконання відповідачами зобов'язань по договору порушує право підприємства на одержання плати за надані послуги в установлений законом та визначений договором строк.
Крім того, на суму заборгованості, що виникла за відповідачами - 12981 грн. 76 коп.,нараховані інфляційні в розмірі 3514 грн. 16 коп. та 3% річних у розмірі 537 грн. 73 коп.
На підставі викладеного вище, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів на свою користь заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в сумі 12981 грн. 76 коп., інфляційні в сумі 3514 грн. 16 коп., 3% річних в сумі 537 грн. 73 коп. та судовий збір в розмірі 3 028 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 13.08.2025 позовну заяву прийнято, відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду. Дана цивільна справа визнана судом малозначною і розглядається у порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін. Сторонам встановлено строк для подачі заяв по суті справи. Крім того, сторони заперечень щодо такого порядку розгляду справи не надали.
У судове засідання представник позивача не з'явився, хоча повідомлявся судом про час, дату та місце проведення розгляду справи у встановленому законом порядку. Водночас, 08.10.2025 до суду надійшла письмова заява представника позивача за довіреністю - Проскури Т.О. про розгляд справи без участі представника підприємства за наявними у справі матеріалами. Заявлені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі. Крім того, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення у справі.
У судове засідання відповідачі не з'явилися, хоча судом повідомлялися у встановленому законом порядку про місце, день і час розгляду справи, шляхом направлення судових повісток за зареєстрованим місцем проживання. Адресована кореспонденція повернулась до суду без вручення, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що у контексті положень п. 3 ч. 8 ст. 128, ст. 131, 223 ЦПК України, суд вважає, як повідомлення відповідачів належним чином. Слід також зазначити, що згідно з положеннями ст. 8 ЦПК України, інформація про рух справи є відкритою, оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою можливо дізнатися необхідну інформацію щодо справи. Відзив на позовну заяву не подано.
Справу розглянуто за правилами заочного розгляду, передбаченими ст.ст. 280-282 ЦПК України, за відсутності відповідачів, які повідомлялися судом у встановленому законом порядку про дату, час і місце розгляду справи та не з'явилися у судове засідання без повідомлення причин, не подали відзиву проти позову, а представник позивача не заперечувала проти такого порядку розгляду справи.
Врахувавши думку учасників справи, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи в їх сукупності, всебічно, повно та об'єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив такі обставини та дійшов до відповідних висновків.
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ч.ч. 3, 4 ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до статті 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства (ст. 14 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, у 1993 році Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради зареєстровано як юридичну особу, код ЄДРПУО: 03328652, вид економічної діяльності якого є, в тому числі, вантажний автомобільний транспорт (основний) та збирання безпечних відходів та оброблення та видалення безпечних відходів, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.05.2023, який безпосередньо досліджений судом.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011 «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 № 1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» №1070 від 10.12.2008 та на підставі рішення Черкаської міської ради від 19.08.2014 № 2-61 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів, як окремої комунальної послуги, право на яку виборюється на конкурсних засадах» та протоколу № 2 від 26.05.2025 оцінки конкурсних пропозицій на проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, виконавчий комітет Черкаської міської ради рішенням №564 від 29.05.2015 ввів у дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
Між КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради та виконавчим комітетом Черкаської міської ради 04.06.2015 укладений договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.
02.03.2020 між тими ж сторонами підписана додаткова угода № 1 до вказаного вище договору, відповідно до якої, термін дії договору на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси від 04.06.2015 продовжено до 31.05.2025.
Рішенням Черкаської міської ради № 45-14 від 15.08.2023 «Про визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами та території міста Черкаси» визначено адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
Слід зазначити, що пунктом 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами», відповідно до норм статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема шляхом укладення індивідуального договору (Публічний договір приєднання).
На виконання вимог Закону України "Про відходи", Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначений договір опублікований на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.uaта сайті Комунального Підприємства «Черкаська служба чистоти» www.chistota.ck.ua.
До цього часу КП «Черкаська служба чистоти» послуги з вивезення твердих побутових відходів надавалися відповідно до:
1)Публічного Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17.04.2013. Відповідно до п.п. 10.1 та 10.2 Договору строк його дії до 31.12.2017, а у разі відсутності письмового повідомлення про його розірвання не менш як за 30 календарних днів до закінчення терміну його дії Договір вважається автоматично продовженим (пролонгованим) на наступні 12 місяців (текст договору публічно доведений до відома споживачів шляхом його публікації в офіційному виданні - газеті «МІСТО» №5 від 17.04.2013 та розміщений на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua);
2)Публічного Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами 2021 року. Відповідно до п.п. 11.1 та 11.2 Договір набирає чинності через 30 днів з моменту його офіційного оприлюднення в мережі Інтернет на офіційному сайті Черкаської міської ради: www.rada.cherkassy.ua та діє протягом року, а у разі відсутності відмові від Договору або його переогляду за місяць до закінчення терміну його дії Договір вважається автоматично продовженим на кожен наступний календарний рік (текст договору публічно доведений до відома споживачів шляхом його публікації в газеті «Черкаський край» № 37 від 15.09.2021 та розміщений на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua).
Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
Розділом ІІ Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 № 390 визначено механізм доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад. Зокрема, відповідно до абз. 5 п. 2.5. даного Порядку, суб'єктами господарювання, що надають послуги з вивезення побутових відходів до відома споживачів доводиться така інформація, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та, за необхідності, на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків.
Судом встановлено, що заперечень з боку споживачів не надходило, тому відповідно до норм чинного законодавства Договір вважається укладеним.
З моменту надання позивачем споживачам послуг з вивезення твердих побутових відходів, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» між сторонами виникли правовідносини, які полягають у виконанні споживачем зобов'язання щодо своєчасної та повної оплати спожитих послуг.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ, житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
До житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами п. 2 ч. 1 ст. 5 цього Закону). Права та обов'язки споживача визначені у статті 7 згаданого Закону.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV (у редакції, що чинна до дії вказаного вище Закону, тобто й на час виниклих правовідносин) визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону № 1875-ІV споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються зокрема й на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо-будинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).
Як зазначено у статті 19 згаданого Закону, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.
Статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (№ 1875-ІV) визначено права та обов'язки споживача й виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком споживача - є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV, плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору, розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Аналогічні положення закріплені і у нині чинному Законі України «Про житлово-комунальні послуги» (№ 2189-VІІІ), зокрема, статтями 7, 8 визначені права та обов'язки споживача й виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком споживача - є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов'язком виконавця - забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.
Крім того, згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води передбачені статтями 21 та 22 цього Закону. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (ч. 3 ст. 9 Закону).
Встановлено, що КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради належним чином виконує взяті на себе зобов'язання та здійснює вивезення твердих побутових відходів згідно з визначеним графіком.
Як вбачається з матеріалів справи, за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані відповідачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (з 11.09.2013), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (з 11.06.2003), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (з 11.09.2013), що підтверджується відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру та департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради.
Таким чином, відповідачі є споживачами комунальної послуги з вивезення побутових відходів в розумінні положень Закону № 2189 та ЖК України. Так, за вказаною адресою відповідачі отримують послуги з вивезення твердих побутових відходів від КП «Черкаська служба чистоти» Черкаська служба чистоти, відкритий о/р НОМЕР_1 , але ухиляються від перерахування щомісячної оплати за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів, про що свідчить наданий позивачем розрахунок заборгованості. Інформації про те, що відбулося розділення особових рахунків немає.
Послуга з вивезення твердих побутовий відходів даним громадянам (відповідачам) здійснюється згідно з графіком, місце складування відходів відбувається з контейнерного майданчика, який розміщений біля житлового будинку відповідачів за адресою: АДРЕСА_3 .
Як вбачається з листа директора департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Удод І. від 13.09.2024 за № 13153/22799-01-20, нарахування за послугу з вивезення твердих побутових відходів, що надаються КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради з 01.03.2011 здійснювались згідно з тарифами, затвердженими наступними рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради:
-№238 від 25.02.2011 - 6,89 грн. з особи з 01.03.2011;
-№239 від 03.03.2015 - 7,75 грн. з особи з 19.03.2015;
-№1107 від 02.09.2016 - 11,64 грн. з особи з 01.10.2016;
-№712 від 07.07.2017 - 13,32 грн. з особи з 01.08.2017;
-№719 від 28.08.2018 - 22,56 грн. з особи з 01.09.2018;
-№685 від 19.06.2019 - 30,48 грн. з особи з 01.07.2019;
-№1522 від 21.12.2021 - 38,39 грн. з особи з 01.01.2021;
-№695 від 05.09.2022 - 46,20 грн. з особи з 06.09.2022 дотепер.
Відповідачі своєчасно не вносили плату за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів, тож згідно з розрахунком КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, заборгованість відповідачів по оплаті вказаних послуг за період з 01.03.2011 по 30.06.2025 становить 12981 грн. 76 коп.
Також, відсутні документальні підтвердження про те, що відповідачі фактично не мешкають за цією адресою та не користуються наданими підприємством послугами, оскільки, до позивача ніхто із відповідачів (мешканців/користувачів будинку) не зверталися щодо відмови від послуг, зміни місця проживання, кількості осіб, які фактично проживають/зареєстровані за адресою проживання та з претензіями щодо кількості та якості наданих послуг.
Суд звертає увагу на те, що споживач зобов'язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Крім того, якщо споживач не відмовляється від оплати послуг, а оспорює об'єм наданих житлово-комунальних послуг виконавцем або їх якість, у справі повинні бути певні акти-претензії, як докази спростування заявленої суми стягнення. До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові по справі № 210/5796/16-ц від 18.03.2019.
Таких документів споживачами (відповідачами у справі) надано не було. Як і не наведено обставин про те, що вони не користувалися послугами, наданими позивачем.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 ЦК України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов'язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов'язанням.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Положеннями ст.ст. 526, 530 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Як зазначено у ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Відповідно до положень ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом. Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
За змістом ст.ст. 67-68, 162 ЖК України наймач чи власник житла зобов'язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги по затвердженим тарифам. Плата за комунальні послуги вноситься щомісячно.
Відповідно до ст. 541 ЦПК України, солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі (ч.ч. 1, 2 ст. 543 ЦК України).
Проте, суд вважає, що позиція позивача щодо необхідності саме солідарного стягнення з відповідачів заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 12981 грн. 76 коп., інфляційну складову боргу у розмірі 3514 грн. 16 коп., три відсотки річних у розмірі 537 грн. 73 коп., є не у повній мірі обґрунтованою.
Так, як уже зазначалося вище, відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , з 11.06.2003, а відповідачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстровані за вказаною вище адресою з 11.09.2013.
Відповідно, ОСОБА_2 був споживачем послуг з вивезення твердих побутових відходів, саме з 01.03.2011 по 30.06.2025 (у межах заявлених позовних вимог), а ОСОБА_1 та ОСОБА_3 були споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів, саме з 11.09.2013 по 30.06.2025 (у межах заявлених позовних вимог).
Таким чином, до стягнення з ОСОБА_2 на користь КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підлягає заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів, яка нарахована за період з 01.03.2011 по 30.09.2013, в сумі 24 грн. 52 коп.
Крім того, до солідарного стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підлягає заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів, яка нарахована за період з 01.10.2013 по 30.06.2025, в сумі 12957 грн. 06 коп.
При цьому, як на думку суду, помилковими є твердження позивача та його позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 заборгованості за період з 01.03.2011 по 30.09.2013, оскільки у цей час тільки ОСОБА_2 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , користувався помешканням за цією адресою та був споживачем наданих позивачем послуг.
До того ж, оскільки правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов'язанням, то на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України, як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання, якою передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також, при вирішенні питання про стягнення з відповідачів на користь позивача інфляційних втрат та 3% річних, судом враховані положення п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1405 від 29.12.2023 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», яка набрала законної сили з 30.12.2023 та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», відповідно до яких, починаючи з січня 2024 року такі нарахування можуть бути здійснені при умові прострочення боржником виконання грошового зобов'язання.
Отже, з відповідачів слід солідарно стягнути на користь позивача інфляційні втрати у розмірі 3514 грн. 34 коп. (нараховані за періоди: з 01.10.2013 по 31.01.2022, з 01.01.2024 по 30.06.2025) та 3% річних у розмірі 537 грн. 73 коп. (нараховані за період: з 01.01.2024 по 30.06.2025). Також слід зазначити, що відповідачем дані розрахунки не спростовані жодними доказами та не наведені заперечення проти таких позовних вимог.
Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, - судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено судовий збір в сумі 3028 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним документом № 86001 від 04.08.2025.
Отже, до стягнення із відповідачів на користь КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради підлягає сума 3028 грн. 00 коп. (судовий збір) у рівних частках по 1009 грн. 34 коп. з кожного.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 12-13, 76-84, 89, 141, 164, 223, 259, 264-265, 268, 353, 354 ЦПК України суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає: АДРЕСА_2 )на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 03328652, м. Черкаси, вул. Чайковського, 117) заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів, яка нарахована за період з 01.03.2011 по 30.09.2013, в сумі 24грн. 52коп.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП дані відсутні, проживає: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП дані відсутні, проживає: АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 03328652, м. Черкаси, вул.Чайковського, 117) заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів, яка нарахована за період з 01.10.2013 по 30.06.2025, в сумі 12957 грн. 06 коп., інфляційні втрати в сумі 3514 грн. 34 коп., 3% річних в сумі 537 грн. 73 коп., а всього 17009 грн. 13 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП дані відсутні, проживає: АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 03328652, м. Черкаси, вул.Чайковського, 117) судовий збір у розмірі 1009грн. 34коп.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає: АДРЕСА_2 )на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 03328652, м. Черкаси, вул.Чайковського, 117) судовий збір у розмірі 1009грн. 34коп.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП дані відсутні, проживає: АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 03328652, м. Черкаси, вул.Чайковського, 117) судовий збір у розмірі 1009грн. 34коп.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Черкаського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 20.10.2025.
Головуючий суддя С.М. Позарецька