Постанова від 10.11.2025 по справі 320/3016/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/3016/23 Суддя (судді) першої інстанції: Колеснікова І.С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Завод «Точмаш» до Головного управління ДПС України у Київській області визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Акціонерне товариство «Завод «Точмаш» звернулося з позовом до суду, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 16.11.2022 №0110670407.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що оскаржуване рішення є протиправним з огляду на застосування відповідачем штрафних санкцій всупереч вимогам пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, відповідно до яких штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, вчиненого протягом з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Крім того, на думку позивача, відповідачем застосовано штрафні санкції без урахування обставин щодо звільнення від фінансової відповідальності, передбачених підпунктами 112.8.1, 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України у зв'язку зі спливом строків давності застосування штрафів та внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору). Також позивач вважає, що відповідачем було порушено граничні строки застосування до нього штрафних санцій, визначених статтями 102, 113 Податкового кодексу України, що свідчить про безпідставність притягнення Акціонерного товариства «Завод «Точмаш» до фінансової відповідальності та незаконне застосування до нього штрафних санкцій.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що проведеним аналізом даних інтегрованої картки платника Акціонерного товариства «Завод «Точмаш» за кодом бюджетної класифікації 18010600, станом на дату складання акту - 07.10.2022, по підприємству обліковуються довідково нараховані та не застосовані штрафні санкції на суму 25097,46 грн, які виникли відповідно до статті 124 Податкового кодексу України, згідно наступних документів: податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2019 рік від 19.02.2019 №9025911572. Таким чином, відповідач вважає, що висновки камеральної перевірки з питань своєчасності сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2015, 2018-2019 роки, викладені в акті від 07.10.2022 №9771/10-36-04-07/40849727 є обґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення від 16.11.2022 №0110670407 складено згідно вимог чинного законодавства України.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Апеляційну скаргу обґрунтовано правомірністю прийнятого відповідачем рішення. Зазначено, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх обставин у справі. Наголошує, що висновки камеральної перевірки з питань своєчасності сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2015, 2018-2019 роки, викладені в акті від 07.10.2022 №9771/10-36-04-07/40849727 є обґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення від 16.11.2022 №0110670407 складено згідно вимог чинного законодавства України.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати орендної плати з юридичних осіб Акціонерного товариства «Завод «Точмаш», за результатами якої складено акт від 07.10.2022 №9771/10-36-04-07/40849727.

Перевіркою встановлено, що платником порушено терміни сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за 2015 рік, 2018-2019 роки, визначених пунктом 57.1 статті 57, пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 16.11.2022 №0110670407, відповідно до якого за затримку на 1946, 1825, 1858, 1704, 1965, 2187, 1614, 1995, 1642, 1705, 1794, 1674, 1887, 1915, 1764, 1942, 1887, 1765, 1735, 1975, 960, 933, 909, 918, 913, 883, 914, 938, 940, 882, 930, 931, 911, 940, 884, 948, 1097, 1218, 1119, 1094, 1208, 1187, 1216 календарних днів сплати / зарахування банком або органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів / за несплату (неперерахування) фізичною особою грошового зобов'язання / податків / авансових внесків єдиного податку в сумі 250 974,09 грн., на підставі статті 124 Податкового кодексу України до позивача застосовано штраф у розмірі 10% на суму 25097,46 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення не містить жодної передбаченої чинним законодавством мотивації підстав та причин неврахування таблиці даних платника податку та не містять доказів наявності податкової інформації, яка свідчила б про надання платником податку недостовірної інформації в таблицях даних або, принаймні, про здійснення платником податків ризикових операцій.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно підпунктів 16.1.2 - 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

За приписами пункту 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 287.3 статті 287 ПК України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до статті 75 Кодексу, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно з пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Інші перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання у певний термін положенням ПК України передбачено негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.

Відповідно до акту камеральної перевірки від 07.10.2022 №9771/10-36-04-07/40849727 порушення полягало у несвоєчасній сплаті узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за 2015 рік, 2018-2019 роки, а саме, як вбачається з таблиці до вказаного акту перевірки:

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 3736,55 грн, граничний термін сплати 31.10.2015, фактична дата сплати 26.02.2021, кількість днів затримки сплати 1946, сума сплаченого податкового боргу 3736,55 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 3124,57 грн, граничний термін сплати 31.10.2015, фактична дата сплати 28.10.2020, кількість днів затримки сплати 1825, сума сплаченого податкового боргу 3124,57 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 4453,01 грн, граничний термін сплати 31.10.2015, фактична дата сплати 30.11.2020, кількість днів затримки сплати 1858, сума сплаченого податкового боргу 4453,01 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 6492,72 грн, граничний термін сплати 31.08.2015, фактична дата сплати 29.04.2020, кількість днів затримки сплати 1704, сума сплаченого податкового боргу 6492,72 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 773,29 грн, граничний термін сплати 31.12.2015, фактична дата сплати 17.05.2021, кількість днів затримки сплати 1965, сума сплаченого податкового боргу 773,29 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 652,01 грн, граничний термін сплати 23.05.2015, фактична дата сплати 17.05.2021, кількість днів затримки сплати 2187, сума сплаченого податкового боргу 652,01 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 7577,58 грн, граничний термін сплати 31.08.2015, фактична дата сплати 30.01.2020, кількість днів затримки сплати 1614, сума сплаченого податкового боргу 7577,58 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 9230,50 грн, граничний термін сплати 01.12.2015, фактична дата сплати 17.05.2021, кількість днів затримки сплати 1995, сума сплаченого податкового боргу 9230,50 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 1084,86 грн, граничний термін сплати 31.08.2015, фактична дата сплати 27.02.2020, кількість днів затримки сплати 1642, сума сплаченого податкового боргу 1084,86 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 326,23 грн, граничний термін сплати 31.08.2015, фактична дата сплати 30.04.2020, кількість днів затримки сплати 1705, сума сплаченого податкового боргу 326,23 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 488807 грн, граничний термін сплати 01.10.2015, фактична дата сплати 28.08.2020, кількість днів затримки сплати 1794, сума сплаченого податкового боргу 4888,07 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 7251,35 грн, граничний термін сплати 01.10.2015, фактична дата сплати 30.04.2020, кількість днів затримки сплати 1674, сума сплаченого податкового боргу 7251,35 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 7577,58 грн, граничний термін сплати 31.10.2015, фактична дата сплати 29.12.2020, кількість днів затримки сплати 1887, сума сплаченого податкового боргу 7577,58 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 1888,27 грн, граничний термін сплати 01.12.2015, фактична дата сплати 26.02.2021, кількість днів затримки сплати 1915, сума сплаченого податкового боргу 1888,27 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 1757,40 грн, граничний термін сплати 31.10.2015, фактична дата сплати 28.08.2020, кількість днів затримки сплати 1764, сума сплаченого податкового боргу 1757,40 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 3552,38 грн, граничний термін сплати 01.12.2015, фактична дата сплати 25.03.2021, кількість днів затримки сплати 1942, сума сплаченого податкового боргу 3552,38 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 1952,76 грн, граничний термін сплати 01.12.2015, фактична дата сплати 29.01.2021, кількість днів затримки сплати 1887, сума сплаченого податкового боргу 1952,76 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 932,11 грн, граничний термін сплати 01.10.2015, фактична дата сплати 30.07.2020, кількість днів затримки сплати 1765, сума сплаченого податкового боргу 932,11 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 7577,58 грн, граничний термін сплати 01.10.2015, фактична дата сплати 30.06.2020, кількість днів затримки сплати 1735, сума сплаченого податкового боргу 7577,58 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 4025,20 грн, граничний термін сплати 01.12.2015, фактична дата сплати 27.04.2021, кількість днів затримки сплати 1975, сума сплаченого податкового боргу 4025,20 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 7375,12 грн, граничний термін сплати 01.10.2018, фактична дата сплати 17.05.2021, кількість днів затримки сплати 960, сума сплаченого податкового боргу 7375,12 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 14513,08 грн, граничний термін сплати 31.12.2018, фактична дата сплати 20.07.2021, кількість днів затримки сплати 933, сума сплаченого податкового боргу 14513,08 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 4610,52 грн, граничний термін сплати 01.12.2018, фактична дата сплати 27.05.2021, кількість днів затримки сплати 909, сума сплаченого податкового боргу 4610,52 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 3011,39 грн, граничний термін сплати 31.12.2018, фактична дата сплати 05.07.2021, кількість днів затримки сплати 918, сума сплаченого податкового боргу 3011,39 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 6223,57 грн, граничний термін сплати 01.07.2018, фактична дата сплати 29.12.2020, кількість днів затримки сплати 913, сума сплаченого податкового боргу 6223,57 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 1952,76 грн, граничний термін сплати 31.07.2018, фактична дата сплати 29.12.2020, кількість днів затримки сплати 883, сума сплаченого податкового боргу 1952,76 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 15571,71 грн, граничний термін сплати 31.07.2018, фактична дата сплати 29.01.2021, кількість днів затримки сплати 914, сума сплаченого податкового боргу 15571,71 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 13972,09 грн, граничний термін сплати 31.08.2018, фактична дата сплати 25.03.2021, кількість днів затримки сплати 938, сума сплаченого податкового боргу 13972,09 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 5942,17 грн, граничний термін сплати 31.10.2018, фактична дата сплати 27.05.2021, кількість днів затримки сплати 940, сума сплаченого податкового боргу 5942,17 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 14399,90 грн, граничний термін сплати 31.05.2018, фактична дата сплати 28.10.2020, кількість днів затримки сплати 882, сума сплаченого податкового боргу 14399,90 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 11582,30 грн, граничний термін сплати 31.10.2018, фактична дата сплати 17.05.2021, кількість днів затримки сплати 930, сума сплаченого податкового боргу 11582,32 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 652,38 грн, граничний термін сплати 01.12.2018, фактична дата сплати 18.06.2021, кількість днів затримки сплати 931, сума сплаченого податкового боргу 652,38 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 3552,38 грн, граничний термін сплати 31.08.2018, фактична дата сплати 26.02.2021, кількість днів затримки сплати 911, сума сплаченого податкового боргу 3552,38 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 10149,35 грн, граничний термін сплати 01.10.2018, фактична дата сплати 27.04.2021, кількість днів затримки сплати 940, сума сплаченого податкового боргу 10149,35 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 11300,90 грн, граничний термін сплати 01.07.2018, фактична дата сплати 30.11.2020, кількість днів затримки сплати 884, сума сплаченого податкового боргу 11300,90 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 12261,57 грн, граничний термін сплати 01.12.2018, фактична дата сплати 05.07.2021, кількість днів затримки сплати 948, сума сплаченого податкового боргу 12261,57 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 8000,00 грн, граничний термін сплати 31.01.2019, фактична дата сплати 31.01.2022, кількість днів затримки сплати 1097, сума сплаченого податкового боргу 8000,00 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 2595,64 грн, граничний термін сплати 31.01.2019, фактична дата сплати 01.06.2022, кількість днів затримки сплати 1218, сума сплаченого податкового боргу 2595,64 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 363,55 грн, граничний термін сплати 31.01.2019, фактична дата сплати 22.02.2022, кількість днів затримки сплати 1119, сума сплаченого податкового боргу 363,55 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 6565,22 грн, граничний термін сплати 31.01.2019, фактична дата сплати 28.01.2022, кількість днів затримки сплати 1094, сума сплаченого податкового боргу 6565,22 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 371,00 грн, граничний термін сплати 03.03.2019, фактична дата сплати 22.06.2022, кількість днів затримки сплати 1208, сума сплаченого податкового боргу 371,00 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 4203,08 грн, граничний термін сплати 03.03.2019, фактична дата сплати 01.06.2022, кількість днів затримки сплати 1187, сума сплаченого податкового боргу 4203,08 грн;

- узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 12950,39 грн, граничний термін сплати 03.03.2019, фактична дата сплати 30.06.2022, кількість днів затримки сплати 1216, сума сплаченого податкового боргу 12950,39 грн.

У відповідності до пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

- відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

- порушення вимог законодавства в частині:

- обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

- здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

- порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Станом на момент прийняття контролюючим оскаржуваного податкового повідомлення рішення, як і станом на момент розгляду судом справи, вказана норма є чинною.

Як вбачається з податкового повідомлення-рішення від 16.11.2022 №0110670407, відповідачем, включаючи період з 01.03.2020 нараховувались штрафні санкції за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за 2015, 2018-2019 роки, що суперечить положенням пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Відтак, підстав для нарахування штрафних санкцій в зазначений період у відповідача не було.

Разом із тим, положеннями пункту 112.8 статті 112 ПК України визначено, що обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є, зокрема: сплив строків давності застосування штрафів за вчинення податкового правопорушення; вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Частиною другою статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» визначено, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Відповідно до листа Торгово-промислової палати від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України на підставі статей 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» засвідчує форсмажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, Торгово-промислова палата України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Із матеріалів справи вбачається, що штрафні санкції за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за 2015, 2018-2019 роки нараховувались відповідачем, з урахуванням періодів, починаючи з 24.02.2022 по 22.06.2022, по 01.06.2022 та по 30.06.2022, що свідчить про їх безпідставність, оскільки в силу положень пункту 112.8 статті 112 ПК України позивач мав бути звільнений від фінансової відповідальності за вказаний період внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Крім того, згідно пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).

Відповідно до пункту 113.1 статті 113 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування грошових зобов'язань, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Тобто, положенням наведених норм податкового законодавства чітко визначено, що контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань.

Враховуючи, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 ПК України, відповідно штрафні санкції можуть бути застосовані в межах 1095 днів, з дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань.

Аналогічного висновку щодо тлумачення наведених законодавчих норм дійшов і Верховний Суд у постановах від 05 липня 2019 року у справі № 820/11541/13-а (касаційне провадження № К/9901/4268/18), від 13 листопада 2020 року у справі №826/11626/15, від 09 травня 2023 року у справі № 200/12429/19-а).

Матеріалами справи підтверджено, що граничним строком сплати грошового зобов'язання позивачем були, зокрема, 31.10.2015, 31.08.2015, 01.10.2018 тощо.

Верховний Суд у постанові від 19.02.2019 у справі №823/457/18 вказав, що контролюючий орган мав право проводити камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПК України, а саме не пізніше закінчення 1095 дня, з дня подання декларації позивачем та з дня граничного строку сплати нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення, а відповідно і застосовувати відповідальність до позивача виключно в межах періоду з урахування строків давності.

З вищевикладеного вбачається, що провівши 07.10.2022 камеральну перевірку та визначивши податковим повідомленням-рішенням від 16.11.2022 №0110670407 позивачеві грошові зобов'язання (штрафні санкції) за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб за 2015, 2018-2019 роки, податковим органом порушено граничні строки для вчинення таких дій, визначені статтею 102 ПК України.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 23.06.2020 у справі №819/1785/17, встановивши невідповідність частини рішення суб'єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства, наслідком такого є визнання акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення.

Зокрема, частково протиправним можна визнати якусь частину (пункт, речення) рішення або рішення в частині нарахування певної суми штрафних (фінансових) санкцій. Разом з тим, рішення, в якому недійсну частину не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень. Водночас, визнання рішення контролюючого органу недійсним повністю у такій ситуації, дає йому можливість визначити в установленому Законом порядку правильне рішення, зокрема через прийняття нового рішення.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.11.2022 №0110670407.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС України у Київській області - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10.11.2025.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна