Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/3982/25
Провадження № 3/553/974/2025
Іменем України
10.11.2025м. Полтава
Подільський районний суд міста Полтави в складі:
головуючого судді: Тимчука Р.І.,
при секретарі: Гресь А.В.,
за участі:
прокурора: Кондратенка Г.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Полтавського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
19.09.2025 року до суду надійшов адміністративний матеріал з Полтавського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Із протоколу № 43-2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 15.09.2025 року вбачається, що колишнім головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області ОСОБА_1 , яка як суб'єкт декларування, подала завідомо недостовірні відомості у щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа 696b6497-87df-4990-ac9e-ff758c82a12e), які відрізняються від достовірних на загальну суму 800000,00 гривень, чим не дотрималась вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила правопорушення, відповідальності за яке встановлено ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вказала, що з протоколом згодна, вину визнає.
Прокурор обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП та просив накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, який вважав що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП є повністю доведеною, а також вивчивши протокол з доданими до нього матеріалами, суд приходить до наступних висновків.
У справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення, отримано докази, тобто будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку Полтавським управлінням Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України встановлено наявність складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, яке вчинила головний спеціаліст управління Державної міграційної служби України в Полтавській області ОСОБА_1 , яка як суб'єкт декларування, подала завідомо недостовірні відомості у щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, які відрізняються від достовірних на загальну суму 800000 грн., чим не дотримався вимог пп. 2, 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до наказу Управління ДМС України в Полтавській області від 11.10.2022 № 196-к ОСОБА_1 з 12 жовтня 2022 року, призначено на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерської служби, фінансування та звітності Управління Державної міграційної служби в Полтавській області (9 ранг державного службовця).
Відповідно до наказу Управління ДМС України в Полтавській області від 21.11.2022 № 220-к ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця з 12.11.2022 року.
Наказом Управління ДМС України в Полтавській області від 24.09.2023 № 192-к ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського служби, фінансування та звітності Управління Державної міграційної служби в Полтавській області з 17.09.2024.
Згідно із ч. 1 п. 9 статті 8 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 , як державний службовець зобов'язана додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці.
12.10.2022 ОСОБА_1 склала Присягу державного службовця.
Отже, ОСОБА_1 є державним службовцем на яку поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов'язання, передбачені Законом.
Статтею 1 Закону встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Наказу 23.07.2021 № 448/21 Національного агентства з питань запобігання корупції затверджений «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 за № 986/36608.
Декларація подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним із корупцією правопорушенням.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначні.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад указаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Таким чином, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Відповідно до статті 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
В статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тому, ураховуючи вищевикладене, зазначена у ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення - виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 1726 КУпАП.
Факт правопорушення підтверджується наступними відомостями.
До Полтавського управління ДВБ НПУ з Національного агентства з питань запобігання корупції надійшов Обґрунтований висновок, затверджений Головою НАЗК 01.07.2025 щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за результатами повної перевірки щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік - унікальний ідентифікатор документа https://public.nazk.gov.ua/documents/696b6497-87df-4990-ac9e-ff758c82a12e (далі - декларація), поданої суб'єктом декларування ОСОБА_1 , головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (далі - суб'єкт декларування), до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 27.02.2025 року.
За результатами проведеного контролю щодо повноти заповнення декларації встановлено, що суб'єкт декларування не дотрималась вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону, не зазначивши у декларації відомостей:
1. У розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації:
1. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна, а саме: житловий будинок садибного типу, загальною площею 73,8 кв. м., що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 2901689053080, дата набуття права власності 19.03.2024 на підставі витягу з ЄДЕССБ № AR01:9087-4933-8666-7606 виданий 29.02.2024 та договору про поділ нерухомого майна, що є спільною частковою власністю від 07.04.2023 № 766.
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості зареєстрований за суб'єктом декларування та станом на 31.12.2024 перебував у його власності.
Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 26.06.2025 №13308/9386/3-25/42 вартість зазначеного об'єкта нерухомості на дату реєстрації права власності становила в діапазоні 800000 - 900000 гривень.
Надані суб'єктом декларування пояснення не враховані.
Так, суб'єктом декларування у своїй щорічній декларації за 2024 рік у розділі 2.1. « Інформація про суб'єкта декларування» зазначено відомості про зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та в графі «Місце фактичного проживання або поштова адреса, на яку Національне агентство з питань запобігання корупції може надсилати кореспонденцію суб'єкту декларування» обрано позначку «збігається з місцем реєстрації».
Відповідно до ч. 9 ст. 46 Закону визначено, що відомості, передбачені частиною першої цієї статті, вважаються такими, що зазначені у декларація, якщо вони відображені хоча б в одному розділі декларації (крім відомостей про зареєстроване місце проживання, а також місце фактичного проживання або поштову адресу, на яку суб'єкту декларування Національним агенством може бути надіслано кореспонденцію, відображення яких не вважається зазначенням відомостей про об'єкти декларування). У такому разі невнесення відомостей до інших розділів декларації не вважається поданням суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей або неподання таких відомостей.
У декларації відображаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право (п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону).
Для цілей декларування об'єктами нерухомості (об'єктами нерухомого майна) є земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення (ч. 1 ст. 181 ЦК України, ч. 1 ст. 5 Закону України, «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 253/23 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.
Згідно з п. 3 розділу ІІ Порядку суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
У п. 4 розділу ІІ Порядку визначено, що після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Також у п. 5 розділу ІІ Порядку визначено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 800000 гривень.
Таким чином, суб'єкт декларування у розділі 3 «Об'єкти нерухомості», розділ 3.2 цього Акта) декларації зазначив недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на суму 800000 грн., чим не дотримав вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для притягнення суб'єкта декларування до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який станом на дату подання декларації
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на дату подання декларації становив 3028,00 гривень.
Вищевикладене свідчить про внесення суб'єктом декларування до декларації недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 800000 грн., що становить розмір від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2024 рік, що містить ознаки правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За результатами проведення контролю щодо повноти заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік унікальний ідентифікатор документа - https://public.nazk.gov.ua/documents/696b6497-87df-4990-ac9e-ff758c82a12e ОСОБА_1 , головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 27.02.2025, встановлено, що у діях суб'єкта декларування вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Складення протоколу про адміністративне правопорушення є стадією провадження у справі, визначеною в розділі ІV «Провадження у справах про адміністративні правопорушення» цього Кодексу.
Правом складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ст.ст. 172-4-172-9 (крім правопорушень, вчинених особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище), ст. 255 КУпАП (з урахуванням змін, внесених Законом України від 04.12.2020 № 1074-ІХ), наділені уповноважені особи органів Національної поліції України.
ОСОБА_1 була ознайомлена із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та добре усвідомлювала, що вона є суб'єктом декларування, зобов'язана їх дотримуватись.
Так під час виконання обов'язків державної служби у УДМС, ОСОБА_1 при проходженні служби в УДМС ознайомлювалась та власноручно підписувала 12.10.2022 ознайомлення з обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції».
Окрім цього ОСОБА_1 27.09.2024 ознайомлена з пунктом 2 статтею 45 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII « Про запобігання корупції» в частині подання декларації суб'єктами які припинили діяльність пов'язану з виконанням функцій держави, за період неохоплений раніше поданим деклараціям.
Таким чином, колишнім головним спеціалістом Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області ОСОБА_1 , яка як суб'єкт декларування, подала завідомо недостовірні відомості у щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа 696b6497-87df-4990-ac9e-ff758c82a12e), які відрізняються від достовірних на загальну суму 800000 гривень, чим не дотрималась вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила правопорушення відповідальність за яке встановлено ч. 4 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону. Як встановлено, притягуєма до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, а відтак, з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення в розмірі 605,60 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) на користь держави.
Керуючись ч. 4 ст. 172-6, ст. ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (Реквізити рахунка для сплати адміністративних штрафів та інших санкцій (крім штрафів за порушення правил дорожнього руху) Отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м. Полтава/ 21081100; Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37959255; Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); Номер рахунку: UA988999980313000106000016719; Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн. (Стягувач: Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: *;101; Судовий збір, стягнутий на користь держави, за рішенням №».)
Строк пред'явлення постанови до виконання: протягом трьох місяців.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, у разі несплати добровільно штрафу протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Подільський районний суд міста Полтави.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Р. І. Тимчук