Постанова від 10.11.2025 по справі 283/2896/25

Справа № 283/2896/25

провадження №3/283/1022/2025

ПОСТАНОВА

10 листопада 2025 року суддя Малинського районного суду Житомирської області Ярмоленко Володимир Вікторович, розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №1 Коростенського РУП ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого,

за ч.1 ст.178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД за № 468218 від 04.11.2025, 18 жовтня 2025 року близько 03 год 00 хв ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння на АДРЕСА_2 , відповідно виписки КНП «Малинський ЦПМСД» ММР рівень алкоголю 0,92 %.

Як вбачається зі змісту вказаного протоколу та доданих до нього матеріалів, протокол про адміністративне правопорушення складений відносно неповнолітньої особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак в матеріалах справи відсутні відомості щодо присутності законного представника неповнолітньої особи при складанні протоколу, участь якого передбачена ст. 270 КУпАП, а також відомості про його особу, що позбавляє суд можливості викликати таку особу для розгляду адміністративного матеріалу відносно неповнолітньої особи, у строки та порядку, як це передбачено КУпАП.

Ст.13 КУпАП містить лише визначення віку неповнолітніх осіб, які вчинили адміністративне правопорушення та підлягають адміністративній відповідальності із застосуванням заходів впливу, передбачених статтею 24-1 КУпАП.

Ст.270 КУпАП встановлено, що інтереси неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності мають право представляти її законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).

Ч.1ст.17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до ч.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

З огляду на викладене, враховуючи, що КУпАП не встановлено особливості провадження у справах про адміністративні правопорушення щодо неповнолітніх, з метою розгляду даної справи відповідно до засад ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суддя вважає за необхідне застосувати в даному випадку аналогію закону щодо порядку кримінального провадження відносно неповнолітніх.

Згідно ч.2ст.484 КПК України орган, який здійснює провадження щодо неповнолітнього зобов'язаний здійснювати процесуальні дії в порядку, що найменше порушує звичайний уклад життя неповнолітнього та відповідає його віковим та психологічним особливостям, роз'яснювати суть процесуальних дій, рішень та їх значення, вислуховувати його аргументи при прийнятті процесуальних рішень та вживати всіх інших заходів, спрямованих на уникнення негативного впливу на неповнолітнього.

Положення цього параграфу застосовуються у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, вчинених особами, які не досягли вісімнадцятирічного віку (ч.3ст.484 КПК України).

Відповідно до ст.489 КПК України неповнолітній підозрюваний чи обвинувачений повідомляється або викликається слідчим, дізнавачем, прокурором, слідчим суддею чи судом через його батьків або інших законних представників. Інший порядок допускається лише в разі, якщо це зумовлюється обставинами, встановленими під час кримінального провадження.

У виняткових випадках, коли участь законного представника може завдати шкоди інтересам неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого, суд за його клопотанням, клопотанням прокурора чи за власною ініціативою своєю ухвалою має право обмежити участь законного представника у виконанні окремих процесуальних чи судових дій або усунути його від участі у кримінальному провадженні і залучити замість нього іншого законного представника (ч.3ст.488 КПК України).

Також, слід звернути увагу, що відповідно до абз. 5 пункту 17 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, проведення опитування малолітніх чи неповнолітніх осіб допускається тільки за участі батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.

Відсутність даних про таких законних представників в матеріалах справи позбавляє суд можливості повідомити їх про дату та час розгляду справи та може мати наслідком порушення процесуальних прав законних представників та права на захист неповнолітньої особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Окрім цього, у відповідності до положень частини 2 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 177 і 178 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх вчинення або за місцем проживання порушника, враховуючи вік правопорушника, суд вважає доцільним проводити розгляд матеріалів за місцем проживання ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Вказані вище обставини унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, у зв'язку з чим приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного протоколу із додатками до органу, який її надіслав для належного оформлення та направлення за належною підсудністю.

Керуючись ст. 247, 257,276,278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для належного дооформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя