Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1611/25
Провадження № 2-а/935/20/25
Іменем України
06 листопада 2025 року м.Коростишів
Коростишівський районний Житомирської області у складі: головуючого - судді Василенка Р.О., зі секретарем - Кумечко С.М., Криворучко Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в обґрунтування якого вказав, що 22 червня 2025 року працівником поліції винесено постанову серії ЕНА №5046237 про притягнення її до відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Вказує, що 22.06.2025 року працівник поліції зупинили її транспортний засіб за ніби порушення ПДР України через те, що позивач не була пристебнута ременем пасивної безпеки. Позивач заперечила цей факт, оскільки вона була пристебнута ременем пасивної безпеки під час руху автомобіля. Однак, працівник поліції виніс постанову серії ЕНА № 5046237 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, яка не булла вручена їй на місці, складання, а отримана позивачем поштою 26 червня 2025. Вважає, що дана постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства, не відповідає дійсним обставинам справи, а дії інспектора були незаконними та такими, що порушують права позивача та має наслідком необгрнутоване стягнення, будь-які докази порушення ним правил дорожнього руху не надавалися, просить скасувати вказану постанову, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Позивач та його представник - адвокат Кушніренко А.В. в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача подав заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, направив до суду відзив, в якому вказав, що при зупинці транспортного засобу позивачу були роз'яснено причину зупинки, повідомлено про вчинене правопорушення, роз'яснено права за ст. 268 КУпАП та строк оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення. Вказує, що органи Національної поліції відповідно до покладених на них завдань регулюють дорожній рух та здійснюють контроль за дотриманням Правил дорожнього руху. Зазначають, що транспортний засіб ОСОБА_1 під час руху транспортного засобу не використовувала засоби пасивної безпеки, Вважають доводи позивача безпідставними та такими, що направлені на уникнення адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 22 червня 2025 року поліцейським ВП №1 (м. Коростишів) Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області старшим сержантом поліції Матюшенко Володимиром Вікторовичем винесено постанову серії ЕНА №5046237 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, за порушення вимог за ч. 5 ст. 121 КУпАП, у виді штрафу в сумі 510 грн.
Зі змісту постанови вбачається, що 22 червня 2025 року о 23 год. 25 хв. в м. Коростишів, вул.Київська, 44 водій ОСОБА_1 , керував автомобілем марки «Toyota Auris», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи непристебнутою ременем безпеки, чим порушила п. 2.3. «в» Правил дорожнього руху України, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За приписами підпункту «в» пункту 2.3 Правил дорожнього руху, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки.
Санкція ч.5 ст.121 КУпАП передбачає адміністративне покарання за порушення правил користування ременями безпеки у вигляді накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються в тому числі показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Частиною 3 ст 286 КАС України передбачає, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази, зокрема наданий відеозапис, суд дійшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Так, долучений до відзиву відеозапис з бодікамери працівника поліції розпочинається з моменту коли водій транспортного засобу ОСОБА_1 вже спілкувалась з працівниками поліції поза межами свого автомобіля «Toyota Auris», д.н.з. НОМЕР_1 . Також на відеозаписі зафіксовано, як поліцейська машина їде позаду автомобіля «Toyota Auris», д.н.з. НОМЕР_1 , однак відеозапис зроблений в нічний період доби, з якого не вбачається встановити можливим чи був водій пристебнутим ременем безпеки під час руху. Будь-яких доказів того, що позивач керував транспортним засобом будучи не пристебнутим ременем безпеки відповідачем не надано. Твердження відповідача щодо неналежно пристебнутого ременя безпеки суд не приймає з огляду на ту обставину, що доказів не користування водієм ременем безпеки під час руху транспортного засобу не надано. Більше того на відеозаписі не зафіксовано вказаног опорушення.
Тобто відповідачем не надано достатніх доказів, які б свідчили про наявність вказаного в постанові порушення, тому суд не вбачає підстав притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП, а сама лише постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності без жодних доказів, що свідчили би про наявність у позивача вини у вчиненні адміністративного правопорушення, не може бути єдиним беззаперечним доказом вчинення такого правопорушення.
Тому постанову серії ЕНА №5046237 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, за порушення вимог ч. 5 ст. 121 КУпАП, необхідно скасувати, а справу про адміністративне правопорушення, закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову та сплачений судовий збір в розмірі 605,60 грн. суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Керуючись ст.ст. 2, 72, 205, 246, 255, 286 КАС України, ст.ст. 247, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Постанову серії ЕНА №5046237 від 22 червня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121 КУпАП скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Житомирській області, на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Житомирській області, ЄДРПОУ 40108562, місцезнаходження: вул. Старий Бульвар, 5/37, м. Житомир.
Суддя Роман ВАСИЛЕНКО