Справа № 296/11281/25
3/296/2541/25
"30" жовтня 2025 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м Житомира в складі
Головуючої судді Шимон Л.С.,
при секретарі Бричук Ю.В.,
за участю прокурора Крігер Л.,
особи, яка притягується до відповідальності,
розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого електромонтером Теплокомуненерго, колишнього начальника відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Житомирській області, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи у період з 30.11.2015 року по 30.11.2022 року начальником відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Житомирській області та відповідно до пп.«в» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, на підставі наказу Управління №162-к від 30.11.2015р. ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Житомирській області.
Наказом Управління №167-к від 30.11.2018 ОСОБА_1 присвоєно 5 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
Наказом Управління Держпраці в Житомирській області №290-к від 30.11.2022 ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Житомирській області.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на державних службовців. Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Відповідно до ч.1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п.1 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи за 2021 рік тільки 05.02.2024 о 21 год 04 хв, тобто несвоєчасно.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив, що причинами несвоєчасного її подання слугувало відтермінування строків для подання декларацій, часті кібератаки на державні реєстри, нестабільна робота сервісів, збої інтернет-зв'язку та електропостачання, простій на роботі, погіршення здоров'я та залучення його до оборонних заходів по місту.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої пояснення підтримав, повідомив, що будь-яких непереборних поважних причин, які перешкодили йому вчасно подати відповідну декларацію, не мав. Додатково в письмових поясненнях звертає увагу на те, що провадження підлягає закриттю в зв'язку із спливом строків накладення адміністративного стягнення. Так, вважає невірною дату виявлення правопорушення, зазначену в протоколі - 02.10.2025р., оскільки уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції Державної служби з питань праці було подано до НАЗК повідомлення щодо невчасного подання декларації 09.04.2024р., отже саме цю дату необхідно вважати датою виявлення правопорушення. Таким чином складання протоколу відбулось з грубим порушенням строків.
Прокурор просила притягнути особу до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України, оскільки вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Надала письмову промову.
Заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено з матеріалів справи, що як вбачається з довідки Комунальної установи «Трудовий архів м.Житомира» від 28.05.2025р., у зв'язку з ліквідацією управління Держпраці у Житомирській області до комунальної установи передано на зберігання відповідні документи.
З відповіді Управління Держпраці у Житомирській області від 16.09.2025р. на запит НАЗК убачається, що ОСОБА_1 у період з 01.12.2015р. по 30.11.2022р. займав посаду начальника відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Житомирській області. Наказом Управління від 30.11.2018р. №167-к ОСОБА_1 присвоєно 5 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
01.12.2015р., 29.02.2016р. ОСОБА_1 під особистий підпис попереджено про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції».
Наказом Голови Державної служби України з питань праці №1012-к від 30.11.2022р. ОСОБА_1 з 01.12.2022 року призначено на посаду заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, присвоєно 5 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
01.12.2022р., 21.02.2023р. ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлено із положеннями Закону України «Про запобігання корупції» та відповідно із спеціальними обмеженнями, а також щодо заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану.
Наказом Голови Державної служби України з питань праці №49-кт від 13.03.2023р. ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці з 15.03.2023 року за угодою сторін.
Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п.2 ч.1 ст.3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав відповідну декларацію 05.02.2024 року о 21год 04хв, тобто несвоєчасно. Поважних причин, які б унеможливили подання декларації у визначений законом строк, ОСОБА_1 суду не наведено і доказів на їх підтвердження не надано.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Факт несвоєчасного подання декларації підтверджено матеріалами справи і належними, допустимими доказами не спростований. В матеріалах справи відсутні будь-які дані про те, що несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації зумовлено поважними причинами. Поважних причин не встановлено і в судовому засіданні і належними, допустимими доказами не підтверджено.
Враховуючи вищевикладене, безпосередньо дослідивши додаткові письмові докази (відповідь про розгляд заяви від 20.10.2025р., повідомлення НАЗК від 09.02.2024р., відповідь від 24.10.2025р.), заслухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, в ході розгляду справи не встановлено.
Посилання ОСОБА_1 на те, що днем виявлення правопорушення у даній справі є 09 квітня 2024 року та розгляд справи відбувається поза межами строків, визначених ч. 4 ст. 38 КУпАП, суд відхиляє.
Так, відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
День виявлення корупційного правопорушення це день, коли уповноважений орган отримав інформацію про факт можливого вчинення такого правопорушення, тобто день, коли відомості про нього стали відомі суб'єкту, який має право складати протокол про адміністративне правопорушення.
Верховний Суд у своїй постанові від 28.02.2019 року у справі №149/2498/17 виснував, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов'язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Із матеріалів провадження вбачається, що датою виявлення корупційного правопорушення є момент складання протоколу щодо ОСОБА_1 , а саме: 02.10.2025 року, оскільки після з'ясування всіх необхідних даних уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, в діях ОСОБА_1 , встановлено ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП.
Отже, саме з цієї дати, тобто з 02.10.2025 року, слід обраховувати строки накладення адміністративного стягнення, які мали б закінчитись 05.02.2026 року.
Враховуючи особу та характер вчиненого правопорушення, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції ч.1ст.172-6 КУпАП у виді штрафу, в мінімальному розмірі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.36, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100, Код отримувача: 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача: 899998, Рахунок отримувача: UА228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача(МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя Л. С. Шимон