Головуючий І інстанції: Спірідонов М.О.
10 листопада 2025 р. Справа № 520/4349/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія", Державної податкової служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025, по справі № 520/4349/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія"
до Державної податкової служби України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ДПС України щодо неприйняття та зобов'язати прийняти до розгляду Повідомлення від 13.11.2024 №2023БУКМЕКЕР (реєстраційний номер документа: 9342698791) про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та продовжити процедуру реєстрації розрахунків коригування від 01.12.2023 №1, №2.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних № 20 від 23.05.2023 року та № 15 від 22.06.2023 року, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія".
Зобов'язано Державну податкову службу України, у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, прийняти рішення щодо податкових накладних № 20 від 23.05.2023 року та № 15 від 22.06.2023 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія», не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким змінити мотивувальну та резолютивні частини рішення. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають заявленим позовним вимогам.
Державна податкова служба України, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відповідно до Порядку №520 в чинній редакції від 30.09.2023, позивач повинен був подати пояснення та копії документів, зазначених в пункті 5 Порядку №520, протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія", код 36031709 здійснює діяльність з виробництва біоетанолу згідно ліцензії від 01.07.2020 №990116202000001.
Між позивачем та ПП «БУКМЕКЕР» (надалі - Покупець) укладено договір поставки від 10.02.2023 №1002 на поставку розчинника органічного універсального технічного «Сольвент».
23.05.2023 Покупець здійснив передоплату за Товар, згідно платіжних інструкцій №235, №236, №237, №238, №239, в зв'язку з чим склав податкову накладну з ПДВ від 23.05.2023 №20.
В подальшому через неможливість виконання зобов'язань за договором Замовлення не були виконані позивачем у повному обсязі і виникла кредиторська заборгованість, платіжною інструкцією від 01.12.2023 №986 позивач повернув 412 670 грн.
У зв'язку зі зменшенням суми податкових зобов'язань позивач склав розрахунок коригування від 01.12.2023 №1 до податкової накладної від 23.05.2023 №20 та розрахунок коригування від 01.12.2023 №2 до податкової накладної від 22.06.2023 №15, проте реєстрації РК були зупинені, оскільки вони складені платником, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.
13.11.2024 позивач надав Повідомлення №2023 (реєстраційний номер документа: 9342698791) про надання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено - стосовно проведених операцій, проте ДПС України квитанцією №2 повідомило, що "Документ не прийнято", оскільки порушено терміни, визначені п. 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо неприйняття Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що бездіяльність Державної податкової служби України щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних № 20 від 23.05.2023 року та № 15 від 22.06.2023 року, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" є протиправною
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі по тексту - ПК України).
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/ або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
На підставі пунктів 13, 14 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/ розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/ розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/ розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
На підставі пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 (в редакції, чинній у спірний період, а саме 30.09.2023) (далі - Порядок № 520).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).
Пунктом 4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно із пунктами 10, 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановлено в ході судового розгляду, підставою для відмови в прийнятті повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, є недотримання позивачем 365-денного терміну встановленого п. 6 Порядку №520.
Разом з тим, як встановлено судовим розглядом встановлено, що розрахунок коригування від 01.12.2023 №1 до податкової накладної від 23.05.2023 №20 та розрахунок коригування від 01.12.2023 №2 до податкової накладної від 22.06.2023 №15 складено та подано позивачем 28.12.2023 року та 29.12.20223 року відповідно, підтверджується відповідними квитанціями, які містяться в матеріалах справи.
Таким чином, право на надання пояснень та їх документального підтвердження було реалізовано позивачем протягом 365 календарних днів, тобто в межах строку визначеного п. 6 Порядку №520, а отже відмова відповідача у прийнятті до їх до розгляду є необґрунтованою.
Задовольняючи позовні вимоги, колегія суддів вважає, що належним способом захисту інтересів позивача є визнання протиправною відмову ДПС України у прийнятті до розгляду пояснень від 13.11.2024 та зобов'язання відповідача прийняти їх до розгляду.
У справі, що розглядається судом першої інстанції не були вирішені позовні вимоги, які заявлялися позивачем, натомість ухваленим судовим рішенням були вирішені питання, щодо яких у сторін по справі відсутній спір.
Встановлений 365-денний строк на подання пояснень для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригувань завершувався 30.11.2024, проте позивач звернувся з повідомленням раніше цього строку - 13.11.2024 року.
З аналізу вказаних положень та зважаючи на докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів доходить висновку, що доводи відповідача про пропуск позивачем строку подання пояснень є необґрунтованими. Зворотного відповідачем не доведено, матеріалами справи не спростовується.
Отже, ТОВ "Компанія "Еко-Енергія" скористалось своїм правом та подало до контролюючого органу повідомлення з поясненнями щодо суті господарської операції та копії документів, які підтверджують правомірність складання спірних податкових накладних, однак, Комісією регіонального рівня у строк визначений п. 9 Порядку №520, а саме, протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів не було прийнято відповідних рішень про реєстрацію податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при ухваленні рішення неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також неправильно застосовані норми матеріального права, що стали підставою для невірного вирішення справи.
У відповідності до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 року по справі №520/4349/25, прийнято з порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" - задовольнити.
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 по справі № 520/4349/25 скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Державної податкової служби України у прийнятті до розгляду повідомлення від 13.11.2024 №2023, подане Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія».
Зобов'язати Державну податкову службу України, прийняти до розгляду повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Еко-Енергія» від 13.11.2024 №2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло