10 листопада 2025 року справа №200/4986/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 200/4986/25 (головуючий суддя І інстанції - Тарасенко І.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.03.2025 № 121130004830 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком достроково;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 07.03.2025.
В обґрунтування позову зазначила, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 121130004830 від 13.03.2025 їй було відмовлено у призначенні пенсії за віком, у зв'язку із встановленими розбіжностями дати скорочення працівника в трудовій книжці та копії наказу про звільнення.
Рішення відповідача є протиправним та таким, що порушує права позивача на соціальний захист.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.03.2025 № 121130004830 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком достроково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 06.03.2025 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Відповідно до запису № 2 у трудовій книжці від 15.07.2024 серія НОМЕР_1 запис про звільнення у зв'язку зі скороченням штатів 10.08.2024 з ТОВ "Спецсервіс Енерго" не засвідчений підписом відповідальної особи. Дата звільнення згідно трудової книжки 10.08.2024 не відповідає даті звільнення 05.08.2024 згідно копії наказу про звільнення від 10.08.2024 № 24-б5.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.03.2024 № 1603-5003486984 про фактичне місце проживання не містить інформації про назву населеного пункту (зазначено Шевченківській район, вул. Героїв Сталінграду, буд. 5).
Клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 року № К120801102024001 Лисичанського міського центу зайнятості видане на бланку установи, де зазначено адреса центу зайнятості Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри, 273, в той час згідно з Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 Лисичанськ є тимчасово окупована РФ територія. Інформація про діяльність та місцезнаходження установи служби зайнятості на даний час не надавалась. Окрім того, довідка не містить підстав видачі (посилання на первинні документи).
Відповідно до відомостей про трудову діяльність заявниці вона звільнена з ПАТ "Сєвєродонецький ОРГХІМ" 07.09.2022 відповідно до статті 36 Кодексу законів про працю України (за згодою сторін).
З 17.03.2023 по 14.06.2023 перебувала на обліку у Лисичанському міському центрі зайнятості.
З 15.07.2024 по 10.08.2024 працювала на ТОВ "Спецсервіс-ЕНЕРГО", звільнена згідно пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (скорочення чисельності).
Після звільнення у зв'язку зі скороченням штату заявниця не стала впродовж 30 днів на облік до центу зайнятості. Окрім цього, вона зареєстрована як приватний підприємець з 22.06.2024 по 31.03.2025.
Таким чином, заявниця 07.09.2022 звільнилась не у зв'язку зі скороченням штату, а на загальних підставах, стала на облік до центу зайнятості після 30 днів з моменту звільнення (17.03.2023 року), що не дає права на достроковий вихід на пенсію. На момент звільнення заявниці до дати досягнення пенсійного віку (60 років) залишалось більше 1,5 року.
При звільненні 10.08.2024 у зв'язку зі скороченням штату заявниця не стала впродовж 30 днів на облік до центру зайнятості, натомість вона працювала приватним підприємцем, що не дає права на достроковий вихід на пенсію.
За наведених обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області правильно прийнято рішення про відмову від 13.03.2025 № 121130004830 ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно через розбіжності у документах, відсутності підстав для призначення дострокової пенсії за віком (звільнення у зв'язку зі скороченням з наступним обліком у центрі зайнятості впродовж 30 днів) .
ОСОБА_1 набуде права на пенсію за віком при досягненні віку 60 років, з 25.08.2025 за умови відповідного звернення до органів Пенсійного фонду України.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП "Діловодство спеціалізованого суду".
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему "Електронний суд" матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі "Електронний суд".
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянка України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 .
13 серпня 2024 року ОСОБА_1 зареєструвалась як безробітна у Лисичанському міському центрі зайнятості та перебувала там по 01 жовтня 2024 року на обліку як особа, що шукає роботу.
За цей період центром зайнятості ОСОБА_1 були видані направлення на співбесіди до роботодавців на працевлаштування, але працевлаштуватися позивачу не вдалося у зв'язку із невідповідністю вимогам для займання посад на які мене було направлено.
Через відсутність підходящої роботи, на підставі заяви ОСОБА_1 , Лисичанським міським центром зайнятості позивачу було видано клопотання від 01.10.2024, до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію, та з того ж дня, була припинена реєстрація ОСОБА_1 як безробітної.
06 березня 2025 року ОСОБА_1 , через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, звернулася до Пенсійного фонду України, з заявою (р/н № 433) про призначення пенсії за віком на підставі направлення державного центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 121130004830 від 13.03.2025 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з встановленими розбіжностями дати скорочення працівника в трудовій книжці та копії наказу про звільнення.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що позивачем на день звернення до Пенсійного фонду із заявою від 06.03.2025 про дострокове призначення пенсії дотримано всіх визначених у пункті 6 частини першої статті 115 Закону № 1058 та статті 49 Закону № 5067 умов, тому вона мала право на призначення цієї пенсії.
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На підставі частини першої статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з абзацом 1 частини другої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі абзацу 1 частини першої статті 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
На підставі абзацу 1 частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 115 Закону № 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.
Згідно з частинами першою, другою статті 49 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI "Про зайнятість населення" (далі - Закон № 5067) особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Виплата пенсії, призначеної достроково згідно з цією статтею (…) до досягнення особою пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", здійснюються Пенсійним фондом України за рахунок коштів, що сплачуються Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до абзаців 37,39 підпункту 6 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону:
трудова книжка, копія наказу (розпорядження) про звільнення або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб;
клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості (при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону).
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Як свідчать матеріали справи, позивач 06.12.2024 звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про дострокове призначення пенсії за віком відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058, як особа, трудовий договір з якою розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України), якій на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Умовами для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 є:
1. розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України);
Позивач з 10 серпня 2024 року звільнена з ТОВ "Спецсервіс-Енерго" згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП України, тобто позивачем дотримано першу умову для призначення дострокової пенсії за віком за п. 6 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 та ст. 49 Закону № 5067;
2. на день звільнення особі має залишатись не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
Станом на день звільнення позивач досягла віку 58 років 11 місяців, тобто на день звільнення позивачці залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону № 1058 (60 років), що свідчить по наявність другої умови призначення дострокової пенсії;
3. реєстрація особи протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції;
Позивач зареєструвалася в Лисичанському МЦЗ 13 серпня 2024 року, тобто протягом 30 календарних днів з дати її звільнення (10 серпня 2024 року).
4. відсутність протягом семи календарних днів підходящої для особи роботи;
Рішенням суду від 23 січня 2025 року у справі № 360/1378/24 встановлено, що позивач не була працевлаштована Лисичанським МЦЗ у зв'язку з відсутністю для неї протягом семи календарних днів підходящої роботи відповідно до ст. 46 Закону України "Про зайнятість населення".
5. наявність у особи страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058;
Зарахований страховий стаж склав 40 років 00 місяців 24 дні, що є достатнім для призначення пенсії у відповідності до вимог ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 (30 років).
Наведені обставини свідчать, що позивачем на день звернення до Пенсійного фонду із заявою від 06.03.2025 про дострокове призначення пенсії дотримано всіх визначених у пункті 6 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV та статті 49 Закону № 5067-VI умов, тому вона мала право на призначення цієї пенсії.
Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.03.2025 № 121130004830 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо розбіжностей у даті звільнення позивача, зазначених у трудовій книжці (10 серпня 2024 року) та наказі про звільнення (05 серпня 2024), суд зазначає наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 липня 2025 у справі № 300/2876/25 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 07.11.2024 за № 121130004830 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини 1статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 01.11.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003.
Рішенням суду у справі № 300/2876/25, встановлено, що пенсійним органом не враховано відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за якими ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах за основним місцем роботи в ТОВ "Спецсервіс-енерго" з 15.07.2024 по 10.08.2024.
Датою видачі наказу ТОВ "Спецсервіс-енерго" за № 24-Б5 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 " є 10.08.2024, така ж календарна дата про звільнення позивача міститься і у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 15.08.2024.
Отже, відлік строку для реєстрація особи територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у спірному випадку, як умови для призначення дострокової пенсії за віком, слід розпочинати саме з 10.08.2024, а не з 05.08.2024, як зазначає відповідач.
Щодо відсутності в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.03.2024 № 1603 5003486984 інформації про назву населеного пункту (зазначено район Шевченківський, вул. Героїв Сталінграду, буд. 5), суд зазначає, що Законом № 1058 та Порядком № 22-1 не визначено довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як документ, який необхідно надати заявнику при зверненні із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
Крім того, такий недолік, як відсутність в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи інформації про назву населеного пункту не може бути підставою для позбавлення права позивача на пенсійне забезпечення.
За таких обставин суд погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення адміністративного позову.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 200/4986/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 200/4986/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 10 листопада 2025 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 10 листопада 2025 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Т.Г. Гаврищук
Е.Г. Казначеєв