Рішення від 10.11.2025 по справі 520/18234/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 листопада 2025 року № 520/18234/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ36031709) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903702/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.02.2025 №20.

-зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.02.2025 №20 днем її фактичної подачі.

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903705/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.02.2025 №21.

- зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.02.2025 №21 днем її фактичної подачі.

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903704/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 19.02.2025 №24.

-зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.02.2025 №24 днем її фактичної подачі.

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903698/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20.02.2025 №27.

-зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20.02.2025 №27 днем її фактичної подачі.

-стягнути з Відповідачів судові витрати.

Позивач вважає, що вказане рішення є протизаконним, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО-ЕНЕРГІЯ», здійснює діяльність з виробництва біоетанолу згідно ліцензії від 01.07.2020 №990116202000001 .

Для цього Позивач орендує приміщення та виробничі обладнання за адресою: Сумська область, с. Будилка, вул. Заводська, 1-Г, та має необхідний штат працівників .

30.01.2025 Позивач уклав договір поставки №3001 із ТОВ «АЛЬТРОН ЛТД», про поставку органічного розчинника «Сольвент».

Згідно з п. 1.2. Договору, найменування, одиниця виміру, кількість, ціна, загальна вартість Товару, строк поставки та порядок оплати визначаються у Специфікаціях.

Відповідно до п. 1.3. Договору, поставка здійснюється на підставі замовлень.

Відповідно до п. 2.1., 2.5. Договору, товар передається покупцю за адресою Сумська область, с. Будилка, вул. Заводська, 1-Г, на умовах самовивозу.

Відповідно до п. 3.2. Договору, покупець зобов'язаний здійснити оплату партії товару за один день до навантаження .

18.02.2025 р. сторони склали Замовлення на придбання товару №4 - на поставку Розчинника органічного універсального «Сольвент» (надалі за текстом - Товар), обсягом 23 500 (+\- 10%) кг, за ціною 31,67 грн/кг, загальною вартістю 893 000,00 грн, у т.ч. ПДВ .

Також, цього дня сторони склали Специфікацію №4 на поставку Товару, в обсязі та за ціною, вказаною у Замовленні №4. Строк поставки товару до 21 лютого 2025 року за умови 100% передоплати .

Позивач виставив покупцю рахунок на оплату №24, на всю суму Замовлення №4 - 893 000,00 грн .

18.02.2025 ТОВ «АЛЬТРОН ЛТД» сплатив 893 000,00 грн. за платіжною інструкцією №484 .

Протягом 20.02.2025 року Позивач виготовив 24 142 кг Товару згідно звіту виробництва №00000000128, 24 188 кг Товару згідно звіту виробництва №00000000131 .

Цього ж дня, покупцю відвантажено 23 557 кг Товару, на суму 895 166,00 грн, згідно видаткової накладної №84 та ТТН №77 .

Залишок Товару на складі склав: 24 773 кг.

18.02.2025р. сторони склали Замовлення на придбання товару №5 - на поставку Розчинника органічного універсального «Сольвент» (надалі за текстом - Товар), обсягом 23 500 (+\- 10%) кг, за ціною 31,67 грн/кг, загальною вартістю 893 000,00 грн, у т.ч. ПДВ .

Також, цього дня сторони склали Специфікацію №5 на поставку Товару, в обсязі та за ціною, вказаною у Замовленні №5. Строк поставки товару до 21 лютого 2025 року за умови 100% передоплати .

Позивач виставив покупцю рахунок на оплату №25, на всю суму Замовлення №5 - 893 000,00 грн .

19.02.2025 ТОВ «АЛЬТРОН ЛТД» сплатив 836 000,00 грн за платіжною інструкцією №489 (див. дод. 29).

Протягом 20.02.2025 року Покупцю відвантажено 22 542 кг Товару, на суму 856 596,00 грн, згідно видаткової накладної №86 та ТТН №79 .

Залишок Товару на складі склав: 2 231 кг.

Встановлено, що 21.02.2025 ТОВ «АЛЬТРОН ЛТД» сплатив 22 762,00 грн за платіжною інструкцією №501 .

Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України, за правилом «першої події», у момент отримання передоплати за товар позивачем складено податкові накладні з ПДВ, а саме :від 18.02.2025 №20 ,від 18.02.2025 №21 ,від 19.02.2025 №24 , від 20.02.2025 №27 -складена у зв'язку з тим, що під час поставки Товару Позивач відвантажив більше Товару, ніж отримав попередньої оплати; таким чином у даному випадку «перша подія» - це частина Товару, поставлена уперед оплати - у відповідності до положень п. 201.7 ст. 201 ПК України.

Проте їх реєстрація була зупинена з тої причини, що вони складені платником, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків .

Судом встановлено, що 07.05.2025 Позивач надав Повідомлення про надання пояснень №01-03.2025 ТОВ «АЛЬТРОН ЛТД» щодо проведених господарських операцій, а також пояснення, копії договорів, первинні бухгалтерські документи .

13.05.2025 Позивач отримав Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12856150/36031709, №12856153/36031709, №12856152/36031709, №12856145/36031709, у яких ГУ ДПС у Харківській області пропонувало надати додаткові документи щодо придбання товарів, транспортування продукції .

20.05.2025 Позивач надав додаткові пояснення №01-03.2025 ТОВ «АЛЬТРОН ЛТД», де зазначив, що виробництво розчинника «Сольвент» здійснюється на підставі технічних умов ТУ У20.3-36031709-007:2022 від 02.06.2022, які внесені до бази даних «Технічні умови України», та рецептури, яка затверджена відповідно до зазначених ТУ 02.06.2022.

Розчинник «Сольвент» виробляється на основі біоетанолу, шляхом змішування із органічних сполук із додаванням вуглеводнів.

Біоетанол Позивач виробляє із бурякової меляси, а інші складники (етилацетат, бензин) - придбає у постачальників.

До Додаткових пояснень долучено звіти з виробництва, документи на придбання сировини та компонентів для виробництва розчинника, платіжні інструкції, із яких вбачається, що з метою виробництва Товару, Позивач використав:

-0.489 т бензину, який придбаний у ТОВ «НАФТОБІЗНЕС КОНТРАКТ», згідно договору від 30.12.2024 №1709/НБК-Н, видаткової накладної від 10.02.2025 №398, ТТН від 10.02.2025 №Р398 та платіжної інструкції від 10.02.2025 №2973;

-6065,21 дал біоетанолу. який вироблений Позивачем у тому числі згідно звіту про виробництво від 19.02.2024 №00000000129, від 20.02.2024 №00000000136 ;

-0.901 кг бітоексу. який придбаний у ФОП ОСОБА_1 , згідно договору поставки від 04.01.2022 №0401, Специфікації №23 від 07.02.2025, видаткової накладної від 07.02.2025 №3, ТТН від 07.02.2025 №3 .

-0,3062 т етилацетату, який придбаниц за договором купівлі-продажу від 27.12.2023 №01-034-Т23 із ТОВ «Перечинський лісохімічний комбінат», Специфікацією №04 від 29.11.2024, видатковою накладною від 29.11.2024 №412, ТТН від 29.11.2024 №000001025, платіжних інструкцій від 04.12.2024 №2467, від 16.12.2024 р. №2521, від 17.12.2024 №2570 .

Рішеннями ГУ ДПС в Харківській області від 26.05.2025 №12903702/36031709, №12903705/36031709, №12903704/36031709, №12903698/36031709, Позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних з причин ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній .

Із рішеннями 26.05.2025 №12903702/36031709, №12903705/36031709, №12903704/36031709, №12903698/36031709, про відмову у реєстрації податкових накладних Позивач не згоден, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 та ст. 19 Конституції України: «Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України», «Правовий порядок в України грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, іх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.»

Згідно з пунктом 201.1. статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та / або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі по тексту - Порядок № 1246).

Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі по тексту - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі по тексту - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті

З цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та / або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

критерій (критерії) ризиковості платника податку та / або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної Відповідач 1 запропонував Позивачу надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній / розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вимог контролюючого органу, Позивач надіслав копії документів щодо виконання умов договорів на підставі яких проводилось надання послуг та складались податкові накладні.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року № 520.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахунки в документи та / або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та / або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та / або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що підставою для прийняття Комісією Головного управління ДПС у Харківській області питань зупинення реєстрації податкових накладних слугувало ненадання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.

На думку суду, такі твердження не відповідають дійсності оскільки до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено Позивачем, в обов'язковому порядку додавались документи на підтвердження реальності вчинених господарських операцій з контрагентами.

Відповідач-1 не конкретизував, які саме документи ним вимагались, натомість Позивач надав усі необхідні та наявні документи (договори, видаткові накладні, документи про оплату тощо), за якими простежується як факт виробництва розчинника, так і факт його поставки.

Судом досліджено надані матеріали та встановлено, що Позивач має ліцензію на виробництво подібної продукції та подавав таблицю даних платника податку, де було відображено код товарів згідно з УКТЗЕД 3814009019. що на постійній основі постачаються платником податку. Разом з таблицею надавались пояснення та копії документів, щодо особливостей господарської діяльності з виробництва розчинника органічного універсального технічного «Сольвент» (код УКТ ЗЕД 3814009019) та його подальшої реалізації .

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення №7657608/36031709 від 17.11.2022 року, про врахування зазначеної таблицю даних.

Отже, Відповідач-1 на момент розгляду Пояснень та додаткових пояснень Позивача мав усю необхідну інформацію про діяльність останнього.

Аналіз чинних правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, однак рішення про зупинення реєстрації податкових накладних не містять вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків.

Вищенаведене свідчить про недотримання Відповідачем 1 принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної, що фактично призвело до необізнаності Позивача щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого Позивач не зміг належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкової накладної.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законним.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.

Відповідачем 1 не зазначено конкретного переліку документів, які мають бути подані платником податків, а наведено лише загальне найменування з вичерпного переліку без додаткової конкретизації, що позбавляє можливості встановити, які саме документи не надані Позивачем.

Суд вказує, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є формальними та об'єктивно не містять чіткого визначення підстав та мотивів для їх прийняття зокрема і через те, що розглядаючи подані Позивачем документи, Відповідач 1 не з'ясовував специфіку проведених господарських операцій та не визначив конкретні документи, які є достатніми для підтвердження реальності господарських операцій з урахуванням їх змісту і обсягу.

Відповідно до висновків Постанови Верховного Суду від 23.10.2018 по справі №822/1817/18 зазначено, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт відповідних Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

За загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В той же час, рішення суб'єкта владних повноважень повинно відповідати ст. 2 КАС України, згідно з якою у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення,- 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи те, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, Позивач вважає цілком обґрунтованими свої позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Суд також зазначає, що відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та / або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та / або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та / або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та / або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних / розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 року №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Державну податкову службу України.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду, необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі наступні податкові накладні днем їх фактичного подання

Враховуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкових накладних є необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ36031709) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903702/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.02.2025 №20.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.02.2025 №20 днем її фактичної подачі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903705/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.02.2025 №21.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.02.2025 №21 днем її фактичної подачі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903704/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 19.02.2025 №24.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.02.2025 №24 днем її фактичної подачі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Харківській області від 26.05.2025 №12903698/36031709 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20.02.2025 №27.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20.02.2025 №27 днем її фактичної подачі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ36031709) сплачений судовий збір в сумі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн.80 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) на користь на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Еко-Енергія" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ36031709) сплачений судовий збір в сумі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн.80 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.