Рішення від 10.11.2025 по справі 520/20258/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 р. № 520/20258/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, місто Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344), Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (вул. Вишнева, 3, м. Харків, 61124, код ЄДРПОУ 03196624) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради у непризначені житлової субсидії з 01.05.2021 по 30.04.2022 та з 01.10.2022;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити право на призначення житлової субсидії з 01.05.2021 по 30.04.2022 та з 01.10.2022;

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні житлові субсидії №1162368056-2023 від 22.06.2023;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити право на призначення житлової субсидії з 01.05.2023, з 01.10.2023.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.

Відповідач, Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.

Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач зареєстрована та проживає у АДРЕСА_2 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 12.12.2008 та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розраховану згідно з Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні Соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради як отримувач житлової субсидії з жовтня 2006 по жовтень 2007, з липня 2011 по березень 2017, з травня 2018 по квітень 2021 рр. Склад домогосподарства - 2 особи: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонер, не працює, в шлюбі не перебуває; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - донька заявниці, особа з інвалідністю 2 групи з дитинства, в шлюбі не перебуває.

3 01.05.2020 по 30.04.2021 субсидія ОСОБА_1 була призначена в грошовій безготівковій формі за рішенням районної комісії за наявності заборгованості.

01.05.2024, 11.11.2024, 06.05.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявами про призначення житлової субсидії, за результатом розгляду яких рішеннями №1162368056-2024-1 від 13.05.2024, №1162368056-2024-2 від 21.11.2024, №1162368056-2025-1 від 13.05.2024 відмовлено в призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги через наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, про що позивача повідомлено листами від 14.05.2024, від 25.11.2024, від 13.05.2025.

Про відмову у призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги позивач також повідомлено листом від 09.01.2025 №1164-66029/В-03/8-2800/25 на її звернення від 12.12.2024, від 19.12.2024, від 21.12.2024.

На періоди з 01.05.2021 по 30.04.2022 та з 01.10.2022 в призначенні житлової субсидії позивачу було відмовлено, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 19.05.2021 № 505, розгляд питання щодо призначення субсидії на наступний термін для домогосподарств, яким субсидія надавалась в опалювальному сезоні 2020-2021 у грошовій безготівковій формі, проводився після нового звернення.

Заява ОСОБА_1 про призначення субсидії з травня 2021 надійшла до Управління поштовим відправленням лише 29.09.2021. В заяві позивача про призначення субсидії з травня 2021 були зазначені послуги, які необхідно було враховувати при розрахунку субсидії, а саме: житлова послуга, послуги з постачання і розподілу природного газу, послуга з постачання електричної енергії, послуга з поводження з побутовими відходами.

Заява ОСОБА_1 про призначення субсидії з 01 жовтня 2022 надійшла до Управління 02.11.2022. За результатами отриманої інформації від комунальних установ було встановлено, що у позивача наявна заборгованість за комунальні послуги, також відсутній договір про реструктуризацію боргу або ухвала суду про оскарження заборгованості за комунальні послуги.

Так, згідно наявних у матеріалах справи доказів, борг позивача складав: перед ПрАТ "Харківенергозбут" - 5559,13 грн. (за січень нараховано 30,24 грн.), перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" - 1827,94 грн. (за січень нараховано 52,20 грн.), перед КП "Комплекс з вивозу побутових відходів" - 1916,16 грн. (за січень нараховано 46,94 грн.), перед КП "Харківводоканал" - 17822,30 грн., 14173,70 грн., 918,53 грн., 515,22 грн., 535,06 грн. (за січень нараховано 199,98 грн., 151,64 грн., 17,81 грн., 11,82 грн., 16,62 грн., 17,26 грн.); станом на 01.02.2025 борг позивача складав: перед КП "Житлокомсервіс" - 9451,75 грн. (за лютий нараховано 291,90 грн.), перед ХМФ ТОВ "Газорозподільні мережі України" - 80,66 грн. (за лютий нараховано 3,39 грн.), перед КП "Харківські теплові мережі" - 78711,80 грн., 12437,08 грн, 1648,30 грн., 535,99 грн. (за лютий нараховано 2129,29 грн., 77,23 грн., 53,17 грн., 17,29 грн.).

Вважаючи, що рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії є протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" визначено, що Пенсійний фонд України з 01.10.2022 здійснює виплату та з 01.12.2022 - призначення, зокрема житлових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - житлова субсидія).

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України “Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 вищевказаного Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, вбачається, що єдиним органом, який може визначати умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807) затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі за текстом - Положення №848), котре визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку.

Згідно п. 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

За правилами п. 4 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно п. 50 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання обов'язково подаються відомості про: доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики (запит подається не пізніше 30 листопада 2022 р.); доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном, Пенсійним фондом України та Мінфіном; навчання особи, у яких обов'язково зазначаються форма навчання, дата початку та завершення навчання, - МОН у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МОН; перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС; склад зареєстрованих/задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; надання комунальних послуг - виконавцями комунальних послуг; надання житлової послуги - управителями; витрати на управління багатоквартирним будинком - об'єднаннями, у яких зазначається: розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.

Відповідно до п.п. 5 п. 14 Положення №848 (у редакції чинній на момент звернення позивача із заявами про призначення житлової субсидії) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також у разі, коли заборгованість виникла через те, що об'єднання, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, та виконавці комунальних послуг не надали уповноваженим органам інформацію, необхідну для призначення та розрахунку розміру житлової субсидії, про співвласників багатоквартирного будинку/споживачів комунальних послуг).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

З матеріалів справи судом встановлено, що Управлінням на запит від 08.10.2021 № 4270/0/579-21 була отримана інформація про наявність у ОСОБА_1 простроченої понад заборгованості з оплати: житлової послуги - 1291,65 грн., послуги газопостачання - 173,58 грн.; послуги вивозу сміття - 234,70 грн.

Оскільки позивач протягом 30 календарних днів з дати подання заяви про призначення житлової субсидії документального підтвердження про сплату заборгованості або копію договору про реструктуризацію боргу або ухвалу суду про відкриття провадження по справі у зв'язку з оскарженням заборгованості не надала, ОСОБА_1 в призначенні субсидії за період з травня 2021 року було відмовлено.

Судом встановлено, що позивач має заборгованість за житлово-комунальні послуги за 2022 рік. Так, під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.11.2022 про призначення житлової субсидії з 01.10.2022 було встановлено наявність заборгованості з оплати послуг вивозу сміття - 648,78 грн., постачання електроенергії - 1904,89 грн.

Доказів на підтвердження надання позивачем протягом 30 календарних днів з дати подання заяви про призначення житлової субсидії документального підтвердження сплати заборгованості або копії договору про реструктуризацію боргу або ухвали суду про відкриття провадження по справі у зв'язку з оскарженням заборгованості, матеріали справи не містять.

Як убачається з наявних у матеріалах справи доказів, Адміністрація Слобідського району Харківської міської ради в особі заступника голови адміністрації району з організаційних питань звернулась з листом від 18.10.2022 за № 03-02-01-19/686/0/167-22 до Міністерства соціальної політики з питань правомірності призначення житлової субсидії ОСОБА_1 та документального підтвердження оскарження позивачем заборгованості зі сплати комунальних послуг.

Листом від 15.11.2022 вх. № 550/0/165-22 Міністерство соціальної політики надало роз'яснення вимог законодавства та порекомендувало посприяти ОСОБА_1 в укладенні договорів реструктуризації з підприємствами-надавачами послуг, яким вона заборгувала, після чого повернутися до питання призначення їй житлової субсидії.

Проте, позивачем до суду не надано доказів на підтвердження звернення із відповідною заявою щодо укладення договору про реструктуризацію боргу з комунальними установами-надавачами житлових та комунальних послуг для отримання в подальшому житлової субсидії.

Суд зазначає, що ухвала суду про відкриття провадження у цивільній справі про визнання неспроможності сплати заборгованості ОСОБА_1 не є підставою для призначення житлової субсидії у встановленому законом порядку.

Разом з тим, відповідно до внесених до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» змін згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 р. № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», до п. 9 Порядку були внесені зміни щодо повноважень призначення житлових субсидій з 1 грудня 2022 р. органами Пенсійного фонду України.

Таким чином, особова справа ОСОБА_1 була передана Управлінням до Слобожанського об'єднаного управління ПФУ м. Харкова.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у позивача права на призначення житлової субсидії з 01.05.2021 по 30.04.2022, з 01.10.2022, з 01.05.2023 та з 01.10.2023 через наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах повноваження щодо призначення та виплати житлових субсидій є дискреційним повноваженням пенсійного органу.

До компетенції суду не належить здійснення призначення житлових субсидій, судом здійснюється лише контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень (відповідача) щодо вказаних питань.

В силу положень ч. 2 ст. 2 КАС України в межах судової справи суд лише перевіряє чи прийняті (вчинені) рішення (дії, бездіяльність) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, до компетенції суду не входить вирішення питання про призначення та виплату житлових субсидій.

Відповідно до ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довела обставин, які б свідчили про порушення її прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі “Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22.02.2007р. у справі “Красуля проти Росії», від 05.05.2011р. у справі “Ільяді проти Росії», від 28.10.2010р. у справі “Трофимчук проти України», від 09.12.1994р. у справі “Хіро Балані проти Іспанії», від 01.07.2003р. у справі “Суомінен проти Фінляндії», від 07.06.2008р. у справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії») і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, місто Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344), Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (вул. Вишнева, 3, м. Харків, 61124, код ЄДРПОУ 03196624) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 10 листопада 2025 року.

Суддя Н.А. Полях