Справа № 500/5318/25
10 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області), у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Житомирській області №1924500006608 від 10.07.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком;
зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 16.10.2006 по 31.12.2006, з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025;
зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області зарахувати до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоди проходження військової служби з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці;
зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до територіального органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів в порядку екстериторіального розподілу, ГУ ПФУ в Житомирській області рішенням №1924500006608 від 10.07.2025 відмовило позивачу в призначенні пенсії, мотивуючи тим, що відсутній страховий стаж, який повинен становити не менше 25 років.
Позивач не погоджується з такою відмовою органу Пенсійного фонду та стверджує, що брав безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій, довідкою військової частини НОМЕР_1 від 27.06.2025 та Військовим квитком НОМЕР_2 від 09.01.1969 і проходження військової служби за цей період підлягає зарахуванню до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Натомість відповідач протиправно проходження військової служби зараховує до страхового стажу в одинарному розмірі.
Також вважає, що твердження відповідача щодо відсутності інформації про сплату страхових внесків за застраховану особу за періоди з 16.10.2006 по 31.12.2006, з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, 01.05.2025 по 30.06.2025 не є підставою для не включення відповідних періодів роботи до стажу, що дає право на пенсію за віком.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.
У поданому відзиву ГУ ПФУ в Житомирській області проти позову заперечує та зазначає, що відповідно до довідки №483/у від 11.05.2024 період безпосередньої участі позивача у здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та в інтересах держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025 - зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі так як зарахування в пільговому обчисленні один місяць за три не передбачено Законом №1058-ІV.
Крім того, зазначає, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано період трудової діяльності з 16.10.2006 по 31.12.2006, з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025 згідно трудової книжки від 01.11.1985 НОМЕР_3 , оскільки дані періоди відсутні в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплату страхових внесків. Таким чином, підтверджений належними документами страховий стаж становить 23 роки 5 місяців 5 днів. Просить в позові відмовити. Відповідач надіслав до суду матеріали відмовної пенсійної справи позивача (а.с.26-55).
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 продовжено ГУ ПФУ в Житомирській області строк для подання відзиву на позовну заяву.
07.10.2025 у відповіді на відзив представник позивача з аргументами відповідача не погоджується та зазначає, що страховий стаж позивача підтверджений належними записами трудової книжки. А обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Також зазначає, що спірний період з 01.05.2025 по 30.06.2025 прийнятий на роботу сезонним оператором газової котельні на період опалювального сезону НВК «Кременецька ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 ДНЗ», а 26.02.2022 був мобілізованим до ЗСУ, про що свідчить довідка №45 від 21.08.2025 НВК «Кременецька ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 ДНЗ» та не перебував у трудових відносинах з навчальним закладом.
Спірний період участі у антитерористичній операції підтверджується належними доказами, тому з урахуванням пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, підлягає зарахуванню до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три (а.с.58-60).
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), 02.07.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.41).
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для розгляду поданої заяви визначено ГУ ПФУ в Житомирській області, рішенням якого №1924500006608 від 10.07.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.
У рішенні вказано, що пенсійний вік, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, становить 55 років. Вік заявника 56 років 5 місяців.
Необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, становить 25 років. Страховий стаж заявника - 23 роки 5 місяців 5 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано період трудової діяльності з 16.10.2006 по 31.12.2006, з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025 згідно трудової книжки від 01.11.1985 НОМЕР_3 , оскільки дані періоди відсутні в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплату страхових внесків.
З наведеного ГУ ПФУ в Житомирській області прийнято рішення № 192450006608 від 10.07.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-ІV, оскільки відсутній необхідний страховий стаж (а.с.10, 36-37).
Позивач не погоджується з рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені в статті 24 Закону №1058-IV, відповідно до якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону №1058-IV).
З 01.01.2004 набрали чинності положення Закону №1058-ІV і саме з цього часу законом передбачено обчислення пенсій за віком за даними, накопиченими на кожну застраховану особу в електронних базах даних системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України відповідно до звітів роботодавців, а саме за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
У розумінні статті 1 названого Закону страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частинами шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV визначено, що страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави для висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді незарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки (зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення).
Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї страхових внесків, не повинна порушувати законні права та інтереси застрахованої особи, зокрема, право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Така правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а, від 30.09.2019 у справі №414/736/17, від 20.03.2019 та залишається незмінною на даний час.
Повертаючись до спірних правовідносин у цій справі, суд зазначає, що положення Закону №1058-ІV набрали чинності з 01.01.2004 і саме з цього часу законом передбачено обчислення пенсій за віком за даними, накопиченими на кожну застраховану особу в електронних базах даних системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України відповідно до звітів роботодавців, а саме за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Період до 01.01.2004 підлягає до зарахування до страхового стажу незалежно від сплати страхових внесків при умові підтвердження трудової діяльності належними та допустимими доказами.
У відомостях Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5) з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 за період з 16.10.2006 по 31.12.2006, з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025 відсутня інформація про нарахування роботодавцями заробітної плати, а також відсутні відомості про сплату підприємствами (підприємцями)-страхувальниками страхових внесків за позивача, у зв'язку з чим позивачу й не зараховано спірний період після 01.01.2004 до страхового стажу.
Варто зазначити, що позивачем до суду надано копію трудової книжки, в якій наявні записи про роботу в НВК “Кременецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5-ДПЗ» на посаді оператора котельні в періоди з 16.10.2006 по 03.01.2007, з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 16.04.2010. Відомостей про трудову діяльності позивача в період з 01.05.2025 по 30.06.2025 трудова книжка не містить.
Також на підтвердження вказаних періодів позивачем надана довідка №45 від 21.08.2025 видана НВК “Кременецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5-ДПЗ». В довідці зазначено, що ОСОБА_1 з 16.10.2006 по 31.12.2006 у трудових відносинах з навчальним закладом не перебував, а з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025 перебував у трудових відносинах з навчальним закладом, проте інформацію про сплачені страхові внески заклад повідомити не може адже не здійснював самостійного ведення бухгалтерського обліку, а обслуговувався центральною бухгалтерією Кременецького районного відділу освіти (а.с.21).
У справі відсутні докази того, що позивач звертався до Кременецького районного відділу освіти для отримання довідки про нараховану та виплачено заробітну плату за період з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025.
Отож, оскільки ОСОБА_1 ні відповідачу, ні до суду не надав належних доказів, які підтверджували б нарахування заробітної плати позивачу навчальним закладом чи сплату страхових внесків страхувальником у спірний період, то враховуючи наведені положення пенсійного законодавства та умови для зарахування страхового стажу після 01.04.2004, підстави для зарахування такого за період з 15.10.2008 по 20.04.2009, з 15.10.2009 по 31.12.2009, з 01.05.2025 по 30.06.2025 відсутні.
Доводи позивача про те, що він не несе відповідальності за сплату страхових внесків роботодавцем, суд вважає недоречними, бо у даному випадку відсутні відомості, що роботодавцем такі страхові внески взагалі нараховувалася працівнику при виплаті заробітної плати. Лише за умови нарахування заробітної плати працівнику і, відповідно, визначення страхових внесків, але не перерахування таких до бюджету, можна говорити про зарахування страхового стажу працівника.
При цьому позивач не позбавлений права надалі у разі зібрання належних і допустимих доказів про те, що у спірний період йому дійсно нараховувалася і виплачувалася заробітна плата НВК “Кременецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5-ДПЗ» чи Кременецьким районним відділом освіти (як-от, податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого до контролюючого органу про нарахування доходу ОСОБА_1 за відповідні роки, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків позивачу з інформацією про виплачений дохід), проте роботодавцем не сплачувалися страхові внески, звернутися до територіальних органів Пенсійного фонду України для перерахунку стажу.
В цій частині зарахування стажу слід відмовити.
Щодо зобов'язання зарахувати до страхового стажу періоди проходження військової служби з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на дострокову пенсію мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1).
Пункт 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком. Підпункт 6 цього пункту вказує на документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, серед яких:
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;
документи про проходження військової служби (служби);
посвідчення учасника бойових дій.
При зверненні з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 подав до територіального органу Пенсійного фонду України разом з заявою про призначення пенсії посвідчення серії НОМЕР_4 від 29.06.2023, що підтверджує статус учасника бойових дій (а.с.17 зворот, 50).
Одночасно була подана довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №1438/1938нт від 27.06.2025, видана Військовою частиною НОМЕР_1 . За її змістом солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Малинівській ОТГ Пологівського району Запорізької області (а.с.18, 39).
Факт проходження позивачем військової служби, у тому числі у військовий час підтверджується відомостями його військового квитка серії НОМЕР_2 , виданого 21.04.1987 (а.с.18 зворот-20).
З розрахунку стажу позивача вбачається, що військова служба позивача зарахована частково у період з 11.11.2022 по 26.06.2025 і лише в одинарному розмірі (а.с.52).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) також установлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
За змістом статті 1 Закону України від 06.12.1991 №1932-XII “Про оборону України» під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
У постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, період військової служби позивача з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025, протягом якого він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території Запорізької області, підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці.
З долученого до матеріалів справи розрахунку стажу позивача вбачається, що вказаний період зараховано ГУ ПФУ в Житомирській області без застосування кратності - один місяць служби за три місяці. В той же час обґрунтованих мотивів незарахування вказаного періоду у пільговому обчисленні відповідачем не наведено.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, про задоволення позову в цій частині позовних вимог у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком, то суд зазначає таке.
Як вже вище зазначав суд, право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнув віку 55 років ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто набув право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV при наявності необхідного страхового стажу.
Щодо наявності у позивача достатньої кількості страхового стажу для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, то повноваження щодо обчислення страхового стажу при призначенні пенсії належать до виключних повноважень органів пенсійного фонду, а тому суд не може підміняти собою такий орган і проводити відповідні обчислення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком. Отож, позивачем правильно обрано спосіб захисту порушеного права шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком, зарахувавши додатково страховий стаж, визначений у цьому судовому рішенні. При цьому у разі наявності необхідного страхового стажу, пенсію за віком слід призначити позивачу з дати звернення за її призначенням, тобто з 02.07.2025.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 243-246, 255, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , виданий Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 21 грудня 1998 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вулиця О. Ольжича, 7, місто Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1924500006608 від 10.07.2025 в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, зарахувавши до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоди проходження військової служби з 11.11.2022 по 27.10.2023, з 14.11.2023 по 26.12.2023, з 13.01.2024 по 25.04.2024, з 13.05.2024 по 07.12.2024, з 27.12.2024 по 26.06.2025 у пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 10 листопада 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.