Справа № 500/4801/25
10 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2025 року №192450008012 "Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період роботи на посаді дієтсестри молочної кухні в Кременецькій центральній районній лікарні з 10.07.1990 по 18.10.2000; з 24.12.2001 по 01.09.2006 та нарахувати і виплатити грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позовну вимоги обґрунтовано тим, що за результатами розгляду заяви позивача Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 07 квітня 2025 року винесло рішення №192450008012 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Як слідує із даного рішення, за результатами розгляду електронної пенсійної справи та наданих документів ОСОБА_1 страховий стаж на посадах робота на яких дає право на призначення грошової допомоги в розмірі 10 пенсій становить: 23 роки 5 місяців 18 днів, у зв'язку з чим позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та виплаті грошової допомоги, що слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 14.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
20.08.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати.
Відповідно до зазначеного Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.
Вказує, що Переліком передбачені, зокрема:
- лікарі та середній медичний персонал в лікарняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, установах з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальних органах Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічних закладах, діагностичних центрах;
- провізори, фармацевти, лаборанти в аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях;
- лікарі та середній медичний персонал в медико-соціальних експертних комісіях, бюро судово-медичної експертизи; - лікарі та середній медичний персонал, які працюють у навчальних закладах у установах, перелічених у розділі "1. Освіта" Переліку.
Вказує, що Перелік є вичерпним і застосовується тільки для осіб, які працюють в цих закладах і на зазначених посадах.
Зазначає, що страховий стаж ОСОБА_1 на посадах, який дає право на призначення грошової допомоги в розмірі 10 пенсій становить 23 роки 05 місяців 18 днів.
Вказує, що враховуючи вищевикладене, в органів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави для проведенні перерахунку пенсії позивачки, оскільки на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, у неї недостатній стаж на посадах в закладах та установах державної або комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення та виплати грошової допомоги у розмірі 10 пенсій відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ні відзиву ні будь-яких клопотань до суду не надходило.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ОСОБА_1 31.03.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії (щодо призначення та виплати грошової допомоги у розмірі 10 пенсій).
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняло рішення №192450008012 від 07.04.2025 про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 пенсій.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Визначення принципів, засад і механізмів функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати, зокрема з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191).
Відповідно до п. 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (далі - Перелік 909).
Згідно п. 5 Порядку №1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
За приписами п. 6 Порядку №1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 7 Порядку №1191 встановлено, що виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах і вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Як слідує із матеріалів справи, до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років зараховано позивачу такі періоди роботи:
- з 05.04.1985 по 09.07.1990 на посаді медсестри Олієвської участкової лікарні;
- з 19.10.2000 по 23.12.2001 на посаді медсестри централізованої автоклавної Кременецької центральної районної лікарні;
- з 01.09.2006 по 31.12.2024 на посаді 0,5 ставки лаборанта та 0,5 ставки медсестри фізіотерапевтичного кабінету.
Відповідно до довідки КНП "Кременецька опорна лікарня" від 24.03.2025 року №461 ОСОБА_1 була прийнята:
на посаду дієтсестри молочної кухні з 10.07.1990 року тимчасово (наказ по Кременецькій центральній районній лікарні від 10.07.1990 №142);
переведена на посаду дієтсестри молочної кухні з 16.07.1996 року постійно (наказ по Кременецькій центральній районній лікарні від 16.07.1996 №106);
переведена на посаду 0,5 ставки дієтсестри молочної кухні з 02.12.1997 тимчасово (наказ по Кременецькій центральній районній лікарні від 02.12.1997 року №154);
переведена на посаду 0,5 ставки медсестри централізованої автоклавної, тимчасово з 19.10.2000 року (наказ по Кременецькій центральній районній лікарні від 19.10.2000 року №173);
переведена на посаду 0,75 ставки дієтсестри молочної кухні, тимчасово з 24.12.2001 року (наказ по Кременецькій центральній районній лікарні від 24.12.2001 року №174);
в зв'язку із змінами в штатному розписі та відкриттям Горинської амбулаторії ЗПСМ, переведена на посаду 0,5 ставки лаборанта і 0,5 ставки медсестри фізіотерапевтичного кабінету Горинської амбулаторії ЗПСМ з 01.09.2006 року (наказ по Кременецькій центральній районній комунальній лікарні від 01.09.2006 року №142).
Вищевказані періоди підтверджено також записами трудової книжки позивачки від 05.04.1985 серії НОМЕР_1 .
Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення від 07 квітня 2025 року №192450008012 "Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ", представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вказує на те, що відповідно до Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати від 23.11.2011 №119 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.
Вказує, що Переліком передбачені, зокрема:
- лікарі та середній медичний персонал в лікарняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, установах з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальних органах Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно-епідеміологічних закладах, діагностичних центрах.
Суд зауважує, що відповідно до п. 26 додатку № 2 "Номенклатура спеціальностей середніх медичних працівників" до Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.10.1991 № 146 "Про атестацію середніх медичних робітників" до категорії середніх медичних працівників віднесено посаду сестри медичної з дієтичного харчування.
Суд звертає увагу на те, що Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 04.09.1996 №274 "Про затвердження схем посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників закладів охорони здоров'я та соціального захисту населення", а саме пункт 3 розділу "Визначення схемних посадових окладів середнього медичного персоналу" передбачав посадові оклади для посад дієтичних сестер.
З 06.04.2001 року набув чинності Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.2001 року №161/137 "Про впорядкування та затвердження умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення", яким серед посад середнього медичного персоналу посаду "дієтична сестра" фактично замінено посадою "сестра медична з дієтичного харчування".
Спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення" назву зазначеної посади приведено у відповідність до Класифікатора професій ДК003:2005 (чинного на той час), а саме: "сестра медична з дієтичного харчування".
Зі змісту цих документів вбачається, що посади "дієтична сестра", "дієтсестра" є за своєю суттю та функціональними обов'язками ідентичними посаді "сестра медична з дієтичного харчування" та відносились законодавцем до посад середнього медичного персоналу.
Вищенаведене узгоджується із висновками Верховного Суду наведеними у постанові від 05 січня 2021 року № 520/13217/2020.
Відтак, суд приходить до переконання, що періоди роботи на посаді дієтсестри молочної кухні в Кременецькій центральній районній лікарні з 10.07.1990 по 18.10.2000 та з 24.12.2001 по 01.09.2006, що складають більше десяти років, підлягають зарахуванню до стажу роботи позивачки, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Тому, оскільки на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, у позивачки був достатній стаж на посадах в закладах та установах державної або комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення та виплати грошової допомоги у розмірі 10 пенсій відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (більше тридцяти років), суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07 квітня 2025 року №192450008012 "Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню.
У зв'язку із наведеним, з метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивачки, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням встановленого, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (суб'єкта владних повноважень рішення якого визнано протиправним та скасовано, і якого зобов'язано вчинити певні дії) на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.04.2025 №192450008012.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській зарахувати ОСОБА_1 періоди її роботи з 10.07.1990 по 18.10.2000 та з 24.12.2001 по 01.09.2006 до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 10 листопада 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Кушлин, Кременецький р-н, Тернопільська обл., 47075, РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідачі: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ 14035769).
- Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.