10 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа №440/15091/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., ознайомився з матеріалами позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної наукової установи "Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України" (вул. О. Гончара, 55б, м. Київ 54, 01054) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, та
До Полтавського окружного адміністративного суду 04.11.2025 надійшов позов ОСОБА_1 , поданий адвокатом Загороднім Сергієм Сергійовичем, до Державної наукової установи "Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України", у якому позивач просив:
- визнати незаконним та скасувати наказ Державної наукової установи "Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України" від 30.06.2025 №81-к, яким ОСОБА_1 відраховано з аспірантури;
- негайно поновити на навчанні в Державній науковій установі "Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України" ОСОБА_1 на аспірантурі за спеціальністю 103.Науки про землю.
За приписами пункту 4 частини першої статті 171 Кодекс адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Так, у силу частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
А відповідно до частини другої статті 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Отже, цей спір може розглядати відповідний окружний адміністративний суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів слідує, що місцезнаходження відповідача зареєстровано у м. Києві по вул. Олеся Гончара, 55б.
Своєю чергою, позивач 04.12.2015 зареєстрований Шевченківським РВ ГУДМС України в АДРЕСА_1 .
У позовній заяві представник позивача зазначив адресу фактичного місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 . На підтвердження цієї інформації представник позивача надав копію акта проживання незареєстрованої особи від 10.09.2025, складеного та засвідченого Головою Правління ОСББ "Добробут-89".
Однак, суд враховує, що механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) визначений Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 (надалі - Порядок №265), що набув чинності з 14.03.2022.
У силу абзацу першого пункту 4 Порядку №265 особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
За змістом пункту 5 Порядку №265 громадянин України, який проживає на території України, (...) зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його. У разі коли особа, місце проживання якої задекларовано/зареєстровано, декларує або реєструє нове місце проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (перебування), заява про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання не подається. При цьому внесення змін до реєстру територіальної громади за попереднім місцем проживання здійснюється на підставі повідомлення органу реєстрації про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи із зазначенням дати зняття з місця проживання (додаток 1).
Додані до позовної заяви документи не містять відомостей про реєстрацію місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_2 .
Натомість додана до позовної заяви копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 не містить відомостей про зняття позивача з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Згаданий вище акт обстеження не підтверджує реєстрацію позивачем місця проживання у межах Полтавської області.
КАС України не встановлює випадків розгляду адміністративної справи за місцем фактичного проживання позивача.
У частині першій статті 25 КАС України чітко визначено, що спір розглядається за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
Процедуру реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) фізичної особи визначено наведеними вище положеннями Порядку №265; матеріали позову не містять доказів дотримання позивачем такого порядку в частині реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Порядком №265 не передбачено можливості підтвердження місця проживання актом, складеним головою Правління ОСББ.
Додані до позовної заяви документи не підтверджують факт реєстрації позивача в межах Полтавської області як внутрішньо переміщеної особи.
Тож суд констатує, що зареєстрованим у визначеному законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) як позивача, так і відповідача у цій справі є місто Київ.
За таких обставин суд дійшов висновку, що цей спір не підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, а його розгляд за правилами територіальної підсудності має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду", яким ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва та утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
У силу статті 3 названого Закону територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Водночас, пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне передати матеріали позову ОСОБА_1 до Державної наукової установи "Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України" про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 25, 26, 29, 241,243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Матеріали позову ОСОБА_1 до Державної наукової установи "Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України" про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії передати до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Олександр КУКОБА