Справа № 420/27173/25
10 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
11 серпня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана засобами поштового зв'язку 09.08.2025 року) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:
адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі та визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення Позивача з військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості/здійснити виправлення (внесення/коригування/доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг») з урахуванням інформації, яка вказана у військовому квитку серія НОМЕР_1 від 02.07.2010 року та висновку військово-лікарської комісії № 99 від 19.05.2023 року, а саме, щодо:
- визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- зняття ОСОБА_1 з військового обліку;
- виключення ОСОБА_1 з військового обліку;
судові витрати покласти на відповідача.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 14.08.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на виконання вимог п. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 16.07.2024 року позивач пройшов авторизацію в мобільному додатку «Резерв+», оновив персональні дані та завантажив електронний військово-обліковий документ. Однак інформація завантажена з додатку «Резерв+», що була отримана з реєстру «Оберіг», є такою, що не відповідає паперовим документам, оскільки в електронному реєстрі не було завантажено інформацію, що позивач є непридатним до військової служби та виключений з військового обліку. На підставі військово-лікарської комісії № 99 від 19.05.2023 року позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що також підтверджується записом у військовому квитку серія НОМЕР_1 від 02.07.2010 року. 03.04.2025 позивач звернувся до суду, справа № 420/9492/25, з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_4 , про визнання дій/бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, однак 26 червня 2025 року суд виніс рішення, що позивачем заявлено позов до неналежного відповідача. Належним відповідачем у даній справі є ІНФОРМАЦІЯ_5 , тому позовні вимоги задоволенню не підлягають. Однак, 01.07.2025 року позивачу надійшло повідомлення "Укрпошти" про вручення адресатом даного листа, але станом на 08.08.2025 року відповідь не було надано, враховуючи строк надання відповіді, згідно Закону України «Про звернення громадян».
18.08.2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 з 05.04.2018 року. Відповідач зазначає, що звернення направлене поштовою кореспонденцією не є заявою особи у розумінні ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VІІІ, ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 1487 та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а є лише зверненням передбаченим Законом України «Про звернення громадян». Таким чином, позивач особисто не звертався до уповноважених органів адміністрування володільця Реєстру яким є: оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. У цьому випадку термін «особисто» підкреслює необхідність фізичної участі особи. Йдеться про безпосереднє подання документів, яке передбачає вручення документів конкретному адресату або його представнику; ідентифікацію особи, яка подає документи; офіційне оформлення факту прийому документів. Згідно із наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 141 від 14.08.2023 року «Про результати службового розслідування за фактом пошкодження документів», що зберігалися в архіві ІНФОРМАЦІЯ_2 , актом № 25 від 19.08.2023 року «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду» повідомляємо, що в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня інформація та/або медична документація яка містить відомості про непридатність позивача до військової служби. Позивач ОСОБА_1 , за його словами, пройшов комісію ВЛК 19.05.2023 року і отримав довідку про проходження військово-лікарської комісії № 99, де його було визнано непридатним до військової служби з виключенням, в той же час, військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 . В зв'язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_8 немає можливості підтвердити чи спростувати автентичність довідки військово-лікарської комісії від 19.05.2023 року № 99.
19.08.2025 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає: щодо необхідності особистого звернення вказує на судову практику подачі документів поштовим відправленням є правомірним. Щодо перебування на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 . 18 травня 2023 року під час перебування в місті Одеса позивача зупинили співробітники поліції спільно з представниками ТЦК та СП під час мобілізаційних заходів. У ході спілкування запропонували добровільно з'явитися до ТЦК для оновлення військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Після чого позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_10 , де поставили на військовий облік, оновили дані та направили на проходження ВЛК. 19 травня 2023 року він отримав висновок ВЛК та було видано військовий квиток, в якому був зроблений запис від 18.05.2023 року про взяття на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 та запис від 19.05.2023 року про зняття з обліку за станом здоров'я, зроблений ІНФОРМАЦІЯ_8 , з підписами посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 від 19.05.2023 року №99 ОСОБА_1 непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 75 «А» 22б графи ІІІ (а.с.17).
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.9), відповідно військового квитка НОМЕР_1 виключений з військового обліку 19.05.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_8 за станом здоров'я за ст. 75-а, 22б Наказу МОУ №402/08 протокол №99 від 19.05.2023 року (а.с.16).
В матеріалах справи міститься скріншот із застосунку Резерв +, де зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 (а.с.18).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду суду від 26.06.2025 року у справі №420/9492/25 у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльність щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військової служби та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
Суд дійшов висновку, що позивачем заявлено позов до неналежного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 . Належним відповідачем у даній справі є ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто, відповідний суб'єкт владних повноважень який відповідно Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 559 має право на внесення відповідних змін в військово-облікові документи.
27.06.2025 року позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 із заявою, в якій просив внести зміни до реєстру та підтвердити його статус як особи, виключеної з військового обліку (а.с.19). Також наявне вкладення опису поштового відправлення вищезазначеної заяви та копії довідки ВЛК №99, копії військового квитка, РНОКПП, копії паспорту, витягу з «Резерв+» на ім'я ОСОБА_1 (а.с.20).
Відповідь на вищезазначену заяву не отримав. Відповідач доказів зворотнього не надав.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо розгляду його заяви по суті, позивач оскаржив її до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі здійснюється Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII.
Згідно із статтею 1-2 Закону № 2011-ХІІ, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 2 Закону №2011-ХІІ, ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах визначених законами України.
Згідно з п. 20 ч.1 ст.106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" (затвердженим Законом України від 03.03.2022 №2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент подання позову строк дії воєнного стану в Україні продовжено та триває мобілізація.
Стаття 1 Закону № 3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, в Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до ч.8 ст.4 Закону № 3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь - яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Згідно з абз.2 ч.1ст.22 Закону №3543-ХІІ, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України(ч.5ст.22 Закону №3543-ХІІ).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон № 2232-XII).
Відповідно до ч.1, 3ст.1 Закону № 2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5ст.1 Закону № 2232-XII).
Згідно з ч.9 ст.1 Закону № 2232-ХІІ, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно із ч. 10 ст.1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з п. 11 ст. 38 згаданого вище Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.
Відповідно до п. 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністерства оборони України затверджено Положення № 402.
Згідно з абзацом 1 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Так, приписами абзацу 2 підпункту "б" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ згаданого вище Положення передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймається постанова такого змісту: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки(військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Як встановив суд, ІНФОРМАЦІЯ_8 19.05.2023 року ОСОБА_1 виключено з обліку за станом здоров'я за ст. 75а, 22б Наказу МОУ №402/08 протокол №99 від 19.05.2023 року (а.с.16).
Зазначений запис засвідчений печаткою та підписом начальника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Також наявна довідка військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_11 від 19.05.2023 року №99 про непридатність ОСОБА_1 на підставі ст. 75 А, 22б графи ІІІ (а.с.17).
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, частиною 1 ст.5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі -Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Згідно з п. 3 Порядку № 559, відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність);
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів;;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
У відповідності до вищенаведених приписів Порядку №559, особа щодо якої мають бути внесені зміни у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має особисто звернутися до центру комплектування та соціальної підтримки із відповідною заявою в паперовій чи електронній формі.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був розглянути його заяву та повідомити про її задоволення або відмову у її задоволенні, ухваливши відповідне рішення відповідно до чинного законодавства.
При цьому, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_8 заяву позивача про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо виключення його з військового обліку у термін, визначений п. 4 Порядку № 559 не розглянув, відповідь за результатом розгляду заяви позивачу не надав, відповідні відомості до Реєстру не вніс.
З урахуванням того, що відповідач заяву позивача до його звернення до суду з позовом, взагалі не розглянув, наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом:
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_7 у вигляді нерозглядузаяви та неприйняття рішення ОСОБА_1 від 27.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо виключення з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку НОМЕР_1 від 02.07.2010 року;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо його виключення з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку НОМЕР_1 від 02.07.2010 року та прийняти за цією заявою відповідне рішення з урахуванням встановлених обставин та висновків суду.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена та не обґрунтована.
Суд відхиляє аргументи відповідача, позаяк:
- по-перше: позивач не повинен був особисто фізично з'явитися до відповідача для вирішення питання;
- по-друге: доказів неотримання заяви позивача відповідачем не надано, як і доказів прийняття рішення за цією заявою;
- по-третє: позивач не може нести негативні наслідки у зв'язку із відсутністю інформації у відповідача про наявність документів у зв'язку з їх пошкодженням та вилученням, на що покликається відповідач.
Суд констатує, що наявність відповідних записів у військовому квитку позивача нічим не спростована наразі, у тому числі відповідачем.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково із відмовою у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача внести відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку НОМЕР_1 від 02.07.2010 року та висновку військово-лікарської комісії №99 від 19.05.2023 року як передчасних, оскільки це на даний час є дискреційними повноваженнями відповідача та станом на день розгляду справи заява позивача ІНФОРМАЦІЯ_8 не розглянута у встановленому законодавством порядку.
Згідно ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.
Підстави для встановлення судового контролю, передбачені ч.ч.5,6 ст.382 КАС України, згідно п.6-1 ч.1 ст.244 КАС України наразі відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250, 262, 293-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 у вигляді нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 27.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо виключення з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку НОМЕР_1 від 02.07.2010 року та неприйняття відповідного рішення.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо виключення з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку НОМЕР_1 від 02.07.2010 року, та прийняти за цією заявою відповідне рішення з урахуванням позиції суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_7 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_4 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_14 (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ; адреса: АДРЕСА_5 ).
Суддя М.М. Аракелян