Ухвала від 10.11.2025 по справі 420/35736/24

Справа № 420/35736/24

УХВАЛА

10 листопада 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління соціального захисту населення Березівської районної військової адміністрації Одеської області про заміну сторони виконавчого провадження (від 04.11.2025 року за вх.№116329/25), -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі №420/35736/24 позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправним повідомлення відповідача від 07.11.2024 року, яким відмовлено в призначенні допомоги при народженні дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зобов'язано відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 липня 2023 року про призначення допомоги при народжені дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку та розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та прийняти рішення по суті, у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн..

Вказане судове рішення набрало законної сили 03 березня 2025 року.

13 березня 2025 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №420/35736/24 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Березівської районної державної адміністрації в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 липня 2023 року про призначення допомоги при народжені дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку та розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та прийняти рішення по суті, у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду.

03 листопада 2025 року за вх.№115563/25 від представника Управління соціального захисту населення Березівської районної військової адміністрації Одеської області надійшла заява про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження у справі на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині, що стосується повторного розгляду заяви позивача від 10 липня 2023 року про призначення допомоги при народжені дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку та розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Вирішуючи заяву представника відповідача, суд керується таким.

Відповідно до п.2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, призначення і виплата допомоги сім'ям з дітьми здійснюються за задекларованим/ зареєстрованим місцем проживання (перебування) особи, яка звертається за призначенням допомоги сім'ям з дітьми, з використанням (за технічної можливості) функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану»:

- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) - до 30 червня 2025 р.;

органами Пенсійного фонду України - починаючи з 01 липня 2025 р. незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

Допомога за місцем проживання (перебування) призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення/органами Пенсійного фонду України з використанням інформаційних систем.

Також, підпунктом 1 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 №695 "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України" постановлено обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування з передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад/центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві згідно з актами приймання-передачі, зокрема: особових справ одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в паперовій та електронній формі разом з відповідними списками, а саме:

особових справ в електронній формі - до 25 червня 2025 р.;

особових справ в паперовій формі, за якими здійснюється виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, та архівних особових справ в паперовій формі, крім особових справ в паперовій формі, знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації (у разі знищення - засвідчених копій відповідних актів), - до 01 червня 2026 р., або протягом місяця після відновлення роботи (у разі, коли структурний підрозділ не виконує своїх функцій), або протягом трьох робочих днів на запити головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві;

сформованих відомостей на виплату державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю у липні 2025 р. - до 25 червня 2025 року.

Пунктом 5 Постанови №695 передбачено Пенсійному фонду України, серед іншого:

- забезпечити з 01 липня 2025 р. призначення і виплату, зокрема, державної соціальної допомоги на догляд; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;

- забезпечити прийняття рішень про утримання сум надміру виплачених коштів і проведення відповідного утримання за переданими структурними підрозділами згідно з актами приймання-передачі особових справ одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, у разі коли виявлено факт надміру виплачених коштів, але відповідне рішення не було прийнято.

У свою чергу, частиною 1 статті 379 КАС України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина 4 статті 379 КАС України).

Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії або ж бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Тобто, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Суд зазначає, що відповідно до вищезазначених норм законодавства, з 01.07.2025 функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги (у тому числі сім'ям з дітьми) від органів соціального захисту населення були передані до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Відтак, Управління соціального захисту населення втратило повноваження державного органу, який відповідно до законодавства України виконує функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки такі повноваження передано, у даному випадку, до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Тобто, з 01.07.2025 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права було врегульовано умови та порядок передання адміністративної компетенції від Управління соціального захисту населення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне замінити боржника у виконавчому листі по справі №420/35736/24.

Керуючись ст.ст.248, 256, 379 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Управління соціального захисту населення Березівської районної військової адміністрації Одеської області про заміну сторони виконавчого провадження (від 04.11.2025 року за вх.№116329/25) - задовольнити.

2. Замінити боржника у виконавчому листі по справі №420/35736/24, виданого 13 березня 2025 року, про зобов'язання розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 липня 2023 року про призначення допомоги при народжені дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку та розмірах, визначених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та прийняти рішення по суті, у відповідності до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю. В. Харченко