Рішення від 07.11.2025 по справі 420/31835/24

Справа № 420/31835/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 154750009815 від 16.07.2024 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 07.08.2024 року;

стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25.09.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 29.09.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянута заява за принципом екстериторіальності та прийнято рішення №154750009815, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Дане рішення позивач оскаржив до суду, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 у справі № 420/8797/24 було визнано протиправним та скасоване рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області № 154750009815 від 23.11.2023, суд зобов'язав повторно розглянути заяву позивача від 25.09.2023 про призначення пенсії за віком. На виконання судового рішення відповідач прийняв інше рішення № 154750009815 від 16.07.2024 про відмову у призначенні пенсії. У рішенні відповідачем вказано, що вік заявника 60 років 1 місяць, необхідний стаж для призначення пенсії - 30 років, але страховий стаж позивача становить 25 років 11 місяці 06 днів. Період трудової діяльності позивача 1 з 20 березня по 21 листопада 1984 року в колгоспі ім. Фрунзе був зарахований до страхового стажу. Позивач стверджує, що його загальний страховий стаж згідно трудової книжки становить 28 років 7 місяців, крім того, до стажу має бути доданий період військової служби 06.10.1981 - 11.12.1983, усього загальний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії, на думку позивача, становить 30 років 9 місяців, що достатньо для призначення пенсії за віком. За наведених обставин, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 16.10.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в письмовому провадженні без виклику представників сторін.

Відзиву на позовну заяву та інших документів, на підставі яких було прийнято рішення №154750009815 від 16.07.2024, відповідач до суду не надав.

Ухвалою від 14.10.2025 суд витребував додаткові докази у сторін для встановлення конкретних періодів трудової діяльності , які включені управлінням ПФУ до стажу 25 років 11 місяців 06 днів відповідно до рішення № 154750009815 від 16.07.2024, а також повідомити чи врахована військова служба до страхового стажу. Витребувано копію заяви про призначення пенсії від 25.09.2023, копію трудової книжки (або інші документи про трудовий стаж).

Головне управління ПФУ у Вінницькій області 17.10.2021 надало суду пояснення щодо періодів роботи позивача, які зараховані до загального страхового стажу позивача 25 років 11 місяців 06 днів, також вказано, що період проходження військової служби врахований до загального страхового стажу 25 років 11 місяців 06 днів, надало копію заяви про призначення пенсії від 25.09.2023, копію трудової книжки.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

25.09.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

29.09.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, розглянута заява позивача за принципом екстериторіальності, та прийнято рішення №154750009815, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 30 років, вказано щ страховий стаж позивача становить 23 роки 7 місяців 4 дні.

Як вбачається з рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/8797/24 від 13.06.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 18.10.2023 направлено лист, яким повідомлено про необхідність перегляду розрахунку стажу ОСОБА_1 .

23.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення № 154750009815, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу .

Не погодившись із рішенням № 154750009815, позивач оскаржив його до суду. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/8797/24 від 13.06.2024 було визнати протиправними та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 154750009815 від 23.11.2023 , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.09.2023 про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Суд, зокрема, вказав, що при необхідному страховому стажі 30 років, страховий стаж позивача становить - 23 роки 7 місяців 4 дні, не зарахований період роботи в колгоспі ім. "Фрунзе" з 20.03.1984 р. по 21.11.1984 , оскільки відсутні дані про встановлений мінімум та відроблені вихододні. Такі дії суд визнав протиправними.

На виконання рішення суду відповідачем була розглянута повторно заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 25.09.2023, та прийнято інше рішення № 154750009815 від 16.07.2024 про відмову у призначенні пенсії. У рішенні відповідачем вказано, що вік заявника 60 років 1 місяць, необхідний стаж для призначення пенсії - 30 років, але страховий стаж позивача становить 25 років 11 місяці 06 днів. Період трудової діяльності позивача з 20 березня по 21 листопада 1984 року в колгоспі ім. Фрунзе був зарахований до страхового стажу.

З наданого відповідачем розрахунку страхового стажу позивача вбачається, що до загального стажу 25 р. 11м. 06дн. ГУ ПФУ в Вінницькій області зараховано наступні періоди:

22.09.1980 - 02.07.1981, учень слюсаря

07.07.1981 - 01.10.1981 автослюсар

06.10.1981 - 11.12.1983 строкова військова служба,

20.03.1984 - 21.11.1984 - робота в колгоспі (зарахований на підставі рішення суду у справі № 420/8797/24),

27.11.1984 - 15.02.1985 - шофер, Іллічівське заготівельно-виробниче підприємство

01.03.1985 - 31.12.2003, 01.03.2004 - 30.11.2004, 01.05.2005 - 30.11.2005, 01.05.2006 - 31.12.2006, 01.02.2007 - 31.03.2007, 01.05.2007 - 31.10.2007, 01.12.2007 - 31.01.2008, 01.05.2008 - 30.11.2008, 01.06.2009 - 31.03.2010, 01.05.2010 - 31.12.2010, 01.03.2011 - 31.03.2011, шофер учгосп ім.Трофімова,

01.07.2011 - 31.08.2011 , 01.11.2011 - 30.11.2011 водій ТОВ "Трофімова".

Позивач в позовній заяві вказує, що страховий стаж неправильно обчислений, не зарахований період проходження військової служби 2 роки 2 місяці з 06.10.1981 по 11.12.1983.

Усього, на думку позивача, його страховий стаж становить 30 років 9 місяців, в т.ч.:

з 22.09.1980 по 02.07.1981 (запис в трудовій книжці №1 та №2) - 10 місяців;

з 07.07.1981 по 01.10.1981 (запис в трудовій книжці №3, 4 та 5 )- 3 місяці;

з 20.03.1984 по 21.11.1984 (запис в трудовій книжці №6 та 7) - 8 місяців;

з 27.11.1984 по 15.02.1985 (запис в трудовій книжці №8 та 9) - 3 місяці;

з 01.03.1985 по 31.03.2011 (запис в трудовій книжці №10, 11, 12 та 13) - 26 років;

з 01.04.2011 по 28.11.2011 (запис в трудовій книжці №14 та 15) 7 місяців.

Позивач не погоджується з відмовою призначити йому пенсію на підставі недостатності страхового стажу, тому звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ. Відповідно до даного Закону розмір пенсії особи, яка звернулась за нею, визначається індивідуально залежно від набутого стажу та отриманого заробітку, з якого у свою чергу сплачувались страхові внески.

Згідно ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону №1058-1У від 09.07.2003 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного страхового стажу. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

До 01.01.2004 порядок підтвердження стажу роботи визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-ХП). Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. При відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи враховується згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 встановлено наступне: за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема, уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування.

Згідно п. 4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Таким чином, з аналізу приписів чинного законодавства вбачається, що страховий стаж розраховується, а періоди трудової діяльності враховуються до страхового стажу під час вирішення питання про призначення пенсії.

З наданих відповідачем відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування вбачається, що відповідачем до страхового стажу позивача не зараховані певні періоди, зокрема - січень, лютий, грудень 2004 року, грудень 2005 року, січень-квітень 2006 року, січень, квітень, листопад 2007 року, лютий, березень, квітень, грудень 2008 року, січень-травень 2009 року, квітень 2010 року, січень, лютий 2011 року, квітень-червень, вересень. жовтень 2011 року, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків за вказаний період.

Причини несплати страхових внесків за вказані періоди позивач не пояснює, та ніяким чином не обгрунтовує, чи сталась тала несплата внесків до ПФУ внаслідок знаходження позивача у відпустці без зберігання заробітної плати, або неотримання заробітної плати з іншої причини, або внаслідок вини роботодавця, який виплачував зарплату, але з виплачених позивачу доходів не сплачував до ПФУ страхові внески.

Ні Законом України "Про пенсійне забезпечення", ані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зарахування періодів трудової діяльності до страхового стажу у разі несплати страхових внесків.

Щоб підтвердити страховий стаж при несплаті роботодавцем внесків, тобто не з власної вини, позивачу потрібно отримати довідки з державного архіву або підприємства-правонаступника про те, що в період несплати страхових внесків він працював, отримував зарплату, підтвердження від свідків, якщо підприємство ліквідоване або документи втрачені. Також позивач може надати інші документи, які доводять трудову діяльність (накази, особові рахунки) за період, коли страхові внески не платились до ПФУ і звернутися з ними до Пенсійного фонду для зарахування стажу.

Позивач суду не надав доказів, якими він обгрунтовує свої доводи щодо необхідності зарахування до страхового стажу тих періодів роботи в учгоспі ім. Трофимова, КСП ім. Трофимова, за які відсутні відомості про доходи та сплачені страхові внески. Тільки наявність записів в трудовій книжці не є достатнім для підтвердження страхового стажу.

Також є необгрунтованими доводи позивача про незарахування до загального трудового стажу періоду проходження військової служби, який був включений відповідачем до загального стражу 25 років 11 місяців 6 днів.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішення № 154750009815 від 16.07.2024 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідач належним чином розглянув подану ОСОБА_1 заяву від 25.09.2023 року про призначення пенсії за вікомта надані документи, порушень діючого законодавства або перевищення компетенції суд не встановив.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА

.