10 листопада 2025 рокусправа № 380/17943/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, в якому просить :
- Визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 19.06.2025, виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року (3028,00грн.), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХII«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням розмірів окладів за посадою і званням зазначених в довідці, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50% (ПО+ОС3+НВР) та премії 276% (ПО) - у середніх відсоткових розмірах фактично виплачених за відповідною посадою, у відповідності до положень абзацу п?ятого п.5 Порядку перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45;
- 3обов?язати Головне управління ДСНС України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.06.2025, виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року (3028,00грн.), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХII«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов?язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням розмірів окладів за посадою і званням зазначених в довідці, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50% (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років) та премії в розмірі 276% (посадового окладу) - в середніх відсоткових розмірах встановлених відповідними наказами Головного управління ДСНС України у Львівській, у відповідності до положень абзацу п?ятого .5 Порядку перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, для перерахунку з 01.07.2025р. основного розміру пенсії.
В обґрунтування позову зазначає, що бездіяльність відповідача щодо виготовлення та надання до пенсійного органу оновленої довідки про грошове забезпечення є протиправною та такою, що свідомо спрямована на перешкоджання в реалізації ним свого права на отримання пенсії у визначеному законом розмірі. При формуванні нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 19.06.2025 року слід вказати оновлені дані про розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчисливши їх шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2025 року (3028,00 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти, а також вказати відомості про похідні від них щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії), розрахувавши їх за правилами пункту 5 Порядку №45 (У редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"), зокрема, з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії у розмірі 276%. Грошовий еквівалент відсоткового значення розмірів додаткових видів грошового забезпечення, які включаються в довідку для проведення перерахунку раніше встановленої пенсії, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії, обраховується з урахуванням розмірів основних видів грошового забезпечення (окладів за посадою і званням), зазначених в такій довідці.
Ухвалою від 03.09.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від представника відповідача до суду надійшов відзив(вх.№74307 від 16.09.2025) на позовну заяву, в якому повідомив суд, що перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу регулюється виключно Законом №2262-XII та Порядком, затвердженим постановою КМУ №45. Відповідно до цих норм, єдиною підставою для перерахунку є рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій службовців.
Відповідач наголошує, що станом на 19.06.2025, дату, на яку позивач просить видати нову довідку, Кабінет Міністрів України не приймав жодних рішень про зміну розміру грошового забезпечення чи введення нових доплат для відповідної категорії осіб.
Щодо вимоги позивача включити до довідки щомісячну премію в розмірі 276%, встановлену внутрішніми наказами ДСНС, Відповідач зазначає, що такі накази є відомчими документами тимчасового характеру. Вони не є нормативно-правовими актами і, як підтверджено практикою Великої Палати Верховного Суду (справа № 592/5164/16-а), не можуть бути правовою підставою для проведення перерахунку пенсії.
Таким чином, оскільки обов'язкова умова для перерахунку - рішення Уряду про підвищення грошового забезпечення - відсутня, у Головного управління немає законних підстав для оформлення та видачі оновленої довідки, про що й було повідомлено позивачу. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив таке.
Позивач, є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, де отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ. До звільнення зі служби позивач проходив службу в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим органом з питань видачі довідок для перерахунку пенсій якому є відповідач.
13.08.2025 року, реалізуючи своє право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до відповідача із заявою про підготовку та направлення до пенсійного органу нової довідки про розмір його грошового забезпечення.
Підставою для такого звернення стала суттєва зміна нормативно-правового регулювання, а саме: набрання 18 червня 2025 року законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №320/29450/24, яким було визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови КМУ № 481. Позивач у своїй заяві обґрунтовано вказав, що скасування цієї норми відновило дію первинної редакції пункту 4 Постанови КМУ № 704, що, у свою чергу, у поєднанні з встановленням Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» нового розміру прожиткового мінімуму, призвело до підвищення грошового забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку він обіймав. Відтак, він просив видати довідку станом на 19.06.2025 для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2025.
Листом від 26.08.2025 року №5801-5472/5814 відповідач, розглянувши заяву, відмовив у її задоволенні. Мотивом відмови слугувало те, що станом на дату розгляду заяви Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Вважаючи таку відмову протиправною, такою, що порушує його конституційне право на соціальний захист та належний рівень пенсійного забезпечення, Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом у п.62 постанови від 02 серпня 2022 року, справа №440/6017/21 зроблено такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
"...(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.".
У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у справах №120/8603/21-а (постанова від 31 серпня 2022 року), №500/1813/21 (постанова від 12 вересня 2022 року) та інші, що вказує на усталену практику у цих правовідносинах.
З приводу аргументів щодо неприйняття Урядом України рішення про перерахунку пенсій та як наслідок не формування та не надіслання головними управліннями Пенсійного фонду України списків для перерахунку пенсії, відповідно Порядку № 45, у зв'язку з чим відповідача не виникало правових підстав для видачі оновленої довідки позивачу для здійснення перерахунку пенсії
Зміст постанови Верховного Суду від 28 липня 2025 року у справі №380/30185/23 вказує на те, що як і рішення суду першої інстанції так і доводи касаційної скарги наводили зазначені аргументи, однак, судом касаційної інстанції такі в основу судового рішення покладені не були.
При цьому, суд розділяє занепокоєння відповідача щодо абсурдності визначення розміру грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії у значно більших розмірах ніж у діючих військовослужбовців.
Однак, в силу вимог законності і обгрунтованості судового рішення, передбачених ст.242 КАС України, суд позбавлений можливості застосувати норми права у спірних правовідносинах у інший спосіб ніж наведено у зазначених постановах Верховного Суду, які покликані нести стабільність, прогнозованість та юридичну визначеність у відповідних суспільних відносинах.
Поряд з цим слід зазначити, що згідно із положеннями ч.5 ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, з наступними змінами та доповненнями, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відтак, відповідач повинен був діяти згідно правових висновків Верховного Суду, викладених у наведених постановах.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови у видачі оновленої довідки не відповідають критерію правомірності, передбаченого п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправними.
Як наслідок обгрунтованими є похідні вимоги про спонукання до вчинення дій у цій частині.
Щодо позовних вимог, які стосуються зазначення розміру грошового забезпечення позивача з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням основних видів грошового забезпечення установлених з 19.06.2025р. за відповідною посадою, зокрема надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50% (ПО+ОС3+НВР) та премії в розмірі 276% (ПО) - в середніх відсоткових визначених окремим розпорядженням Міністра оборони України від 09.01.2025р. №156/уд, то такі задоволенню не підлягають, оскільки відповідач ще не виготовляв довідку про розмір грошового забезпечення позивача на виконання даного судового рішення.
Відтак, в відсутні підстави вважати, що права позивача у цій частині будуть порушені.
Іншими словами, вказані вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, позов є обґрунтований в частині видачі оновленої довідки, а тому в цій частині підлягає до задоволення.
В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.
Щодо судового збору, то у відповідності до ст.139 КАС України, такий належить стягнути з відповідача , пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (м. Львів, вул. підвальна,6, 79008, ЄДРПОУ 38627339) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо підготовки та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 19.06.2025 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року.
3.Зобов'язати Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.06.2025 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" виходячи із розрахункової величини-прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (ЄДРПОУ 38627339) у розмірі 605 (шістсот п'ять ) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяГрень Наталія Михайлівна