Ухвала від 10.11.2025 по справі 380/4870/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/4870/25

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

10 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

24.04.2025 Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення в адміністративній справі № 380/4870/25 та адміністративний позов задовольнив частково:

- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/22729-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, № 11/22730-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, № 11/22731-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, № 11/22732-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22729-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020; з 01.02.2021 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22730-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021; з 01.02.2022 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22731-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022; з 01.02.2023 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22732-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 а також здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

Це рішення набрало законної сили 20.08.2025.

Від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій стягувач просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати боржника у встановлений судом строк подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 24.04.2025 року у справі № 380/4870/25. Повідомив, що листом від 29.08.2025 № 1300-5802-8/112692 повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Постанова № 821) установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою (17.07.2025), здійснюються після впровадження доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі № 380/4870/25 набрало законної сили після 17.07.2025, виконати його можливо після завершення впровадження Постанови № 821.

Суд ухвалою від 03.10.2025 задовільнив заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в цій справі, зобов'язав ГУ ПФУ у Львівській області подати суду звіт про виконання рішення суду у справі № 380/4870/25 в строк до 06.11.2025.

Відповідач подав звіт від 31.10.2025 про виконання рішення суду та повідомив про заходи, вжиті для виконання рішення. Так, на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22729 суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020; з 01.02.2021 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22730-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021; з 01.02.2022 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22731-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022; з 01.02.2023 на підставі відомостей довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22732 суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 3 01.01.2023. Станом на 01.02.2020 підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України 11/22729-суд від 20.01.2025 (розмір грошового забезпечення- 24143,20 грн. ) та становить 16380,00 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 24143,20 ) 16380,00 грн. Станом на 01.02.2021 підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України 11/22730-суд від 20.01.2025 (розмір грошового забезпечення- 26101,60 грн. ) та становить 18271,12 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 26101,60 ) 18271,12 грн. з урахуванням максимального розміру пенсії 17690,00 грн. Станом на 01.02.2022 підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України 11/22731-суд від 20.01.2025 (розмір грошового забезпечення- 28177,20 грн. ) та становить 19724,04 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 28177,20 ) 19724,04 грн. урахуванням максимального розміру пенсії 19340,00 грн. Станом на 01.02.2023 підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України 11/22732-суд від 20.01.2025 (розмір грошового забезпечення- 42128,40 грн. ) та становить 29489,88 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 42128,40 ) 29489,88 грн.; з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн. з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн. (Додаток 4). Станом на 01.11.2025 підсумок пенсії з надбавками обчислено на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України 11/22732-суд від 20.01.2025 (розмір грошового забезпечення- 42128,40 грн. ) та становить 32489,88 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (70 %* 42128,4 ) з урахуванням індексації 2024 (27103,44*0,0796) з урахуванням індексації 2025 (28603,44*0,1150) 29489,88 грн.; 1500,00 грн,; 1500,00 грн,; Підсумок пенсії 32489,88 грн., з урахуванням максимального розміру 23610,00 грн. Сума доплати за період з 01.02.2020 по 31.10.2025 становить 506853,96 грн.

Щодо виплати коштів нарахованих на виконання рішення суду в розмірі 300737,89 грн., зазначає таке. Згідно з обліком рішень суду, що набрали законної сили, зазначене рішення, а саме: рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі № 380/4870/25 включене до обліку рішень суду (Додаток 7). Відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 року № 1152 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 250 млн. грн. Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2025 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду затверджено кошти в сумі 13,5 млн. грн. Механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 25 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік». Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі- Порядок). Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління. Також зазначаємо, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», яка набрала чинності з 01.04.2021, впроваджено централізоване фінансування виплати пенсій. Звертає увагу на правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 13.08.2018 у справі № 757/29541/14-а, від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі № 360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі №360/4705/20, згідно з яким, невиконання судового рішення пенсійним органом в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. ГУ ПФУ щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень, а саме листами №: 1300-5903-5/3179 від 05.01.2024, 1300-5903-5/20674 від 06.02.2024, 1300-5903-5/37085 від 05.03.2024, 1300-5903-5/55038 від 05.04.2024, 1300 5903-5/73730 від 07.05.2024, 1300-5903-5/100131 від 06.06.2024, 1300-5903-5/121900 від 05.07.2024, 1300-5903-5/138561 від 06.08.2024, 1300-5903-5/154018 від 06.09.2024, 1300 5903-5/168947 від 07.10.2024, 1300-5903-5/183666 від 05.11.20245, 1300-5903-5/19864 від 06.12.2024, 1300-5803-5/2373 від 07.01.2025, 1300-5803-5/19340 від 06.02.2025, 1300 5803-5/32980 від 05.03.2025, 1300-5803-5/48386 від 07.04.2025, 1300-5803-5/61316 від 06.05.2025, 1300-5803-5/75682 від 05.06.2025, 1300-5803-5/940 від 07.07.2025, 1300 5803- 5/102225 від 05.08.2025, від 08.09.2025 № 1300-5803-5/116085, від 06.10.2025 № 1300-5803-5/130379. Отже, ГУ ПФУ в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду у справі № 380/4870/25, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, буде проведена Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування. З врахуванням вищевикладеного, рішення суду від 24.04.2025 у справі № 380/4870/25 виконане в межах покладених судом зобов'язань і у спосіб, визначений законодавством.

Суд, вирішуючи питання про прийняття звіту, керується такими мотивами:

відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Нормами частини першої та другої статті 382 КАС України визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 383-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд проаналізував аргументи відповідача та додані до звіту від 31.10.2025 документи та дійшов висновку, що рішення суду у цій справі виконано частково - пенсія з 01.02.2020, із 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 була перерахована на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/22729-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, № 11/22730-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, № 11/22731-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, № 11/22732-суд від 20.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно. Проте виплату коштів нарахованих на виконання рішення суду відповідач не здійснив.

При цьому, суд також враховує, що виплата передбачених Законом №2262 пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідач у цій справі в розумінні бюджетного законодавства є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та виплачує заборгованість за рішеннями судів перед отримувачами пенсійних виплат соціальних виплат в порядку черговості, - по мірі надходження бюджетного фінансування від розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, а той виділяє фінансування в межах бюджетних асигнувань, виділених для фінансування бюджетних програм по погашенню заборгованості за судовими рішеннями відповідно до Закону України про державний бюджет на відповідний рік. Отже, затримка у виплаті заборгованості перед позивачем зумовлена відсутністю в розпорядженні відповідача як розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня бюджетних асигнувань на виплату цієї заборгованості, а не протиправними діями керівника щодо невиконання рішення суду.

Отже, звіт від 31.10.2025 слід прийняти, підстав для застосування штрафу до керівника відповідача відповідно до частини п'ятої статті 383-3 КАС України немає.

Разом з тим, оскільки суб'єктом владних повноважень судове рішення виконано не в повному обсязі, суд на підставі частини одинадцятої статті 383-3 КАС України встановлює новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 14,248,256,293,294,295,370,372,382,382-1 - 382-3 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт ГУ ПФУ у Львівській області від 31.10.2025 про виконання рішення суду у справі №380/4870/25.

Зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області подати суду новий звіт про виконання рішення суду у цій справі в строк до 10.02.2026.

Суд попереджає відповідача, що у разі неподання звіту розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Ухвала суду набирає законної сили з дати її складення та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаль Р.М.