Рішення від 10.11.2025 по справі 380/15191/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 рокусправа № 380/15191/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяви позивача ОСОБА_1 від 30.04.2025 про надання відстрочки від призову під час мобілізації;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 , відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України щодо доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити до Головного управління Національної поліції у Львівській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 02.01.2025 позивач засобами поштового зв'язку надіслав на адресу відповідача заяву щодо оформлення відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Отримання даної заяви підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 07.01.2025.

Оскільки позивач не отримав інформації щодо прийнятого рішення відповідача у зв'язку з розглядом його заяви про оформлення відстрочки від призову під час мобілізації, позивач 04.03.2025 направив на адресу відповідача лист від 03.03.2025 з проханням розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, направлену 02.01.2025 засобами поштового зв'язку на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 та про результати розгляду повідомити будь-яким зручним способом за допомогою електронного чи поштового зв'язку. Отримання даного листа підтверджується трекінгом відстеження через офіційний сайт ПАТ «Укрпошта» за номером 8240000171433. Однак, відповідачем і це звернення позивача була проігнороване. 30.04.2025 року позивач особисто з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 та подав повторно заяву про оформлення відстрочки зі всіма необхідними документами, що передбачено додатком 5 Порядку №560. Однак, відповідачем вказана заява позивача також була проігнорована.

На момент звернення до суду з вказаним позовом, рішення з приводу поданої заяви на адресу позивача не надходило, позивачу так і не відомо про результати розгляду його заяви від 02.01.2025 так і аналогічної від 30.04.2025 року.

Також стверджує, що підстави для оголошення позивача у розшук відсутні, оскільки статус "у розшуку" можуть мати громадяни, які отримали повістку про необхідність з'явитися до ТЦК для оновлення персональних даних, але не зробили цього у визначений час без поважних причин. Позивач під вказані категорії не підпадає та правила військового обліку не порушував.

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Ухвалою від 28.07.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що 30.04.2025 вх.№ 5418 ОСОБА_1 було зареєстровано заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 560 на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відстрочка на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ надається за умови передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Як встановлено при перевірці даних відповідно до державного реєстру у ОСОБА_1 є наявність невійськовозобов'язаної рідної сестри ОСОБА_2 08.05.1982рн.

Крім того, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією № 743124, яка видана 15.03.2023р, матері ОСОБА_3 . ОСОБА_4 у висновку не містить інформації що потребує догляду. Відповідно до протоколу № 49 від 02.05.2025 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву від 30.04.2025 ОСОБА_1 відмовлено (повідомлення № 5418-ю) від 02.05.2025.

Стверджує : «…У Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 значиться як порушник ВО (військового обліку) з 10 06.2025року (додаток персональні дані). З цього ж джерела (персональні дані) вбачається, що ОСОБА_1 , відповідно до електронного звернення Е 2396469, не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП, та встановлена тривалість порушення від 10.06.2025р. по 09. 06. 2026 року (додаток витяг з облікових даних). В цьому ж джерелі повістка, які скеровувались на адресу ОСОБА_1 , (додаток повістка № 3418930 а саме: про виклик на 23.05.2025р. для уточнення даних. Всупереч вимогам ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ОСОБА_1 не з'явився за вказаним викликом (повісткою) до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зазначені у них місце та строк…».

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

02.09.2025 представник позивача подала заяву про зміну предмета позову, у якій просила викласти позовні вимоги, зазначені в п.2, 3 прохальної частини позовної заяви.

Зазначила, що відповідач надав до суду повідомлення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації №5418-ю від 02.05.2025. Однак, відповідач не надав доказів того, що вказане повідомлення було направлено позивачу, а також не пояснив, чому копія цього документа не була надана у відповідь на адвокатський запит від 12.06.2025. У самому повідомленні про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації №5418-ю від 02.05.2025 підставою відмови вказано: «не надано всіх необхідних документів, що підтверджують право на відстрочку від мобілізації згідно ст. 23 Закону України “Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», наявні інші невійськовозобов'язані особи зобов'язані згідно закону здійснювати догляд». Викладені підстави не узгоджуються зі змістом ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Стверджує, що Закон не вимагає від особи доводити відсутність інших осіб, здатних утримувати чи доглядати хворого родича, якщо йдеться про догляд за рідними батьками, дружиною/чоловіком або дитиною. Таке обмеження встановлено лише щодо догляду за батьками подружжя (за тещею/тестем, свекрухою/свекром). Для догляду за власними батьками така умова в Законі відсутня, тому відповідач не має права вимагати доказів, що ніхто інший не може піклуватися про хвору матір чи батька.

Також зазначає, що позивач не отримав повістку через неправильне зазначення індексу поштового відправлення.

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов із урахуванням уточнення.

Ухвалою від 03.09.2025 суд прийняв до розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмета позову. Та ухвалив здійснювати розгляд справи за наступними позовними вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 02 травня 2025 року №49 та викладене у повідомленні від 02 травня 2025 року №5418-ю, про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до вимог п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання відстрочки відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням висновків суду та поданих позивачем документів (висновок №28 від 22.05.2025 за формою МОЗ №080-4/о та заключення ЛКК №97 від 26.06.2025).

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо направлення звернення до органів Національної поліції України щодо доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити до Головного управління Національної поліції у Львівській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210 КУпАП до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487.

Розглянувши надані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

02.01.2025 позивач засобами поштового зв'язку надіслав на адресу відповідача заяву щодо оформлення відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Отримання даної заяви підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 07.01.2025 року.

Оскільки позивач не отримав інформації щодо прийнятого рішення відповідача у зв'язку з розглядом його заяви про оформлення відстрочки від призову під час мобілізації, він 04.03.2025 направив на адресу відповідача лист від 03.03.2025 року з проханням розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, направлену 02.01.2025 засобами поштового зв'язку на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 та про результати розгляду повідомити будь-яким зручним способом за допомогою електронного чи поштового зв'язку. Отримання даного листа підтверджується трекінгом відстеження через офіційний сайт ПАТ «Укрпошта» за номером 8240000171433.

Не отримавши відповідь, позивач 30.04.2025 особисто з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 та подав повторно заяву про оформлення відстрочки на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

До заяви додав наступні документи:

Копія паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 .

Копія військового квитка ОСОБА_1 .

Свідоцтво про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , відповідно до якого батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .

Довідка до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 743124 про встановлення ОСОБА_4 (матері заявника) другої групи інвалідності з дитинства.

Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду №197 від 05.08.2024 року (додаток 8 до Постанови КМУ №560 від 18.05.2024)

Довідка від 02.12.2024 № 240 про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні/будинку, видана виконавчим комітетом Стрийської міської ради про те, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Копія паспорту та РНОКПП ОСОБА_4 .

Свідоцтво про шлюб батьків (нотаріально засвідчена копія)

Копія пенсійного посвідчення ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу № 49 від 02.05.2025 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву від 30.04.2025 р. ОСОБА_1 відмовлено (повідомлення № 5418-ю) від 02.05.2025.

Так у повідомленні зазначена наступна причина відмови: «… Не надано усіх необхідних документів, що підтверджують право на відстрочку від мобілізації згідно ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», наявні інші невійськовозобов'язані особи зобов'язані згідно закону здійснювати догляд…».

Не погодившись із цим, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.

Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 оголошено про загальну мобілізацію.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543 ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені категорії військовозобов'язаних які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Так пунктом 9 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, на яку позивач посилався як на підставу для надання йому відстрочки, у заяві від 30.04.2025, передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: … 9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року (набрала чинності з 18.05.2024 року) затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 56 Порядку № 560).

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (п. 57 Порядку № 560).

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 (п. 58 Порядку № 560).

Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд. … Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну (п. 58-1 Порядку № 560).

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання. Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі. Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6. Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (п. 60 Порядку № 560).

Додатком 5 до Порядку № 560 встановлений перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Так для Категорії осіб, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у редакції станом на час подання позивачем заяви 30.04.2025 : «… 9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду» передбачений наступний перелік ДОКУМЕНТІВ :

«…для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8)».

Тобто у випадку позивача - догляд за своєю матір'ю, він мав подати документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд); а також для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Із аналізу наведених правових норм слідує, що крім доведення родинних зав'язків, заявник має підтвердити, що його мати потребує постійного догляду.

Так потреба ОСОБА_4 у постійному догляді за правилами Додатку 5 до Порядку № 560 може бути підтверджена наступними документами:

- довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,

- або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи,

- або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ,

- або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

На підтвердження потреби у постійному догляді позивач подав:

- довідку до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 743124 від 15.03.2023 про встановлення ОСОБА_4 (матері заявника) другої групи інвалідності з дитинства безтерміново. Довідка містить висновок про умови та характер праці: «Надомна праця, протипоказані фізична робота», Рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: «В проктолога, г/ентеролога» .

- акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду №197 від 05.08.2024 (додаток 8 до Постанови КМУ №560 від 18.05.2024), складений комісією Стрийською міською радою про підтвердження, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_4 .

Суд зауважує, що акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду №197 від 05.08.2024 містить графу «Документ, що підтверджує потребу особи в постійному догляді (за наявності)», де проставлений прочерк.

Також акт огляду МСЕК серії 12 ААВ № 743124 від 15.03.2023 не містить інформації про потребу в постійному догляді ОСОБА_4 .

Позивач не надав до ІНФОРМАЦІЯ_2 будь-яких інших документів, які б підтвердили ПОТРЕБУ ОСОБА_4 в постійному догляді.

Суд не бере до уваги надані представником позивача до матеріалів справи висновок №28 від 22.05.2025 за формою МОЗ №080-4/о та заключення ЛКК №97 від 26.06.2025, оскільки такі документи НЕ ПОДАВАЛИСЬ позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_2 та були отримані після прийняття спірного рішення від 02.05.2025.

Разом із тим суд вважає помилковим твердження відповідача про необхідність підтвердження відсутності інших членів сім'ї, які можуть здійснювати догляд за ОСОБА_4 , оскільки як слідує із наведених правових норм слідує, що Закон не вимагає від особи доводити відсутність інших осіб, здатних утримувати чи доглядати хворого родича, якщо йдеться про догляд за рідними батьками, дружиною/чоловіком або дитиною. Таке обмеження встановлено лише щодо догляду за батьками подружжя (за тещею/тестем, свекрухою/свекром).

Таким чином, враховуючи, що позивач не надав документів, які б підтвердили ПОТРЕБУ ОСОБА_4 в постійному догляді, суд вважає правомірним спірне рішення комісії з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 02 травня 2025 року №49 та викладене у повідомленні від 02 травня 2025 року №5418-ю, про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному ОСОБА_1 та відмовляє у задоволенні позову у цій частині.

Щодо решти позовних вимог суд зазначає наступне.

У Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 значиться як порушник військового обліку з 10.06.2025.

З цього ж джерела (персональні дані) слідує, що ОСОБА_1 не прибув за повісткою до ТЦК та СП, та встановлена тривалість порушення від 10.06.2025 по 09.06.2026 (додаток

В цьому ж джерелі повістка, яка скеровувалась на адресу ОСОБА_1 про виклик на 23.05.2025 для уточнення даних.

Всупереч вимогам ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ОСОБА_1 не з'явився за вказаним викликом (повісткою) до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зазначені у них місце та строк, що стало підставою для направлення до відділення поліції Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області електронного звернення щодо виявлення та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 . На підтвердження цього подано копію повістки, фіскальний чек від 14.05.2025 та конверт з трек-номером 8240200077229.

Позивач стверджує, що не отримував повістку про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причиною цього зазначає написання відповідачем неправильної адреси (поштовий індекс). На конверті зазначено поштовий індекс 82484, що відповідає населеному пункту с. Великі Дідушичі, тоді як позивач зареєстрований та фактично проживає у с. Малі Дідушичі, поштовий індекс якого - НОМЕР_3 . Відділення поштового зв'язку у с. Великі Дідушичі не обслуговує територію с. Малі Дідушичі.

Судом встановлено, що на конверті із повісткою від ТЦК зазначена адреса: « АДРЕСА_2 ».

Відповідно до трекінга Укрпошти відправлення з трек номером 8240200077229 повернене відправнику у зв'язку із тим, що «Одержував відсутній за вказаною адресою».

Суд вважає помилковим твердження представника позивача про недоставлення повістки через неправильно зазначений індекс, оскільки адреса, вказана на конверті відповідає адресі реєстрації позивача - АДРЕСА_1 .

Крім того як слідує із інформації, розміщеної на сайті Укрпошти поштове відділення у с. Великі Дідушичі обслуговує і населений пункт Малі Дідушичі, оскільки в останньому відсутнє поштове відділення.

Також суд зауважує, що позивач був обізнаний із тим, що його розшукує ТЦК із 10.06.2025, про що свідчить роздруківка із застосунку «Резерв +», надана до позовної заяви, проте доказів звернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 після цієї дати позивачем суду не надано.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що у відповідача були підстави для направлення до відділення поліції Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області електронного звернення щодо виявлення та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 .

Враховуючи наведені обставини підстави для задоволення позову у межах заявлених позовних вимог відсутні.

Разом із тим суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості повторно порушити процедуру розгляду питання щодо оформлення відстрочки, звернувшись до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 та із наданням визначеного переліку документів.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 3 КАС України.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна