про зміну способу і порядку виконання судового рішення
10 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 360/7826/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Тихонова І.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву адвоката Савіцького Романа Євгенійовича в інтересах ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/7826/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 21.10.2025 надійшла заява адвоката Савіцького Романа Євгенійовича в інтересах ОСОБА_1 про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/7826/21, в якій заявник просить суд:
- змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 10.01.2022 року у справі №360/7826/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії Позивачу, починаючи з 01.12.2019, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 264 653,45 грн. (двісті шістдесят чотири тисячі шістсот п'ятдесят три грн. 45 коп.).
В обгрунтування заяви зазначено, що 10.01.2022 року рішенням Луганського окружного адміністративного суду по справі №360/7826/21 задоволено адміністративний позов до ГУ ПФУ та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача. Звертаючись до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання даного рішення у справі, в якій просить суд змінити спосіб виконання судового рішення в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії на її стягнення у сумі 264 653,45 грн, вмотивованою неможливістю виконання рішення в цій частині у встановленому ним порядку та способу. В відповіді відповідача зазначено, що відповідач нарахував пенсію позивачу, але до теперішнього часу не виплатив.
Ухвалою суду від 23 жовтня 2025 року заяву про зміну порядку виконання судового рішення у справі призначено до розгляду у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи).
Від ГУПФУ в Луганській області до суду надійшов відзив на заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/7826/21, в якому зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі №360/7826/21 (набрало законної сили - 11.07.2022) Головним управлінням 05.02.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» № 33/33-3353 від 07.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019. Пенсію в новому розмірі призначено з 01.03.2024 року. Заборгованість за період з 01.12.2019 по 29.02.2024 в сумі 264653,45 грн обліковано в реєстрі судових рішень.
Постановою № 1279 затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, від 23.07.2014 № 280 та від 11.05.2017 № 312 відповідні зміни.
З 01 квітня 2021 року здійснення фінансування виплати пенсії можливо тільки Пенсійним фондом України.
Враховуючи умови виплати пенсії, що визначені Постановою № 1279, виділення коштів на фінансування пенсійних виплат не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, оскільки з 01.04.2021 цей обов'язок покладено на Пенсійний фонд України.
Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Постановою № 821 визначено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюється після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для введення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах з датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей у підсистемі «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ). В свою чергу, Головним управлінням 21.02.2025 було внесено дані щодо виконання рішення суду 360/7826/21 у програму ІКІС ПФУ за обліковим номером №474072.
Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не залежить від волевиявлення керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вчинило усі, передбаченні чинним законодавством, залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі №360/7826/21, вини або умислу Головного управління у навмисному невиконанні в повному обсязі рішення суду немає.
Головне управління також звертає увагу суду на те, що виконавчий лист по справі № 360/7826/21 не надходив, виконавче провадження відкрито не було.
Заявником жодним чином не обумовлено питання невжиття позивачем ніяких дій для примусового виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі №360/7826/21.
Також подана заява про зміну способу або порядку виконання рішення суду у справі № 360/7826/21 не містить жодних доказів небажання або перешкоджання з боку Головного управління щодо невиконання зазначеного судового рішення.
На підставі наведеного Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області просить у задоволенні заяви відмовити в повному обсязі.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання рішення у справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Судом встановлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі № 360/7829/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» №33/33-3353 від 07.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019.
Рішення набрало законної сили 11.07.2023.
Виконавчий лист стороною позивача не отримувався.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.10.2025 повідомлено позивача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у справі №360/7826/21, яке набрало законної сили 11.07.2023 нарахована сума за період з 01.12.2019 по 29.02.2024 становить 264 653,45 грн, яку обліковано в реєстрі судових рішень та буде виплачено за рахунок коштів державного бюджету України.
Позивачем зазначено, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень з дня набрання законної сили рішенням суду у даній справі не виконав судове рішення в частині виплати заборгованості з пенсії, нарахованої в сумі 264 653,45 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (крім випадків, коли стягувач перешкоджає виконанню виконавчих дій), державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення.
Згідно зі ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд першої інстанції, який розглядав справу, може за заявою сторони встановити або змінити спосіб чи порядок виконання рішення.
Також відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України Про виконавче провадження, за наявності обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення, виконавець має право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу та порядку виконання рішення.
Питання ефективності правового захисту аналізувалося у рішеннях національних судів. Зокрема, у рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України дійшов висновку, що рішення суду має забезпечувати дотримання та захист прав, свобод та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, а також гарантувати його виконання без потреби повторного звернення до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та виключати подальші протиправні дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Верховний Суд у своїй практиці неодноразово наголошував, що ефективний засіб правового захисту у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод має забезпечити поновлення порушеного права та отримання особою бажаного результату. Рішення, що не призводять до реальних змін у обсязі прав та їх примусової реалізації, не відповідають цій нормі.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 840/3112/18, що враховується судом при розгляді даної справи відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд наголошує, що обов'язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно з статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, законодавцем прямо передбачено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, зокрема, перерахунку пенсійних виплат протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
З огляду на наведене твердження Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про недотримання позивачем вимог ст. 378 КАС України - не звернення позивача до органів державної виконавчої служби для примусового виконання виконавчого листа, є неприйнятим судом.
Відповідач не заперечував та надав докази того, що на виконання зазначеного судового рішення позивачу здійснено перерахунок пенсії та доплату по проведеному перерахунку за період з 01.12.2019 по 29.02.2024 в сумі 264653,45 грн обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.
За таких обставин, оскільки станом як на дату звернення позивача до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення, так і на день її розгляду, відповідачем не забезпечено виконання рішення суду у справі №360/7826/21 протягом більше ніж двох місяців з моменту набрання ним законної сили, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення поданої позивачем заяви.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Савіцького Романа Євгенійовича в інтересах ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/7826/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 360/7826/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» №33/33-3353 від 07.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2019, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 264 653,45 грн. (двісті шістдесят чотири тисячі шістсот п'ятдесят три гривні 45 коп).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов