07 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3436/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Олександрійського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, пр. Соборний,126а, м.Олександрія, Кіровоградська область, 28000
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Олександрійського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби щодо, викладеної у листі від 19.12.2024 за № 647/3512.1-24/3512/388-24, відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;
2) зобов'язати Олександрійський відділ Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення то паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, без надання згоди на обробку персональних даних.
Ухвалою суду від 04.06.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.25).
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що відмовляючи позивачеві, відповідач керувався положеннями Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019р. №456, а саме п. 1 розділу ІІІ, відповідного до якого для отримання паспорту має бути подана заява з визначеним пакетом документів, що позивачем зроблено не було, а тому в оформленні та видачі паспорта було відмовлено (а.с.).
Від представника позивача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. 18952/25).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Встановлено, що 04 грудня 2024 року позивач звернулась до Олександрійського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби із заявою щодо видачі нового паспорту громадянина України, зразка 1994 року (вперше). У заяві з посиланнями на норми Законів України, про відмову за релігійними переконаннями від паспорту у формі ID картки, а також обґрунтовано право на видачу нового паспорту громадянина України, зразка 1994 року.
Листом від 19.12.2024 року, вихідний № 647/3512.1-24/3512/388-24 Олександрійський відділ Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, посилаючись на Тимчасовий порядок оформлення та видачу паспорту громадянина України (далі Тимчасовий порядок), затверджений Наказом МВС України № 456 від 06.06.2019 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 року за № 620/33591, роз'яснив, що внаслідок відсутності рішення суду по вказаному питанню, відсутні підстави для видачі паспорту старого зразка. Крім того, вказано, що на момент народження позивача мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала в громадянстві рф, а відомості про батька - ОСОБА_3 , відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, записані за вказівкою матері, що є підставою вважати, що на момент народження позивач набула громадянство рф.
Позивач, не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень та вважаючи, що має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, звернулась з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу оформлення та видачі паспорту громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 "Положення про паспорт громадянина України" затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Згідно з статтею 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин 2, 4 та 6 статті 14 Закону №5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом передбачено можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки. Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).
Згідно з п.п.1 п.7 Порядку №302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Відповідно до пункту 13 Положення №2503-XII, для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Також приписами пункту 1 Розділу III "Оформлення паспорта вперше" Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (Тимчасовий порядок), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 встановлено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Отже, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є особисте звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням відповідного переліку документів.
Згідно з п. 8 Розділу I "Загальні положення" Тимчасового порядку після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.
Відповідно до п. 26 Порядку №302, після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви - анкети відомостей про особу (п. 27 Порядку № 302).
Як встановлено судом, позивача подала відповідачу заяву про оформлення паспорта і до цієї заяви долучено дві фотокартки та свідоцтво про народження. При цьому, не додано документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи та рішення суду.
Тобто, заява щодо оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки, надана відповідачу без долучення передбачених документів, не є підставою для видачі паспорта будь-якого зразка, у тому числі і у формі книжечки.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає обґрунтованим висновок відповідача, що на день звернення із заявою у останнього були відсутні правові підстави для видачі позивачці паспорту громадянина України у формі книжечки, що не перешкоджає їй у встановленому порядку звернутися до відповідача з метою отримання такого паспорта.
Суд наголошує на тому, що висновки, викладені у листі відповідача не заперечують право позивачки на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки. Водночас, у разі видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, виключно на підставі заяви та фактично доданих до такої заяви документів, відповідач надав би таку адміністративну послугу всупереч наведеним положенням законодавства, що неприпустимо в діяльності суб'єкта владних повноважень. Спірна відмова не заперечує та не порушує право заявника на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, а також не перешкоджає позивачу у належній реалізації такого права, шляхом звернення до територіального органу ДМС із відповідною заявою-анкетою та доданими до неї документами.
Посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 обґрунтовано відхилені судом першої інстанції, адже предметом спору у справі №806/3265/17 були вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення №2503-ХІІ. Водночас, у даній справі відповідач не відмовляв позивачу у видачі паспорту у вигляді книжечки з підстав ненадання особою згоди на обробку персональних даних, підставою такої відмови слугувало неподання позивачем необхідних документів для оформлення паспорта у формі книжечки. Позивач у справі №806/3265/17, на відміну від позивача у даній справі, звертався до відповідача із повним переліком документів, які необхідні для оформлення паспорта у формі книжечки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
В задоволені позову ОСОБА_1 до Олександрійського відділу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО