Ухвала від 10.11.2025 по справі 320/43922/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення третьої особи

10 листопада 2025 року м.Київ 320/43922/25

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Головенка О.Д., суддів: Колеснікової І.С., Перепелиці А.М.,

за участю секретаря судового засідання Власенко С.Ю.,

представника позивача - Святенка І.П.,

представника відповідача - Ткачук Я.О.,

розглянувши заяву про залучення у якості третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинною та скасування постанови в частині,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України та просить суд:

визнати нечинною та скасувати п. 4, 6 - 21, 23, 27 - 49 Порядку реалізації експериментального проекту щодо розвитку автономії деяких закладів вищої освіти, завтердженого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 № 1029 "Про реалізацію експерементального проекту щодо розвитку автономії деяких закладів вищої освіти".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче провадження на 20.10.2025.

20.10.2025 справу було знято з розгляду у зв'язку з перебування на лікарняному одного з членів колегії та призначено наступне засідання на 10.11.2025.

Від Кабінету Міністрів України надійшло клопотання про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство освіти і науки України, оскільки воно є головним розробником оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України № 1029.

Розглянувши зазначене клопотання щодо залучення третьої особи, суд зазначає наступне.

Згідно приписів ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.

Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

В свою чергу, ст. 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.

Таким чином, законодавством встановлено, що відповідальність за стан справ у певній сфері, покладено на відповідне міністерство. До повноважень Уряду належить, серед іншого, забезпечення реалізації державної політики у відповідній сфері, проте безпосередньо реалізує

державну політику у відповідній сфері саме міністерство.

Згідно із ч. 2, 3 ст. 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» передбачено що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Проєкти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.

Водночас, слід наголосити, відповідальність, як за розроблення так і за виконання певного нормативно-правового акту після набрання ним чинності, як правило, несе міністерство, що виступало його головним розробником та до відання якого належить управління сферою, регулювання якої стосується такий акт.

Аналогічна за змістом правова позиція міститься в постановах Верховного Суду від 03.03.2020 у справі № 826/7011/16 та від 08.12.2020 у справі № 826/11008/18.

Разом з тим, Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Уряду від 16.10.2014 № 630 визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство освіти і науки України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов?язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Крім того, п.п. 1 та 2 п. 4 Положення визначено, що Міністерство освіти і науки України України відповідно до покладених на нього завдань:

узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України;

розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.

Слід звернути увагу, що саме Міністерство освіти і науки України є головним розробником оскаржуваної постанови, а також являється координатором експериментального проекту.

Таким чином, рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства освіти і науки України, у зв'язку з чим клопотання щодо залучення третьої сооби підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 49, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1.Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство освіти і науки України.

2.Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Головуючий суддя Головенко О.Д.

Судді Колеснікова І.С.

Перепелиця А.М.