10 листопада 2025 року м.Київ 320/23142/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "МЕГОГО" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "МЕГОГО" з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення форми «Н» від 21.06.2023 № 1248/Ж10/31-00-04-02-03.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним було належним чином виконано зобов'язання щодо формування та відправки на реєстрацію податкових накладних, а затримка в реєстрації виникла з вини контролюючого органу, сервер якого не працював, що призвело до необхідності повторного направлення податкових накладних.
Від відповідача надійшов відзив в якому заперечував проти задоволення позовних вимог зазначаючи, що позивачем порушено законодавчо встановлені граничні терміни реєстрації податкових накладних на загальну зареєстровану суму ПДВ 11 731 953,21 грн.
Дослідивши обставини справи та з'ясувавши позиції сторін суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Як свідчать обставини справи, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було проведено камеральну перевірку ТОВ «МЕГОГО» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що складено акт від 25.05.2023 № 1101 /Ж5/31 -00-04-02-03/38347009.
Відповідно до п. п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною, вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО (система обліку даних реєстраторів розрахункових операцій).
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлені помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої та п. 10 частини другої ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року №1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Статтею 76 ПКУ визначено порядок проведення камеральної перевірки.
Пунктом 76.1 ст. 76 ПКУ передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог ст. 86 ПКУ.
В ході перевірки термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено порушення Позивачем законодавчо встановлених граничних термінів реєстрації податкових накладних, що відображені у Додатку №1 до Акту перевірки, який є невід'ємною частиною даного Акту (копія додається).
Таким чином, дані камеральної перевірки ТОВ «МЕГОГО» свідчать про порушення останнім п.201.10 Податкового кодексу України, а саме порушення законодавчо встановлених граничних термінів реєстрації податкових накладних на загальну зареєстровану суму ПДВ 11 731 953,21 грн.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - Кодекс) (п. 1.1 ст. 1 розд. І Кодексу).
Пунктом п. 201.1 ст. 201 Кодексу визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Кодексу податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація ПН/РК в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог Кодексу та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (зі змінами) (далі - Порядок № 1246).
Згідно положень п. 5 Порядку № 1246 ПН/РК приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, пп. 20013, 2001.9 ст. 200 та пп. 201.1, 201.10 і 201.16 ст. 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 № 959/30827 (зі змінами) (далі - Порядок № 557).
Відповідно до Кодексу ЄРПН - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом. 2 Порядку № 1246 визначено, зокрема, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Після надходження податкової накладної до ДПЄ в автоматизованому режимі проводяться перевірки, у тому числі чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладання та наявності права підписання посадовою особою платника податків такої податкової накладної (п. 12 Порядку № 1246).
За результатами перевірок, визначених п. 12 Порядку № 1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної. Датою та часом надання ПН/РК в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
За даними інформаційно-комунікаційних систем ДПЄ, від ТОВ «МЕГОГО» 15.08.2022 на реєстрацію до ЄРПН надійшло та зареєстровано 13 податкових накладних, про що платника було повідомлено відповідними квитанціями.
Граничні строки реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначені п. 201.10 ст. 201 Кодексу, п. 89 підрозд. 2 та п. п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Кодексу реєстрація ПН/РК в ЄРПН повинна здійснюватися з врахуванням граничних строків:
для ПН/РК, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених ПН/РК до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 Кодексу,- протягом 20 календарних днів, що настакп за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК де податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначена п. 120.1 ст. 120 Кодексу та п. 90 підрозд. 2 розд. XX Кодексу Зокрема, п. 120.1 ст. 120 Кодексу передбачена відповідальність у вигляді накладання на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст. ст. 192 і 201 Кодексу покладено обов'язок щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН штрафних санкцій у розмірі від 10 до 50% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових ПН/РК:
10% у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20% у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30% у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40% у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50% у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів. При цьому, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо реєстрації в ЄРПН такими платниками ПН/РК, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року (абзаци третій, четвертий пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).
Підтвердження обставин неможливості своєчасного виконання платником податків своїх податкових обов'язків здійснюється за процедурою визначеною наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та перелік документів на підтвердження».
Водночас, інформуємо що з 08 лютого 2023 року набрав чинності Закон України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі-Закон № 2876-ІХ), який опубліковано у газеті «Голос України» від 07.02.2023 № 26.
Законом № 2876-ІХ підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено пп. 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ГІН у ЄРПН, встановлені п. 201.10 ст. 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено п. 120і .1 ст. 120і Кодексу.
Визначені п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, та становлять:
для ПН/РК, складених з 01 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 05 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).
Відповідно до п. 90 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу штраф за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у таких розмірах: до 15 календарних днів - 2% суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК; від 16 до 30 календарних днів - 5% такої суми ПДВ; від 31 до 60 календарних днів - 10% такої суми ПДВ; від 61 до 365 календарних днів - 15% такої суми ПДВ; на 366 і більше календарних днів - 25% такої суми ПДВ.
Тобто штрафи у розмірах, встановлених п. 90 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.
При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених п. 1201. 1 ст. 1201 Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, у контролюючого органу були наявні правові підстави д. застосування до позивача штрафних санкцій, а тому прийняте податкове повідомлення-рішення не підлягає скасуванню, так як прийняте виключно на підставі норм чинного податкового законодавства.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.