ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" листопада 2025 р. справа № 300/3588/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Главача І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі, також - позивачка, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє Голуб Григорій Степанович (надалі, також - представник позивачки), звернулася в суд з позовною заявою до Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (надалі - відповідач, Косівський відділ ДРАЦС в Івано-Франківській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо відмови у внесенні змін та доповнень до актового запису цивільного стану, свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 29.02.2024 року та видачі нового свідоцтва;
- зобов'язати Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № НОМЕР_2 від 29.02.2024 року та складеного Виконавчим комітетом Соколівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області шляхом зміни прізвища батька з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , прізвища дитини з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 " та імені дитини з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_8 ".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до актових записів, оскільки рішенням Косівського районного суду Івано-Франківської передбачено, що належним прізвищем та ім'ям дитини позивачки є ОСОБА_9 , а також встановлено факт родинних зв'язків між Сезґіном Їлмазом та ОСОБА_10 . Також позивачка звертає увагу на преюдиційність встановлених судом обставин, з огляду на що, у відповідача виник обов'язок внести відповідні зміни до актових записів. Зважаючи на те, що відповідач протиправно відмовив позивачці у внесенні відповідних змін, просила позов задовольнити (а.с. 1-13).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 15-16).
Ухвалою про відкриття провадження встановлено п'ятнадцятиденний строк на подання відзиву. Станом на момент розгляду справи, відзив від відповідача так і не надійшов. Копію ухвали від 28.05.2025 в електронному вигляді відповідач отримав 28.05.2025 о 15:29 в електронному кабінеті, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 17).
Так, частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Водночас, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у відпустці з 07.08.2025 по 22.08.2025 згідно наказу від 25.07.2025 № 213-В, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання (а.с. 18), у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк такої відпустки.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у відпустці з 23.08.2025 по 03.09.2025 згідно наказу від 20.08.2025 № 261-В, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання (а.с. 18), у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк такої відпустки.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував у відпустці з 23.09.2025 по 07.10.2025 згідно наказу від 15.09.2025 № 290-В, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання (а.с. 18), у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк такої відпустки.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
16.11.2016 виконавчим комітетом Соколівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області складено актовий запис № 15 про реєстрацію народження дитини ОСОБА_2 , що підтверджується копією повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
17.12.2024 Косівський районний суд Івано-Франківської області прийняв рішення у справі № 344/11044/24 про встановлення факту родинних відносин, відповідно до якого визнано, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в Тенджелі Турецької Республіки, є батьком ОСОБА_2 ( ОСОБА_9 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6-7).
Зважаючи на висновки Косівського районного суду, позивачка звернулася до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини ОСОБА_2 .
У відповідь на подане позивачкою звернення, Відділ ДРАЦС у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління юстиції надіслало лист № 120/32.12.5.6-05/69 від 11.03.2025, у якому зазначено про відсутність підстав для внесення змін до актового запису ОСОБА_2 , оскільки в резолютивній частині рішення Косівського районного суду від 17.12.2024 не міститься зобов'язань внести зміни у актові записи про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (зворотна сторона а.с. 9).
Вважаючи відмову відповідача протиправною, з метою зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження дитини, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд встановив таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (надалі, також - Закон № 2398-VI).
За визначенням, наведеному у статті 2 вказаного Закону, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частинами 1-3 статті 9 Закону № 2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 2 статті 22 Закону № 2398-VI передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (надалі, також - Правила № 96/5).
Відповідно до пункту 1.1 розділу I Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 розділу I Правил № 96/5 встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно до пункту 1.15 розділу I Правил № 96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та припиненні їхньої дії може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до пункту 2.5 розділу IІ Правил № 96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Відповідно до пунктів 2.6 та 2.18 розділу IІ Правил № 96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Відповідно до пункту 2.10 розділу ІІ Правил № 96/5, заяви батьків про виправлення (зміну) прізвища або власного імені дитини в актовому записі про її народження у зв'язку з тим, що при державній реєстрації народження дитині присвоєно прізвище або власне ім'я без урахування побажань обох або одного з батьків, приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану не пізніше одного року з дня народження, а заяви про виправлення власного імені дитини у зв'язку з тим, що вона фактично має власне ім'я, відмінне від зазначеного в актовому записі про її народження, - до досягнення нею 14-річного віку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 розділу II Правил № 96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
За змістом підпункту 2.15.9 пункту 2.15 розділу II Правил № 96/5 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Як встановлено судом, Косівський районний суд Івано-Франківської області розглядав справу про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_2 ( ОСОБА_9 ) та ОСОБА_11 . Відповідно до змісту рішення, Косівський відділ ДРАЦС у Косівському районі Івано-Франківської області було залучено до даної справи як заінтересовану особу.
Позивачкою до матеріалів справи долучено докази, серед яких копія паспорта - ID-картки ОСОБА_1 , копія рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 17.12.2024 у справі № 344/11044/24, копія свідоцтва про шлюб між ОСОБА_12 та ОСОБА_13 серії НОМЕР_3 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 (а.с. 5-8).
Позивачка просить зобов'язати відповідача внести зміни до актових записів в частині зміни прізвища та імені дитини, а також відомостей щодо батька дитини.
З цього приводу слід зазначити наступне.
В свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 , виданому повторно, вказано прізвище дитини " ОСОБА_5 ", ім'я - " ОСОБА_7 ", батько дитини вказаний як " ОСОБА_3 ".
Суд звертає увагу відповідача, що відомості, зазначені у свідоцтві про народження, та, відповідно у актовому записі № 15 не відповідає іншим фактичним матеріалам у справі.
Відповідно до даних свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , між ОСОБА_12 та ОСОБА_13 укладено шлюб, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис № 104. У даному свідоцтві прізвище та ім'я чоловіка вказано як " ОСОБА_4 ". Таким чином, станом на момент звернення позивачки до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису дитини позивачки, існував інший актовий запис, відповідно до змісту якого, прізвищем батька дитини є прізвище " ОСОБА_6 ", а не " ОСОБА_5 " та ім'я " ОСОБА_14 ", а не " ОСОБА_15 ". Отже, в цій частині дії відповідача є протиправними.
Щодо внесення змін до прізвища та імені дитини суд звертає увагу на наступне.
Прізвищем дитини у актовому записі визначено прізвище " ОСОБА_5 ". Суд звертає увагу відповідача, що дане прізвище суперечить прізвищу батьків дитини. Відповідно до даних паспорта громадянина України - ID-картки № НОМЕР_4 , даний паспорт належить громадянці ОСОБА_1 . Відповідно до даних свідоцтва про реєстрацію шлюбу, такий шлюб укладено між ОСОБА_11 та ОСОБА_13 з подальшою зміною прізвища матір'ю на " ОСОБА_6 ". Таким чином, фактичні наявні дані та документи свідчать про помилковість зазначення прізвища дитини " ОСОБА_5 ", коли правильним прізвищем є " ОСОБА_6 ".
Щодо неправильного зазначення імені дитини суд звертає увагу відповідача на те, що у рішенні Косівського районного суду Івано-Франківської області неодноразово зазначено прізвищем та ім'ям дитини " ОСОБА_9 ". Дане рішення було прийнято судом 17.12.2024 року та набрало законної сили 17.01.2025. Суд звертає увагу відповідача, що останній був учасником справи № 344/11044/24 та йому було відомо про розгляд даної справи та прийняття відповідного рішення. У випадку наявності заперечень, в т.ч. щодо зазначення імені чи прізвища дитини у даному рішенні, останній мав можливість подавати відповідні заяви чи заперечення.
Оскільки рішення суду про встановлення факту родинних відносин набрало законної сили, факти, викладені у такому рішенні слід вважати преюдиційними, та таким, що додатковому дослідженню не підлягає. Даний висновок відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 06.09.2022 у справі № 640/10625/21, відповідно до якого: "Факти, установлені в прийнятих раніше судових рішеннях, мають для суду преюдиційний характер. Преюдиційність означає обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі, для суду при розгляді інших справ. Преюдиційність у процесуальному праві виражена як обов'язок суду, який розглядає справу, прийняти без перевірки та доказів факти, які раніше вже були встановлені набутим законної сили судовим рішенням або вироком у будь-якій іншій справі. Преюдиційність дозволяє уникнути ухвалення суперечливих судових фактів щодо одного й того ж питання та вирішувати справи з найменшими витратами часу та засобів".
Щодо аргументу відповідача про те, що даним рішенням не визначено для останнього обов'язку внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 , суд звертає увагу відповідача на таке.
Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії визначають підстави для внесення змін до актових записів. Такий перелік є доволі обширним та не є обмеженим, крім випадків, коли підстава буде суперечити чинному законодавству України. Зважаючи на це, суд робить висновок, що у відповідача були всі наявні можливості для внесення змін до актового запису, та зважаючи на наявні підтверджуючі документи, серед яких рішення суду, яке набрало законної сили, то відповідач мав врахувати дане рішення та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_2 . Крім того, у згаданому рішенні Косівського суду, було зроблено висновок про допущення помилки при внесенні актового запису про народження дитини " ОСОБА_2 ", та вказано, що правильним прізвищем та ім'ям дитини буде " ОСОБА_9 ". Тобто Косівським районним судом у рішенні зазначено про конкретні пункти актового запису, які було внесено помилково.
Враховуючи відсутність пояснень відповідача щодо позову та неподання відзиву, судом проаналізовано заперечення, викладені у листі-відповіді на звернення позивачки.
З огляду на вищезазначене, суд робить висновок про те, що відповідачем було протиправно відмовлено позивачці у внесенні змін до актового запису дитини " ОСОБА_2 ".
Щодо способу захисту порушеного права позивачки, суд зазначає, що належним способом захисту та поновлення порушеного права позивачки є зобов'язання відповідача повторно провести розгляд заяви про внесення змін до актового запису дитини та внести зміни до актового запису № 15 в частині зміни прізвища дитини з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ", імені дитини з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_8 " та відомостей про батька дитини з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ".
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про повне обґрунтування заявлених позовних вимог, тому позов підлягає задоволенню повністю.
Суд вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими частиною другою статті 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Щодо судових витрат суд звертає увагу на наступне.
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн згідно квитанції до платіжної інструкції № 0953-0909-2367-6730 від 21.05.2025 (а.с. 11).
Як наслідок, на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн, відповідно до розміру задоволених позовних вимог.
Інші витрати, питання про розподіл яких може бути вирішено судом, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо відмови у внесенні змін та доповнень до актового запису цивільного стану, свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 29.02.2024 року та видачі нового свідоцтва.
Зобов'язати Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 496968 від 29.02.2024 року, складеного Виконавчим комітетом Соколівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області шляхом зміни прізвища батька з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ", прізвища дитини з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 " та імені дитини з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_8 ".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Косівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 20556975, вул. Незалежності, буд. 85, м. Косів, 78600) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Копію цього рішення надіслати представнику позивачки та відповідачу через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивачка - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 );
відповідач - Косівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 20556975, вул. Незалежності, буд. 85, м. Косів, 78600).
Суддя Главач І.А.