Рішення від 21.10.2025 по справі 300/4159/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2025 р. справа № 300/4159/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитин Н.М.,

при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.,

за участю:представника позивача Гуменюка Б.С.,

представника відповідача Гавадзина М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Надвірнянська автобаза" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.05.2025 №012495/0901, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Надвірнянська автобаза" (надалі - позивач, товариство, ТОВ "Надвірнянська автобаза", платник податків), в інтересах якого діє представник адвокат Гуменюк Богдан Степанович, звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС, контролюючий орган), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.05.2025 №012495/0901.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийнято на підставі висновків акту документальної планової виїзної перевірки від 07.04.2025 №8376/09-19-07-02/38554114, однак відповідачем не враховано всі докази, зокрема подані із запереченнями на акт перевірки, що мало наслідком порушення відповідачем вимог пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України. Вважає, що відповідачем не вірно визначено кількість отриманого позивачем дизельного палива у 2024 році у кількості 1 055533,30 л, оскільки безпідставно не виключено із вказаної кількості 25 000 л дизельного палива, яке було безпосередньо залито в ємність мобільної асфальтозмішувальної установки MARINI BE TOVER ECO 2000P та 70 405,000 л дизельного пального, отриманого в паливні баки транспортних засобів, колісної техніки та технічного обладнання у Волинській області. Тобто загальна кількість дизельного пального, яке отримало ТОВ "Надвірнянська автобаза" безпосередньо в місцях зберігання пального складає 889 978,21 л. Таким чином, позивач вважає, що нього не було обов'язку у 2024 році реєструвати акцизний склад.

Ухвалою суду від 19.06.2025 року відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами загального позовного провадження(а.с. 126).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву який подав 01.07.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду, в якому щодо задоволення позову заперечив. Проведеною перевіркою встановлено порушення ТОВ "Надвірнянська автобаза" п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, в результаті чого не зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового у період перевищення обсягів придбання. Зазначене порушення зафіксовано контролюючим органом в акті перевірки від 07.04.2025 № 8376/09-19-07-02/38554114, за результатами якого винесено податкове повідомлення-рішення від 06.05.2025 №012495/0901(а.с. 137-143).

В ході перевірки контролюючим органом встановлено, що впродовж 2024 року ТОВ "Надвірнянська автобаза" отримало пальне в обсягах, що перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії) та використовує його виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, а саме, протягом 2024 року ТОВ "Надвірнянська автобаза" отримало пальне виключно для потреб власного споживання в кількості 1055533,30 літрів (приведених до температури 15° С), тобто 1055,5 метрів кубічних (1000 літрів = 1 м3) за адресами:

- Івано-Франківська область, м.Надвірна, вул.Майданська, 10

- Волинська область, Ковельський район, с.Тур, вул.Лесі Українки, 24.

Вищевказане підтверджується Реєстром акцизних накладних по придбанню пального ТОВ "Надвірнянська автобаза" протягом 2024 року без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії наведено в Таблиці 1, яка міститься в Акті про результати документальної планової виїзної перевірки від 07.04.2025 року № 8376/09-19-07- 02/38554114.

Враховуючи вищевикладене, просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

Представник позивача через систему «Електронний суд» направив відповідь на відзив де звернув увагу суду на роз'яснення ДПС від 16.10.2019 про те, що паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі не може вважатись акцизним складом / акцизним складом пересувним(а.с. 161-162).

Протокольною ухвалою суду від 20.08.2025 суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі призначив розгляд справи по суті в судовому засіданні на 04.09.2025 о 10:20 год.

28.08.2025 представником позивача долучено копії паливно-заправної відомості, ліцензій на право зберігання пального та атестатів виробництва асфальтобетонних сумішей (а.с.193-193).

04.09.2025 представник відповідача скористався правом подання письмових пояснень в яких наведено судову практику Верховного Суду, на підтвердження правової позиції відповідача (а.с. 197).

В судовому засіданні 04.09.2025 оголошено перерву для надання можливості представнику позивача ознайомитись із поданими письмовими поясненнями сторони відповідача.

Представник позивача через систему «Електронний суд» 09.09.2025 направив додаткові пояснення у справі щодо зазначення релевантної практики суду касаційної інстанції(а.с. 208-209).

Судові засідання 09.09.2025 та 17.09.2025 не відбулись у зв'язку з поданням клопотань представником відповідача про відкладення судового засідання, про що секретарем судового засідання складено відповідні довідки (а.с. 212-216, 223,226, 229, 230).

У судовому засіданні 09.10.2025 заслухано вступні слова представників сторін.

15.10.2025 представником позивача долучено до матеріалів справи розширену довідку про кількість отриманого товариством дизпалива за 2024 рік(а.с. 240-241).

У судовому засіданні 15.10.2025 досліджено докази та оголошено перерву до 21.10.2025 о 14:00 год.

В судовому засіданні 21.10.2025 представником позивача на стадії судових дебатів заявлені позовні вимоги підтримано з мотивів наведених у позові, відповіді на відзив та додаткових поясненнях, просив позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні на у ході виступу в судових дебатах щодо задоволення позову заперечив з посиланням на доводи наведені у відзиві та письмових поясненнях. Просить відмовити повністю в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Надвірнянська автобаза" є юридичною особою, 14.03.2013 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації позивача, а також зареєстровано платником податку на додану вартість. Основним видом економічної діяльності ТОВ "Надвірнянська автобаза" згідно коду КВЕД є 41.10 "організація будівництва будівель (основний)".

У період 01.01.2020 по 31.12.2024 ТОВ "Надвірнянська автобаза" не було платником акцизного податку.

ТОВ "Надвірнянська автобаза" має дві ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки):

- № 09090414202000102 від 20.02.2020 за адресою Івано-Франківська область, м.Надвірна, вул.Майданська, 10 із загальною місткістю резервуарів, що використовуються для зберігання пального 100 000 л;

- № 03120414202400072 від 10.04.2024 за адресою Волинська область, Ковельський район, с.Тур, вул.Лесі Українки, 24 із загальною місткістю резервуарів, що використовуються для зберігання пального 25 000 л (а.с. 194-195).

Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято наказ від 07.03.2025 № 713-п Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Надвірнянська автобаза" (код ЄДРПОУ 38554114), яким на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 ПК України призначено провести з 1803.2025 документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Надвірнянська автобаза" за період діяльності з 01.01.2020 по 31.12.2024 з метою встановлення своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації (а.с. 149).

На підставі вищевказаного наказу та направлень від 17.03.2025 року №№ 1491, 1492, 1493, 1494 посадовими особами Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Ю.Осадчуком, О.Бойчук, М.Петровським, Є.Губіним в період з 18.03.2025 тривалістю 10 робочих днів проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Надвірнянська автобаза" щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків(а.с. 150-153).

За наслідками проведеної перевірки складено акт документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 07.04.2025 року № 8376/09-19-07-02/38554114 року «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Надвірнянська автобаза" (надалі акт перевірки), згідно висновків якого встановлено, зокрема, порушення ТОВ «Надвірнянська автобаза» п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, в результаті чого не зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування пального та спирту етилового у період перевищення обсягів придбання(а.с. 18-23).

Не погоджуючись з висновками зазначеного вище акту перевірки в частині п. 5 висновків, які стосуються не реєстрації акцизного складу, платник податків 18.04.2025 подав заперечення на акт перевірки до ГУ ДПС в Івано-Франківській області де зазначив про отримання 70 405,00 л дизельного палива у паливні баки транспортних засобів та 25 000,00 л - для використання асфальтозмішувальної установки MARINI (а.с. 24-26). До заперечення на акт перевірки платником податків долучено додатками паливно-роздавальні відомості, видаткові накладні, накладні на відпуск та витяг з технічного паспорту мобільної асфальтозмішувальної установки MARINI(а.с. 24-26).

Згідно відповіді на заперечення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 05.05.2025 №6110/6/09-19-07-02-06 товариству відмовлено в задоволенні заперечення, а висновок акту перевірки залишено без змін(а.с. 27).

За результатами п. 5 акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 06.05.2025 р. №012495/0901, згідно якого до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) на суму 1 000 000,00 грн(а.с. 29).

Не погодившись із вищевказаним податковим повідомленням - рішенням позивач звернувся до суду з цим позовом.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України встановлено, що платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані, зокрема, зареєструвати усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

З наведеного слідує, що обов'язок з реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП) має платник податку розпорядник акцизного складу. Невиконання цього обов'язку з вини розпорядника акцизного складу має наслідком притягнення його до відповідальності згідно з пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України.

Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України платниками акцизного податку є: особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України, розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

За змістом підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Поряд з тим не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України: у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками; при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Отже, реалізацією пального є фізична передача пального з акцизного складу/акцизного складу пересувного для власного споживання або промислової переробки, проте передача пального на власні потреби суб'єктом, що не є розпорядником акцизного складу, реалізацією пального не вважається.

Відповідно до пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це: приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам. Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» під місцем зберігання пального розуміється місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; під зберіганням пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

З наведеного вище слідує, що акцизний склад визначений як місце/територія, де розпорядник акцизного складу провадить відповідну господарську діяльність з пальним.

При вирішенні спору суд вважає за доцільне перевірити висновки акту перевірки, які слугували підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення та які зводяться до встановлення порушень позивачем підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Так, відповідно до акта перевірки, висновки про порушення пункту 230.1 статті 230 ПК України (щодо непроведення реєстрації позивачем акцизного складу) ґрунтуються на тому, що за даними Єдиного реєстру акцизних накладних за 2024 рік позивач отримав від постачальників пального для потреб власного споживання в кількості 1055533,30 л дизельного палива (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), що перевищує 1000 метрів кубічних, тобто 1055,5 метрів кубічних (1000 літрів = 1 м3) за адресами:

- Івано-Франківська область, м. Надвірна, вул. Майданська, 10 - 77135,210 л

- Волинська область, Ковельський район, с. Тур, вул. Лесі Українки, 24 - 277653,000 л

З урахуванням доводів сторін суд виходить з того, що у пункті «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України законодавець зробив виключення, навівши такі критерії, які дозволяють вважати приміщення або територію такими, що не є акцизним складом, а саме: 1) загальна місткість розташованих ємностей на кожній з них для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 куб.м; 2) суб'єкт господарювання (не стосується платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 куб.м (не враховується обсяг пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії); 3) суб'єкт господарювання пальне використовує виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам. Оданк, критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

На думку суду, сам по собі факт отримання пального в обсягах понад 1000 куб.м не є достатньою обставиною для кваліфікації як зберігання пального без реєстрації акцизних складів. Також контролюючим органом повинно враховувати таку обставину, чи зберігається (зберігалося) пальне у таких ємностях, позаяк згідно з пунктом «г» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої.

Для оцінки наявності в діях суб'єкта господарювання складу правопорушення у вигляді здійснення діяльності зі зберігання пального без реєстрації акцизного складу, з'ясуванню підлягали такі обставини: місце та спосіб зберігання пального, мета придбання пального, технічні характеристики використаних для цього споруд (обладнання, ємностей), обсяги споживання, закупівлі та обставини використання пального.

Відповідачем не встановлено, що позивач використовував отримане пальне не виключно для потреб власного споживання і що він здійснював операції з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Відповідно до повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність № 20-ОПП поданих 21.03.2024 ТОВ “Надвірнянська автобаза» за адресою Волинська область, Ковельський район, с.Тур, вул.Лесі Українки, 24 -зареєстровано два об'єкти оподаткування - паливний склад з металевою ємністю 25 метрів кубічних та майстерня - нежитлове приміщення(а.с. 164-169).

Судом встановлено, що у позивача перебуває у власності 15 штук великовантажної автомобільної техніки(екскаватори, бульдозери, автокрани) відповідно до свідоцтв про реєстрацію (ас. 30-45).

З матеріалів справи встановлено, що у межах основного виду діяльності позивач придбавав у ТОВ “ПЕТРОЛ ПАРТНЕР», ТОВ “УКРПАЛЕТСИСТЕМ», ТОВ “ОЛЕУМ ПЛЮС», ТОВ “МАРСАШ», ТОВ “ОККО-ЕКСПРЕС», ТОВ “ІНВЕСТ ЕНЕРГО ТРЕЙДІНГ», ТОВ “ФОРСАЖ ЕНЕРДЖІ КОМПАНІ» пальне у значних обсягах, що підтверджується акцизними накладними(а.с. 202-203).

Як зазначає позивач, частина обсягу пального, яке було отримане протягом 2024 року за адресою Волинська область, Ковельський район, с.Тур, вул.Лесі Українки, 24, товариство не зберігало в резервуарі, а заливало безпосередньо в баки вантажних транспортних засобів марок MAN, VOLVO та іншої будівельної техніки, яка використовувалась на об'єктах будівництва у Волинській області. Вказана обставина підтверджується, зокрема, паливо-заправними відомостями.

Як вбачається з інформації вказаної у паливо-заправних відомостях, в період з 11.04.2024 по 04.11.2024 частину придбаного пального з автоцистерн у Волинській області зливалось безпосередньо в паливні баки автомобілів із зазначенням їх державних номерних знаків, що використовуються позивачем для здійснення власної господарської діяльності, а решту у ємність для зберігання пального місткістю 25 000 л. Так, згідно паливо-заправними відомостями кількість літрів пального, залитого в баки за адресою Волинська область, Ковельський район, с.Тур, вул.Лесі Українки, 24, складає 70405,00 літрів(а.с. 46-77,110-111).

Такі пояснення є логічними і обгрунтованими та вказують на те, що позивач не здійснював операції з реалізації пального (у тому числі з його зберігання) у місцях зберігання, на які має ліцензії, в тих обсягах, в яких він отримав пальне згідно з відомостями Єдиного реєстру акцизних накладних.

Пальне, яке не зберігалося та не транспортувалося у паливоцистернах і не потрапляло у місця зберігання під час приймання поставленого пального, а заливалося з транспорту постачальника транзитом через паливозаправники у баки транспортних засобів, не може враховуватися при визначенні встановлених законом обсягів одержаного пального у звітний період (календарний рік) та облікованого у місці зберігання пального.

Щодо доводів позивача про помилкове обрахування контролюючим органом отриманого товариством об'єму пального у розмірі 1055533,30 л та наявності підстав для виключення 25 000 л дизельного палива використаного у роботі асфальтозмішувальної установки MARINI, суд зазначає наступне.

ТОВ “Надвірнянська автобаза» користується мобільною асфальтозмішувальною установкою MARINI BE TOVER ECO 2000P потужністю 160 т/ год, за адресою: Івано-Франківська область, місто Надвірна, вул.Майданська, 10 (далі - АБЗ). Згідно технічного паспорту на асфальтобетонний завод MARINI BE TOVER ECO 2000P, складається із агрегату живлення холодних матеріалів та сушильного барабану і пальника , які використовують паливо - дизель + газ(а.с. 114-116).

Як стверджує позивач, в ході перевірки встановлено, що з метою подачі дизельного палива до АБЗ підключена ємність місткістю 25 000 літрів, про що було подано відповідне повідомлення форми 20-ОПП (а.с. 117). Вказана обставина не заперечується відповідачем.

У ТОВ “Надвірнянська автобаза» наявні атестати виробництва №№ АВ.ВА.187-23, АВ.ВА.185-24 за період з 22.06.2023 по 09.07.2025, які засвідчують стан виробництва асфальтобетонних сумішей, щебенево-мастикових асфальтобетонних сумішей, асфальтобетонних сумішей на основі бітумів, модифікованих полімерами, сумішей бітумомінеральних дорожніх та чорного щебеню на АБЗ MARINI BE TOVER ECO 2000P за адресою: Івано-Франківська область, місто Надвірна, вул.Майданська, 10(а.с. 196).

Як вбачається із паливо-роздавальної відомості за вересень 2024 року АБЗ придбане пальне у кількості 25 000 л дизельного пального використано для роботи АБЗ MARINI BE TOVER ECO 2000Р (а.с. 193).

Таким чином, у виробничому процесі виробництва асфальтобетону у якості палива використовується дизпаливо/газ, яке знаходиться в ємності, які за своєю суттю є технологічним паливним баком і є невід'ємною частиною асфальтобетонного заводу, яке використовується в технологічному процесі для забезпечення його роботи, зокрема у пальниках для нагрівання суміші.

Згідно з абзацом 9 підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПКУ не є акцизним складом паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої.

З аналізу ч.1 ст.187 та ч.1 ст.188 Цивільного кодексу України вбачається, що складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. Якщо кілька речей утворюють єдине ціле, що дає змогу використовувати його за призначенням, вони вважаються однією річчю (складна річ).

За суттю зберігання пального в ємності передбачає приймання, схоронність із збереженням його властивостей, якостей та ознак (об'єму) протягом певного часу, тоді як зберігання пального у паливному баку забезпечує функціонування технологічного обладнання, яке працює на такому пальному.

Отже, на підставі вказаного, можна дійти висновку, що технологічний паливний бак (котельня), який є невід'ємною технологічною частиною асфальтобетонного заводу, не може розглядатися як самостійний чи незалежний агрегат, що забезпечує виключно схоронність пального, його основною функцією є забезпечення технологічного процесу функціонування асфальтобетонного заводу (у пальниках - для отримання гарячого повітря) і у разі заправлення технологічного паливного баку (котельні) з автоцистерни та відсутності можливості перекачки пального з нього в інші ємності чи відвантажити іншим споживачам, поміщення пального в такий бак (котельню) не є окремим видом діяльності зі зберігання пального, який передбачає повернення пального із такої ємності, в тому числі для власного споживання, внаслідок чого у ТОВ “Надвірнянська автобаза» відсутній обов'язок реєструвати акцизний склад у Системі електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно правових висновків Верховного Суду наведених у постанові від 13 липня 2022 року по справі №420/14724/20 обсяг пального, що заправлений у паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або технічному обладнанні, пристрої не враховується до обсягу отриманого пального в ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального у розумінні норми підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що висновки відповідача в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам, є передчасними.

Суд констатує, що з обсягу встановлених обставин випливає, що зберігання ТОВ “Надвірнянська автобаза» пального у кількості 889978,21 літрів, не підпадає під поняття "акцизний склад" і, відповідно, такий склад не потрібно реєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Крім цього, слід зазначити, що наявність вини платника податків є обов'язковою умовою притягнення до відповідальності за п.п. 128-1.2. ст. 128-1 ПК України. Вина юридичної особи випливає безпосередньо з її поведінки, тобто основою є об'єктивна сторона правопорушення, і юридична особа визнається винною, виходячи з її фактичних діянь як деліктоздатного суб'єкта права.

Доведеність вини не може ґрунтуватися на припущеннях.

Отже, враховуючи викладене, твердження апелянта про те, що ТОВ “Надвірнянська автобаза» отримало виключно для навантаження, розвантаження, зберігання у резервуарах протягом календарного року 1055533,30 літрів пального спростовується матеріалами справи.

З урахуванням наведеного, вбачається, що контролюючий орган не довів наявності у ТОВ “Надвірнянська автобаза» порушень вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, оскільки позивач на час перевірки не був розпорядником акцизного складу з огляду на те, що позивач отримав пальне протягом періоду, який перевірявся, що не перевищує 1000 куб.м.

Узагальнюючи викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 06.05.2025 № 012495/0901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 1000000,00 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи слідує, що позивачем згідно з платіжною інструкцією № 562 від 10 червня 2025 року сплачено судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 12000,00 грн.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області 12000,00 грн судового збору.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 06.05.2025 № 012495/0901.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Надвірнянська автобаза" сплачений судовий збір в розмірі 12 000 (дванадцять тисяч ) гривень 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи: позивач - Товариства з обмеженою відповідальністю "Надвірнянська автобаза" (код ЄДРПОУ 38554114, вул. Майданська, 10, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405);

відповідач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя Микитин Н.М.

Рішення складене в повному обсязі 31 жовтня 2025 р.