Рішення від 10.11.2025 по справі 240/17695/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/17695/25

категорія 106030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Житомирська установа виконання покарань №8» щодо невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 за період з 24.02.2022 року по 07.07.2022 року включно в повному розмірі;

- стягнути з Державної установи «Житомирська установа виконання покарань №8» на користь ОСОБА_1 100 049, 84 грн недоплаченої додаткової передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 за період з 24.02.2022 року по 07.07.2022 року включно.

На обґрунтування позову позивач зазначає, що позивач з 2000 по 2023 рік проходив військову службу у відповідача. На думку позивача, за час проходження служби у спірний період позивач набув право на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 ««Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 30 000,00 грн на місяць, однак така не була виплачена йому у повному розмірі. Представник позивача звертався до відповідача із адвокатським запитом щодо доплати належних сум додаткової винагороди, однак отримав відмову. Вказане стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву.

Відповідач заперечуючи проти позову, надав до суду відзив, в якому зазначив, що позивачу додаткова грошова винагорода, передбачена постановою від 18.02.2022 №168 була виплачена пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць відповідно до вимог чинного законодавства. Постановою Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 до Постанови №168 внесені зміни, відповідно до яких абзац перший пункту 1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «,а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно - територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «є Підтримка»». При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022. Надалі постановою Кабінету Міністрів України №754 від 01.07.2022 до Постанови №168 були внесені зміни, якими в абзаці першому пункту 1 слова «які несуть службу в органах і , установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «є Підтримка»» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)». Відповідно до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, зі змінами та доповненнями., Житомирська область в цьому переліку відсутня. На підставі викладеного, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини,

на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проходив службу у Державній установі «Житомирська установа виконання покарань №8». Відповідно до витягу із наказу Житомирської тюрми №8 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Житомирській області від 10.01.2000 №2А о/с позивача призначено на посаду контролера денної зміни Житомирської тюрми №8 з 10.01.2000, присвоївши спеціальне звання «молодший сержант внутрішньої служби».

Відповідно до витягу із наказу Державної установи «Житомирська установа виконання покарань №8» від 28.02.2023 №26к-23 майора внутрішньої служби ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого оперативного відділу звільнено у відповідності із Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» і Закону України «Про Національну поліцію» за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) з 28 лютого 2023 року.

На виконання наказу Державної установи «Житомирська установа виконання покарань №8» від 26.05.2022 №83к-22 «Про виплату винагороди особам рядового і начальницького складу установи» за період з 24.02.2022 по 25.04.2022, та на виконання доручення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 23.05.2022 №9/1-1954-Вс та листа Міністерства юстиції від 20.05.2022 №38144/16.3.2/32-22 ОСОБА_1 за період з 24.02.2022 по 25.04.2022 була виплачена додаткова грошова винагорода у сумі 26552,12 грн.

На виконання наказу Державної установи «Житомирська установа виконання покарань №8» від 16.08.2022 №129к-22 «Про виплату винагороди особам рядового і начальницького складу установи» за період з 26.04.2022 по 31.05.2022, та на виконання доручення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 15.08.2022 №9/2-7239/Рб/Вс та листа Міністерства юстиції від 11.08.2022 №67463/16.3.2/32-22 ОСОБА_1 за період з 26.04.2022 по 31.05.2022 була виплачена додаткова грошова винагорода у сумі 5826,24 грн.

27.06.2025 адвокатом позивача був направлений адвокатський запит до Державної установи «Житомирська установа виконання покарань №8» з вимогою надати інформацію щодо виплати ОСОБА_1 сум додаткової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, та у разі, якщо така додаткова винагорода не виплачувалась - нарахувати та виплатити таку додаткову винагороду.

Відповідач листом від 07.07.2025 №15/7143 повідомив позивача, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їхнім сім?ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_1 нарахована і виплачена додаткова винагорода в загальній сумі 32081,49 грн. Вказав, що підстави для перерахунку відповідної винагороди відсутні.

Будучи не згодним із ненарахуванням та невиплатою в належному розмірі додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 30 000,00 грн на місяць, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 17 Конституції України, Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 5 лютого 2015 року №160-VIII "Про пробацію" (далі - Закон №160-VIII), орган пробації - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері пробації; персонал органу пробації - працівники, які відповідно до повноважень, визначених цим Законом та іншими законами України, виконують завдання пробації.

Згідно зі статтею 18 Закону №160-VIII орган пробації у межах своїх повноважень організовує: забезпечення суду досудовими доповідями про обвинувачених; здійснення нагляду за засудженими; виконання покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт; реалізацію пробаційних програм стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням; соціально-виховну роботу із засудженими; підготовку до звільнення засуджених, які відбувають покарання у виді обмеження волі та позбавлення волі на певний строк.

Державна установа "Центр пробації" була утворена згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №655-р від 13.09.2017 року та наказом Міністерства юстиції України №4322/5 від 28.12.2017 року.

Відповідно до Положення про Державну установу "Центр пробації", затвердженого наказом Міністерства юстиції України №4242/5 від 08.12.2020 року, Центр пробації є неприбутковою державною установою, що створена для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України з питань пробації і безпосереднього спрямування та координації уповноважених органів з питань пробації, що належить до сфери управління Мін'юсту.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону №160-VIII права, обов'язки, відповідальність, правовий та соціальний захист персоналу органу пробації визначаються Законом України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" від 23.06.2005р. №2713-IV (далі - Закон №2713-IV) до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України.

Частиною першою статті 24 Закону №2713-IV передбачено, що фінансування діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законом. Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом, надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.

Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 (далі - Порядок №925/5).

Пунктом 3 розділу І Порядку №925/5 визначено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Абзацом першим пункту 4 розділу І Порядку №925/5 визначено, що грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які: займають штатні посади в Департаменті з питань виконання кримінальних покарань, міжрегіональних управліннях з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, органах пробації, установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, воєнізованих формуваннях, навчальних закладах та закладах охорони здоров'я, на підприємствах установ виконання покарань, інших підприємствах, в установах і організаціях, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, відповідними Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні було неодноразово продовжено, який відповідно діє і на даний час.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова №168), в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно з пунктом 5 Постанови №168, вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 №350 до пункту 1 Постанови №168 внесено зміни шляхом доповнення абзацу першого після слів та поліцейським словами а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 в абзаці першому пункту 1 Постанови №168 слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».

Як зазначено у постановах Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 №350 і від 07.07.2022 №793, ці постанови набирають чинності з дня їх опублікування та застосовуються з 24 лютого 2022 року.

В решті положень зміст пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 в частині, що стосується виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, на час виникнення спірних правовідносин (з 24 лютого 2022 року по 01 червня 2022 року) не змінювався.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-р затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка" згідно з додатком, у якому значиться і Житомирська область, де розташована Державна установа «Житомирська установа виконання покарань №8», в якій працював позивач.

Повертаючись до аналізу пункту першого Постанови №168 в редакції від 24.03.2022 року, встановлено додаткову щомісячну винагороду особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби у розмірі 30 000,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 №754 Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168, яка набрала чинності 08.07.2022, внесено зміни до абзацу 1 Постанови №168, зокрема: слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)».

Постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року № 754 відповідно до пункту 2 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.06.2022 року.

Окрім того, суд також відхиляє доводи відповідача, викладені у відзиві, що на виконання Постанови № 168 до Державної установи надійшов лист з Міністерства юстиції від 11.08.2022 року №67463/16.3.3/32-22, який передбачав визначення розміру додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, пропорційно фактичному часу несенню служби, розрахованого у годинах, у розрахунковому (в годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу), а також лист Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/2-7239/Рб/ВС від 15.08.2022 року, згідно якого зазначений вище лист Мін'юсту надіслано для опрацювання.

Суд звертає увагу, що лист Міністерства юстиції України не містить норм права та не може бути покладений в основу вирішення правовідносин між позивачем та відповідачем. Надані у листах роз'яснення мають рекомендаційний характер, натомість, застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення Постанови № 168, у відповідній редакції, що діяла на час їх виникнення.

Таким чином, у період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року позивач мав право для отримання додаткової місячної винагороди щомісячно, встановленої Постановою №168, оскільки проходив службу в межах адміністративно-територіальної одиниці, на території якої надавалась допомога у рамках Програми «єПідтримка».

Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати додаткової грошової винагороди за період з 01.06.2022 по 07.07.2022, суд звертає увагу на таке.

Як було зазначено вище, з 01.06.2022 додаткову винагороду мають право отримувати особи «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)».

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (який діяв у період з квітня 2022 по грудень 2022) «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року» визначено перелік таких територіальних громад, та у відповідному переліку Житомирська область відсутня.

Таким чином, позивач, проходячи службу в Державній установі «Житомирська установа виконання кримінальних покарань» у період з 01.06.2022 по 07.07.2022 не набув права на отримання додаткової щомісячної винагороди відповідно до Постанови №168, відтак позовні вимоги у цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Разом з тим, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача щомісячної додаткової винагороди у конкретній сумі не підлягають задоволенню, адже нарахування недоплаченої допомоги на виконання рішення суду ще не проведено відповідачем. Тому суд зауважує, що судовому захисту підлягають лише порушені права.

Оскільки на момент розгляду даної справи відповідачем не приймалось рішення щодо визначення недоплаченої позивачу суми, позовні вимоги щодо стягнення фіксованої суми є передчасними.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, і доказів понесення ним інших судових витрат до суду не подано, тому виходячи з положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" (просп. Незалежності, 172, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10001.ЄДРПОУ: 08563369) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «"Житомирська установа виконання покарань (№8)"» яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року включно у розмірі 30 000,00 грн щомісячно.

Зобов'язати Державну установу «"Житомирська установа виконання покарань (№8)"» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року включно у розмірі 30000 грн щомісячно.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 10 листопада 2025 р.

Суддя Т.О. Шувалова