Справа № 344/20068/25
Провадження № 2-а/344/154/25
10 листопада 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Кіндратишин Л.Р.
секретаря Комуніцької Н.В.,
за участі сторін :
представника позивача Цахнюк Н.М.,
відповідача ОСОБА_1 ,
адвоката : Кучер Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців,-
Представник Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.
Вимоги позову обґрунтовані тим, що 10.11.2025 до Західного міжрегіонального управління ДМС звернувся громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_1 з приводу втрати документів. Відповідно до перевірки правового статусу та підстав подальшого перебування на території України, було встановлено, що громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в м. Алмати Казахстан, місце проживання: АДРЕСА_1 , документ, що посвідчує особу іноземця - відсутній.
10.11.2025 ЗМУ ДМС було оформлено довідку про особу. ОСОБА_1 заїхав на територію України в 2012 в м. Харків. За перевищення встановленого терміну перебування в Україні та знаходженням в Україні, 10.11.2025 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 5 100 грн., який останній не сплатив.
ОСОБА_1 не має правових підстав для подальшого перебування на території України, знаходиться на території України незаконно, не має постійного місця проживання, легальних шляхів отримання доходів, у нього наявний паспортний документ, який дає право перетину державного кордону, стосовно останнього прийнято рішення про примусове видворення з України, яке станом на день подання даного адміністративного позову не оскаржене, тож існує необхідність його затримання з метою забезпечення примусового видворення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у адміністративному позові, просила позов задоволити в повному обсязі.
Відповідач та його представник у судовому засіданні не заперечили відносно позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Частиною 1 статті 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Казахстану, місце народження м. Алмати, Казахстан, документ, що засвідчує особу - відсутній, інформація про особу за обліками ДМС відсутня, згідно з довідки про особу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби.
10.11.2025 головним спеціалістом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Головатчук Ігорем Володимировичем, складено протокол №МЛВ 000119 про адміністративне затримання, з якого встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Казахстану, доставлено у службове приміщення Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, за адресою: вул. Гнатюка, 29, м. Івано-Франківськ, 10.11.2025 о 11 год. 03 хв у зв'язку з вчиненням правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП для припинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до пояснення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.11.2025, останній зазначив, що востаннє в Україну прибув в 2012 році в м. Харків. В Україні познайомився з ОСОБА_5 , громадянкою України, з якою проживав в м. Кіровоград. 07.11.2025 разом із ОСОБА_5 прибув до с. Манява Надвірнянського району Івано-Франківської області, оскільки вона виїжджала за кордон на лікування. 09.11.2025 у м. Івано-Франківську втратив сумку з документами, серед яких був паспортний документ громадянина Казахстану. 10.11.2025 самостійно звернувся до міграційної служби.
10.11.2025 головним спеціалістом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Головатчук Ігорем Володимировичем, було прийнято рішення про примусове видворення за межі України громадянина Казахстану ОСОБА_4 / ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зокрема зазначено, що 10.11.2025 у м. Івано-Франківську було виявлено громадянина Казахстану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для з'ясування правового статусу іноземця проведено перевірку особи та опитування останнього. Зі слів останнього встановлено, що він прибув в Україну в 2012 році через м. Харків, із того часу територію України не покидав, до органів ДМС з приводу легалізації свого статусу не звертався. 09.11.2025 втратив паспортний документ з невідомих йому причин. Згідно інформації, яка міститься в інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» інформація стосовно вказаної особи відсутня. За обліками ЄІС УМП інформація про зазначеного іноземця відсутня. Паспортний документ, що посвідчує особу та дає право на виїзд з України відсутній. Встановлено, що громадянин Республіки Казахстану ОСОБА_2 , перебуває на території України незаконно, не має правових підстав для подальшого перебування в Україні.
Частиною 3 статті 3 розділу І Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Положеннями частини 3 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передбачено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.25 Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій. Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Частиною 1 статті 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону рішення про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
У відповідності до п. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства, відсутній договір про реадмісію.
Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» в судовому засіданні не встановлено.
Згідно ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може, на підставі винесеної за його позовом постанови суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Як встановлено судом громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на території України нелегально, що є порушенням законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. 10.11.2025 Західним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби прийнято рішення про примусове видворення з України іноземця - громадянина Казахстану ОСОБА_4 / ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, не підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», так як доказів протилежного суду не надано.
Рішення про примусове повернення та видворення станом на час розгляду справи не оскаржено.
На підставі наведеного та як встановлено судом, що, те, що відповідач добровільно не виконав рішення про повернення та під час розгляду справи встановлені обґрунтовані підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення, відсутні дані про його джерела доходів, соціальні зв'язки, будь -яке місце проживання, отже є підстави для його затримання з метою повернення. Відтак позов підлягає до задоволення шляхом затримання громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_4 / ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77, 241-246, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
Позов задоволити.
Затримати громадянина Казахстану ОСОБА_4 / ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на шість місяців.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя
Івано-Франківського міського суду Кіндратишин Л.Р.