Справа № 344/19772/25
Провадження № 2-о/344/489/25
06 листопада 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Атаманюка Б. М.,
секретаря Солонинко С.А.,
розглянувши у судовому засіданні у порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи,-
Адвокат Підгайна Віта Володимирівна, яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , 04.11.2025 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, із заявою про встановлення факту смерті особи.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 05.11.2025 заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання.
Адвокат Підгайна Віта Володимирівна, яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , на обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 проживала зі своїм чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . В січні 2022 року заявниця виїхала у Польщу на заробітки, а ОСОБА_2 залишився проживати у м. Нова Каховка. В листопаді 2022 року ОСОБА_2 потрапив у лікарню з гіпертонією. Заявниця на цей час вже повернулась з Польщі та проживала в м. Одеса. 29.11.2022 року заявниця дізналась про те, що її чоловік ОСОБА_2 помер в лікарні в м. Нова Каховка Каховського району Херсонської області. 02.12.2022 ОСОБА_1 приїхала до м. Нова Каховка Херсонської області, де 03.12.2022 здійснила поховання ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про поховання 006830, виданим 02.12.2022 року. У зв'язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України заявниця була вимушена переміститись до Івано-Франківської області та на даний час є внутрішньо переміщеною особою, проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Зазначене підтверджується копією доданої до даної заяви довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.09.2025 №2601-7002309037. За фактом смерті ОСОБА_2 органами окупаційної адміністрації було видано медичне свідоцтво про смерть від 29.11.2022 №362нк, а також свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 02.02.2024, однак здійснити державну реєстрацію смерті померлого на підставі вищевказаних документів в силу чинного законодавства не вбачається за можливе, а відтак заявниця вимушена просити встановити факт смерті її чоловіка в судовому порядку.
На підставі наведених обставин, просила суд встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: місто Нова Каховка Херсонської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Нова Каховка Каховського району Херсонської області, у віці 52 роки.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. У заяві просила суд здійснювати розгляд справи без її участі, вимоги заяви підтримала.
Представник зацікавленої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
На підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, розглянувши заяву та додані матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що вимога про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Приписами п.8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.
Норми статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, за положеннями частини другої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06 грудня 2022 року № 1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, згідно яких місто Нова Каховка Каховського району Херсонської області, є тимчасово окупованою територією України 24.02.2022 р..
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_2 , виданого 10.03.2021 року Новокаховським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис про шлюб №72, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєструвала шлюб із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15).
Відповідно до копії паспорта громадянина України ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м. Нова Каховка, Херсонської області, Україна (а.с.16-20).
Згідно медичного свідоцтва про смерть № 362нк від 29.11.2022 року та повторного свідоцтва про смерть виданого Сімферопольським районним відділом ЗАГС №2 Департаменту ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим, серії НОМЕР_1 , актовий запис про смерть № 170239910003003495000, виданим 02.02.2024 року - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Нова Каховка, Херсонської області (а.с.22,25).
Відповідно до копії свідоцтва про поховання №006830 від 02.12.2022 року - ОСОБА_2 , похований 03.12.2022 року на ділянці № НОМЕР_3 , ряд№ НОМЕР_4 , місце АДРЕСА_3 (а.с.21).
Так судом встановлено, що представник заявника звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті чоловіка заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Нова Каховка, Херсонської області, територія якої є окупованою, що позбавляє можливості заявника в установленому законом порядку вирішити питання щодо отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразка.
З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Нова Каховка, Херсонської області, Україна.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, що надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про смерть видане відповідним державним органом України.
Керуючись ст.ст. 4, 76-89, 258-259, 263-265, ч. 4 ст. 268, ч. 5 ст. 272, 273, 293-294, 317, 319 ЦПК України, ст. 144 Сімейного кодексу України,ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
Заяву - задовольнити.
Встановити юридичний факт того, що громадянин України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження м. Нова Каховка, Херсонська область, Україна, чоловічої статі, помер - ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Нова Каховка, Херсонської області, Україна, у віці 52 роки.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Богдан АТАМАНЮК