Справа № 522/19133/23
Провадження № 2/522/2704/25
04 листопада 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Коновал Д., І.,
представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Гелексі Фінанс» - адвоката Дударенко А. М.,
представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Чекаленка В. Л.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Гелексі Фінанс» про залучення правонаступника відповідача, -
У провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа № 522/19133/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гелексі Фінанс» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , як законного представника малолітньої ОСОБА_3 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Приморської державної нотаріальної контори у місті Одеса, про стягнення боргу зі спадкоємців боржника.
Адвокат Дударенко А. М., яка діє в інтересах ТОВ «Гелексі Фінанс», подала до суду заяву про залучення до участі у справі ОСОБА_4 як правонаступника відповідача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заяви указує, що при ознайомленні з копією спадкової справи №340Б/2022 щодо майна померлого ОСОБА_5 , з'ясовано, що спадкоємцями останнього є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , законним представником якої є ОСОБА_1 .
Указує, що позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , її спадкоємцем був її чоловік ОСОБА_6 .
ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З матеріалів спадкової справи стосовно майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 встановлено, що спадкоємцем є ОСОБА_7 .
Зазначає, що оскільки спір у даній справі стосується стягнення боргу із спадкоємців в межах вартості успадкованого майна, дані відносини допускають правонаступництво, а оскільки спадкоємцем відповідача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а спадкоємцем останнього є ОСОБА_7 , вважає, що її слід залучити до участі у справі, як правонаступника померлого відповідача.
У підготовчому засіданні представник позивача - адвокат Дударенко А. М. заяву просила задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 - адвокат Чекаленко В. Л. у підготовчому засіданні проти задоволення заяви не заперечував.
Від Приморської державної нотаріальної контори у місті Одеса надійшла заява про розгляд справи за відсутності її представника.
Представник Органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради у підготовче засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши подану заяву, заслухавши представника позивача - адвоката Дударенко А. М. та представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Чекаленка В. Л., дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Основою процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному праві, яке настало після відкриття провадження у справі. Виходячи з цього, особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав та обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 55 ЦПК України, це перехід процесуальних прав та обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Відповідно до статей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Як слідує з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла відповідач ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 02.09.2024 Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заяву про прийняття спадщини після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 до нотаріальної контори подав її чоловік ОСОБА_6 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 12.11.2024 Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заяву про прийняття спадщини після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 до нотаріальної контори подала ОСОБА_7 .
Ураховуючи викладене, оскільки відповідач у справі ОСОБА_2 померла, а правовідносини у даній справі допускають правонаступництво, зважаючи на те, що заяву про прийняття спадщини після її смерті подав ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а спадкоємцем останнього є ОСОБА_7 , суд вважає, що її слід залучити до участі у справі, як правонаступника померлого відповідача.
Керуючись ст. ст. 55, 260-261 ЦПК України,
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Гелексі Фінанс» про залучення правонаступника відповідача - задовольнити.
Залучити до участі у справі № 522/19133/23 правонаступника відповідача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 353 Цивільного процесуального кодексу України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА