Постанова від 10.11.2025 по справі 595/1576/25

Справа № 595/1576/25

Провадження № 3/595/616/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.11.2025 м. Бучач

Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Тхорик І.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого керуючим справами (секретар) виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради,-

за ч.1 ст.212-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2025 року внаслідок допущених порушень керуючим справами (секретарем) виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради ОСОБА_1 вимог типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою КМ України від 19.10.2016 № 736, відбулось розголошення службової інформації у сфері оборони країни.

Так, в межах виконання посадової інструкції керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради ОСОБА_1 готує розпорядження селищного голови та документи з питань, які входять до компетенції виконавчого комітету, інформацію для оприлюднення згідно Положення про доступ до публічної інформації, несе відповідальність за визначення категорії публічної інформації з обмеженим доступом.

У травні та вересні 2025 року ОСОБА_1 були підготовлені рішення Золотопотіцької селищної ради від 08.05.2-25 № 2913, 2914 та від 24.09.2025 № 3029, 3030 «Про затвердження Програм фінансової підтримки військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ЗСУ на 2025 рік», в яких зазначено відомості про виділення коштів для придбання матеріально-технічних засобів військовим формуванням ЗСУ. Після чого вказані Програми були передані ОСОБА_1 для опублікування на офіційному сайті Золотопотіцької селищної ради https://zolotopoticka-gromada.gov.ua.

Разом із тим, ОСОБА_1 , знаючи вимоги законодавства у сфері обігу службової інформації, будучи ознайомленим з переліком службової інформації у складі комісії з питань роботи із службовою інформацією, з власної необережності, в порушення вимог пунктів 8, 9, 10, 43 Інструкції, як виконавець вищевказаних документів, не вжив заходів щодо надання цим матеріальним носіям інформації грифу обмеження доступу «Для службового користування», у відповідності до вимог п.7.5 розділу 7 Оборонна та мобілізаційна робота «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію і яким надається гриф обмеження доступу «Для службового користування», затвердженого розпорядженням т.в.о. голови Золотопотіцької селищної ради від 29.12.2023 № 143-од (лист Золотопотіцької селищної ради щодо оцінки інформації від 23.10.2025 № 1064/2-09) та вилучення Програм із загального доступу, у зв'язку із чим зі службовою інформацією у сфері оборони та мобілізаційної роботи, викладеної у них, ознайомились сторонні особи, в т.ч. ОСОБА_2 , які не мають доступу до відомостей оборонного характеру, що становлять службову інформацію, якій надається гриф обмеження доступу «Для службового користування», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.212-5 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому йому правопорушенні визнав повністю, погодився зі всіма обставинами, викладеними у протоколі.

Суд, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, приходить до висновку про доведеність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-5 КУпАП, виходячи з наступного.

За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до вимог п.2.4 розділу 2 Оборонна та мобілізаційна робота «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію та яким присвоюється гриф обмеження доступу «Для службового користування».

Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію, в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших передбачені Типовою інструкцією про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 736 від 19.10.2016.

Відповідно до п. 8, 9, 10, 43 Інструкції документам, що містять службову інформацію, присвоюється гриф «Для службового користування». На документах, що містять службову інформацію з мобілізаційних питань, додатково проставляється відмітка «Літера «М». Питання щодо необхідності присвоєння документу грифа «Для службового користування» вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ, відповідно до переліку відомостей та з дотриманням вимог частини другої статті 6 та статті 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Крім цього, п. 12 Інструкції передбачає, що відповідальність за організацію та забезпечення дотримання в установах порядку ведення обліку, зберігання та використання документів, що містять службову інформацію, покладається на їх керівників. Особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, полягає у порушенні порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації.

Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення також підтверджується зібраними по справі доказами, а саме даними протоколу № 19 про вчинення адміністративного правопорушення від 28 жовтня 2025 року, де в графі протоколу: «Пояснення та зауваження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» ОСОБА_1 власноручно зазначив: «Зі змістом протоколу та матеріалами справи ознайомлений, порушення, вказані у протоколі у сфері обліку службової інформації визнаю»; рішенням 26 сесії восьмого скликання Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 2216 від 28.02.2022 «Про дострокове припинення повноважень депутата Золотопотіцької селищної ради та призначення керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету»; розпорядженням т.в.о. селищного голови Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області У.Дем'янчук від 29.12.2023 № 143-од «Про затвердження Переліку відомостей, що становлять службову інформацію і яким надається гриф «Для службового користування»; посадовою інструкцією керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради, затвердженої розпорядженням т.в.о. селищного голови 20.03.2024 за № 63-К; рішенням 45 сесії восьмого скликання Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 2913 від 08.05.2025; програмою фінансової підтримки військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України на 2025 рік; рішенням 45 серії восьмого скликання Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 2914 від 08.05.2025; рішенням сорок сьомої серії восьмого скликання Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 3029 від 24.09.2025; рішенням сорок сьомої серії восьмого скликання Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 3030 від 24.09.2025; протоколом опитування ОСОБА_2 від 16.10.2025; актом огляду офіційного сайту Золотопотіцької сільської територіальної громади https://zolotopoticka-gromada.gov.ua від 20.10.2025;листом т.в.о. селищного голови Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області У.Дем'янчук, адресованого заступнику начальника Управління Служби безпеки України в Тернопільській області Р.Гуляку 21.10.2025 за № 1052/2-09; листом т.в.о. селищного голови Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області У.Дем'янчук, адресованого заступнику начальника Управління Служби безпеки України в Тернопільській області Р.Гуляку 23.10.2025 за № 1064/2-09; протоколом опитування ОСОБА_1 від 23.10.2025; Витягом від 28.10.2025 із Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою КМ України від 19.10.2016 № 736.

За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-5 КУпАП, а саме: порушення порядку обліку, зберігання і використання документів, що містять службову інформацію у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення.

У відповідності до ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно характеристики № 1063/2-09 від 23.10.2025, виданої т.в.о. селищного голови Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області У Дем'янчук, ОСОБА_1 працює в Золотопотіцькій селищній раді з 01.02.2018. На посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Золотопотіцької селищної ради призначений з 28.02.2022 згідно рішення 26 сесії восьмого скликання № 2216. За весь період роботи зарекомендував себе виключно з позитивної сторони.

Враховуючи вищенаведене, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, за місцем роботи характеризується позитивно, провину у вчиненому визнав, до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцієюч.1 ст.212-5 КУпАП.

У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.

На підставі ч.4 ст.212-6 КУпАП та керуючись ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України “Про судовий збір» -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-5 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 (шістдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одну тисячу двадцять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. судового збору.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (стаття 308 КУпАП).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційну скаргу може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя І. І. Тхорик