Справа № 466/7113/25
Провадження № 3/466/2354/25
30 вересня 2025 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Луців-Шумська Н.Л., розглянувши матеріали, які надійшли із Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , громадянку України, фізичної особи-підприємця (дата запису в Єдиному державному реєстрі: 14.04.2021, номер запису: 2004150010007004282), місцезнаходження: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 ), допустила порушення вимог законодавства про працю, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.41 КУпАП. Ці порушення встановлені під час проведення позапланового заходу із здійснення державного контролю у формі перевірки на предмет дотримання вимог законодавства про працю і зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення №ЗХ/ЛВ/21622/023620/П/ПТ від 21.07.2025
На розгляд справи в суді ОСОБА_1 за викликом суду не з'явилася, на адресу суду її адвокат Борейко Г.П. подала клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП. Також у своєму клопотання вказала, що строк накладення адміністративного стягнення у справі сплив.
Відповідно до вимог ч.2 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
У відповідності до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП в разі закінчення на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, провадження по справі підлягає закриттю.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, порушення вимог законодавства про працю мали місце в березні 2025, 12.05.2025 та 26.06.2025р. Ці правопорушення не є триваючими.
Протокол про вчинення правопорушень складено 21.07.2025р. за результатами проведеної позапланової перевірки 07.07.2025р.
Наявні в матеріалах справи докази підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, однак на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися передбачені ст.38 КУпАП строки притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, а саме три місяці з дня вчинення правопорушення. Тому суд вважає дану обставину такою, що виключає можливість накладення на правопорушницю адміністративного стягнення за ч.1 ст.41 КУпАП.
У відповідності до вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадженні в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи викладене, приходжу до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення слід закрити у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Керуючись ч. 2 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 268, 283, 284 КУпАП,-
Адміністративну справу про притягнення ФОП ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Львова.
Суддя Н. Л. Луців-Шумська