05 листопада 2025 рокуСправа № 921/110/23
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.
розглянувши клопотання №02-115/510 від 03.10.2025 (вх. №7056 від 07.10.2025) ліквідатора ТОВ "Тіерра" арбітражного керуючого Демчана О.І.
про витребування документів у справі
за заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю "Санрайс Логистикс"
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тіерра"
за участі представника боржника: Петросяна А.С., адвокат (в режимі відеоконференції)
В провадженні Господарського суду Тернопільської області перебуває справа про банкрутство ТОВ "Тіерра".
Через систему "Електронний суд" 07.10.2025 від ліквідатора ТОВ "Тіерра" надійшло клопотання №02-115/510 від 03.10.2025 про витребування документів у контролюючих органів, з метою встановлення фактів отримання товарів господарюючими суб'єктами від банкрута, яке призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник ТОВ "Тіерра" в судовому засіданні це клопотання підтримав.
В свою чергу, дослідивши наявні у справі докази суд зазначає про таке.
Постановою Господарського суду Тернопільської області від 25.06.2024 ТОВ "ТІЕРРА" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру банкрута та ліквідатором призначено арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича.
В обґрунтування поданого клопотання, ліквідатор ТОВ "Тіерра" арбітражний керуючий Демчан О.І. зазначає, що ним направлялись на адресу до контролюючих органів запити про надання інформації, зокрема:
-№02-115/439, №02-115/440, №02-115/445, №02-115/442, №02-115/444 від 15.05.2025, №02-115/460 від 25.05.2025, №02-115/458, №02-115/459 від 27.05.2025, №02-115/464, №02-115/465, №02-115/461 від 28.05.2025, №02-115/497, №02-115/496 від 13.08.2025 до Головного управління ДПС у Тернопільській області;
- №02-115/464 від 28.05.2025 до Головного управління ДПС у Запорізької області;
- №02-115/465 від 28.05.2025 до Головного управління ДПС у м. Києві;
- №02-115/461 від 28.05.2025 до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі великими платниками податків;
- №02-115/460 від 25.05.2025 №02-115/458 від 27.05.2025 до Головного управління ДПС у Вінницькій області;
- №02-115/442, №02-115/444 від 15.05.2025 до Головного управління ДПС у Київській області;
- №02-115/459 від 27.05.2025 до Головного управління ДПС у Львівській області;
- №02-115/497, №02-115/496 від 13.08.2025 до Головного управління ДПС у Київській області.
Ці запити стосувалися відомостей щодо сум ПДВ по поставках, котрі здійснювалися ТОВ "Тіерра" на користь господарюючих суб'єктів, а також інформації про віднесення/не віднесення/часткового віднесення цими контрагентами відповідних сум до податкового кредиту з ПДВ.
Згідно відповідей №31140/6/02-32-04-01-16 та №30880/6/02-32-04-01-16 від 02.06.2025 Головне управління ДПС у Вінницькій області надало виписку з Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) відносно сум ПДВ по поставках, які протягом вказаних арбітражним керуючим у запитах періодах провело ТОВ "Тіерра" на користь ТОВ "СНАБ ПОІНТ" та ТОВ "Вінницька НБК".
Разом з тим, 02.06.2025, 28.05.2025, 05.06.2025, 26.05.2025, 21.05.2025, 10.06.2025, 26.08.2025 контролюючі органи листами №31140/6/02-32-04-01-16,№19395/613-01-04-08-14, №30880/6/02-32-04-01-16, №55361/6/26-15-04-04-06, №11705/6/19-00-04-01-03, №43117/6/10-36-04-01 №23125/6/08-01-04-01-06, №6940/6/31-00-04-02-04-06, №64151/6/10-36-04-01, №64144/6/10-36-04-01 у наданні запитуваної ліквідатором банкрута інформації відмовили з тих мотивів, що органи ДПС мають забезпечувати дотримання вимог законодавчих актів, відповідно до яких не допускається безпідставне поширення інформації з обмеженим доступом.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (надалі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється КУзПБ, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законами України. Застосування положень ГП України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених КУзПБ,
Відповідно до п.1, 5 ч.1 ст.12 КУзПБ арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право звертатися із запитами щодо отримання копій документів, до органів державної влади.
Згідно з ч.1-3 ст.12-1КУзПБ, запит арбітражного керуючого - це, зокрема, письмове або у формі електронного документа звернення ліквідатора до органу державної влади, його посадових та службових осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює відповідні повноваження .
Відповідно до положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба відповідно до покладених на неї завдань: контролює своєчасність подання платниками податків (платниками єдиного внеску) передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску; застосовує до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС (п.13,14 п.4.); ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення) (п. 7).
Згідно із абз.2 ч.1 ст.11 Закону України "Про інформацію", кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію" будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом;
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами (ч.1, 3 ст.21 ЗУ "Про інформацію").
Згідно із п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації" кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Виходячи з положень частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації", частини другої статті 21 Закону України "Про інформацію" та статті 32 Конституції України конфіденційна інформація може поширюватись у таких випадках: коли закон дозволяє певним суб'єктам отримувати та використовувати конфіденційну інформацію без згоди особи. У таких випадках суб'єкт діє на виконання установлених повноважень та для досягнення визначеної мети (наприклад, отримання конфіденційної інформації в ході оперативно-розшукової діяльності або в ході проведення досудового слідства) і поширення конфіденційної інформації обмежується положеннями закону; коли розголошення конфіденційної інформації відповідає суспільному інтересу і право громадськості знати цю інформацію переважає шкоду, яку може бути завдано особі поширенням її конфіденційної інформації. Таке поширення здійснюється відповідно до статті 29 Закону України "Про інформацію" після застосування "трискладового тесту".
Виходячи з аналізу норм ст. 1, 5, абз.2 ч.2 ст.11 та ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію", а також п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд вважає, що кожна особа (в тому числі і юридична особа) має право на отримання інформації, яка стосується її особи. Зокрема, юридична особа має право запитувати інформацію, яка є інформацією про неї, в тому числі запитувати документи, які створені нею чи які створені іншими особами, але мають наслідком виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків такої юридичної особи.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони, тобто розпорядник інформації зобов'язаний надати документи, копії, інформацію боржнику-банкруту (у особі його ліквідатора) на його запити.
Однак боржник-банкрут має право запитувати лише ті документи, які створені боржником чи для боржника, чи які створені іншими особами але встановлюють, змінюють або припиняють права і обов'язки боржника, лише ту інформацію, яка є інформацією про боржника.
В силу ч.1 ст.61 КУзПБ ліквідатор з дня свого призначення, серед іншого: аналізує фінансовий стан банкрута; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб .
Відносини щодо внесення і розгляду запиту арбітражного керуючого додатково і спеціально врегульовано статтями 12 і КУзПБ. Зокрема, цими статтями Кодексу детально регламентовано перелік адресатів, до яких може бути направлено запит, вимоги до такого запиту, питання строків розгляду запитів та порядку відшкодування витрат.
Згідно із вказаним правовими нормами, під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення (ч.8 ст.12 КУзПБ).
Водночас, на запит арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
При цьому суд зважає, що на виконання ч.8 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства центральним органом виконавчої влади, яким є ДПС України, не затверджено порядку доступу арбітражних керуючих (як посадових осіб у конкретній справі про банкрутство) до інформації з баз даних та реєстрів ДПС України. Отже ДПС України та його структурні підрозділи зобов'язані застосовувати безпосередньо вищевказані положення законів.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати доказ вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (ч. 7 ст. 81 ГПК України)
Частиною 6 ст. 81 ГПК України передбачено, що суд може уповноважити на одержання витребуваних ним доказів заінтересовану особу.
Суд зазначає, що інформація, яка була запитана у контролюючих органів, дійсно є конфіденційною, однак існує у документах, які були створені боржником або які були створені іншими особами, але встановлюють, змінюють або припиняють права і обов'язки боржника, отже є "... необхідною інформацією щодо боржника, в тому числі й конфіденційною", тому відмова у її наданні лише з тих підстав, що вона є конфіденційною, є неправомірною.
При цьому, щодо сум ПДВ по поставках, які протягом вказаних арбітражним керуючим у запитах періодах провело ТОВ "Тіерра" на користь ТОВ "СНАБ ПОІНТ" та ТОВ "Вінницька НБК", Головним управлінням ДПС у Вінницькій області надано інформацію ліквідатору.
Враховуючи викладені у клопотанні №№02-115/510 від 03.10.2025 обставини та надані докази, з метою належного виконання арбітражним керуючим своїх повноважень, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання ліквідатора ТОВ "Тіерра" Демчана О.І. в частині отримання інформації відносно сум ПДВ по поставках протягом вказаного періоду, які здійснювалися ТОВ "Тіерра" на користь своїх контрагентів. В іншій частині клопотання задоволенню не підлягає, оскільки витребовувані відомості стосуються господарської діяльності інших юридичних осіб, а не безпосередньо боржника.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 2, 14, 80, 81, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. Клопотання №02-115/510 від 03.10.2025 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Тіерра" арбітражного керуючого Демчана О.І. задовольнити частково.
1.1. Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код 43968090) у десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали суду надати ліквідатору ТОВ ""Тіерра", арбітражному керуючому Демчану О.І. (01033, м. Київ, вул. Жилянська,68, оф.293, РНОКПП НОМЕР_1 ) наступну інформацію:
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які проводилися за період липень-вересень 2021 ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ПП "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "НАРА" (код 43530870).
1.2. Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3; код 44082145) у десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали суду надати ліквідатору ТОВ "Тіерра", арбітражному керуючому Демчану О.І. (01033, м. Київ, вул. Жилянська,68, оф.293, РНОКПП НОМЕР_1 ) наступну інформацію:
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом березня 2021 - березня 2022 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "Автомагістраль-Південь" (код 34252469).
1.3. Зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код 44116011) у десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали суду надати ліквідатору ТОВ "Тіерра", арбітражному керуючому Демчану О.І. (01033, м. Київ, вул. Жилянська,68, оф.293, РНОКПП НОМЕР_1 ) наступну інформацію:
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом жовтня 2021 - квітень 2022 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЛЬЦ-БАУМ-К" (код 43950014).
1.4. Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код 44118663) у десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали суду надати ліквідатору ТОВ "Тіерра", арбітражному керуючому Демчану О.І. (01033, м. Київ, вул. Жилянська,68, оф.293, РНОКПП НОМЕР_1 ) наступну інформацію:
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом червня 2021 по січень 2022 провело ТОВ "TIEРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "Шляхбуд" (код 03579868).
1.5. Зобов'язати Головне управління ДПС у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. Білецька,1; код 44143637) у десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали суду надати ліквідатору ТОВ "Тіерра", арбітражному керуючому Демчану О.І. (01033, м. Київ, вул. Жилянська,68, оф.293, РНОКПП НОМЕР_1 ) наступну інформацію:
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом вересня 2021 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "ІНТЕРГРУП-ІНВЕСТ" (код 42286623);
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом серпня 2021 по листопад 2021 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "СУАП "ІНТЕРВІАС Україна" (код 41792106);
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом грудня 2020 по січень 2022 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "КРАСКО" (код 39185277).
1.6. Зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а; код 44096797) у десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали суду надати ліквідатору ТОВ "Тіерра", арбітражному керуючому Демчану О.І. (01033, м. Київ, вул. Жилянська,68, оф.293, РНОКПП НОМЕР_1 ) наступну інформацію:
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом березень 2021 по жовтень 2021 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "ГЛОБАЛ БІЛД ІНЖИНІРИНГ" (код 41422080);
- відомості відносно сум ПДВ по поставках, які протягом листопад 2021 по грудень 2021 провело ТОВ "ТІЕРРА" (код 42486103) на користь ТОВ "СИНЕРГІЯ ОІЛ" (код 39688880).
2. В решті частини клопотання відмовити.
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи відповідно до положень ч. 5 ст. 6 ГПК України та надіслати рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення:
- Головному управлінню ДПС у Львівській області, 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35;
- Центральному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків, 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3;
- Головному управлінню ДПС у місті Києві, 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19;
- Головному управлінню ДПС у Запорізькій області, 69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166;
- Головному управлінню ДПС у Тернопільській області, 46003, м. Тернопіль, вул. Білецька,1;
- Головному управлінню ДПС у Київській області, 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства ухвали, прийняті господарським судом у справі про банкрутство (неплатоспроможність), набирають законної сили з моменту їх прийняття, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Повний текст ухвали суду складено та підписано 10 .11.2025.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду, яка подається у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022
Суддя О.В. Руденко