Справа № 462/7276/25
07 листопада 2025 року м.Львів
Суддя Залізничного районного суду м.Львова Колодяжний С.Ю.,з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , захисника - адвоката Галича П.О., потерпілої ОСОБА_2 , представника потерпілої - адвоката Гнідець О.М., розглянувши матеріали, які надійшли від ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №988039 від 06.09.2025 року ОСОБА_1 06.09.2025 року о 17.20 год. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 в присутності дітей, а саме виражався нецензурною лайкою, голосно кричав та штовхав, що спричинило фізичну біль без нанесення тілесних ушкоджень, внаслідок чого заподіяно шкоду психологічному здоров'ю потерпілій, про що відносно нього 06.09.2025 року складено протокол серії ВАД №988039 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
У суді під час розгляду справи захисник ОСОБА_1 - адвокат Галич П.О. зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам закону, оскільки у такомуне зазначено, чи в результаті дій ОСОБА_1 , вказаних у протоколі, потерпілій заподіяно наслідки, які передбачені у диспозиції ст.173-2 КУпАП, тобто чи могла бути або була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілої, натомість вказано, що була заподіяна шкода психологічному здоров'ю, що законом не передбачено. Таким чином, обвинувачення є неконкретизоване і не зрозуміло як від такого обвинувачення захищатися.
Заслухавши думку ОСОБА_1 , який підтримав доводи свого захисника, потерпілу та її представника, які вважали, що можна продовжувати розгляд справи за даним протоколом, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
Згідно з ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім?я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Стаття 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Виходячи з диспозиції цієї норми, вчинення домашнього насильства відноситься до правопорушення з матеріальним складом, обов'язковою ознакою якого є спричинення шкідливих наслідків для потерпілого у вигляді можливості чи фактичного завдання шкоди його фізичному чи психічному здоров'ю.
Відповідно до чинного законодавства України, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення визначені ст. 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року №1376 (далі - Інструкція № 1376).
Відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №988039 від 06.09.2025 року, в такому сформульовано суть правопорушення, яке ставиться в вину ОСОБА_1 , - «06.09.2025 року о 17.20 год. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 в присутності дітей, а саме виражався нецензурною лайкою, голосно кричав та штовхав, що спричинило фізичну біль без нанесення тілесних ушкоджень, внаслідок чого заподіяно шкоду психологічному здоров'ю потерпілій».
Таким чином, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №988039 від 06.09.2025 рокусуть правопорушення не відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, оскільки у вказаному протоколі не зазначено про завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , а вказано, що заподіяно шкоду психологічному здоров'ю потерпілої, проте психічне і психологічне здоров'я є різними поняттями з відповідним змістом.
Згідно з п.6 ст.1 Закону України «Про систему охорони психічного здоров'я в Україні» психічне здоров'я - складова загального здоров'я та стан благополуччя, а не лише відсутність психічних та поведінкових розладів, за якого кожна особа може реалізувати власний потенціал, впоратися із життєвими труднощами, продуктивно і плідно навчатися та працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти.
Щодо психологічного здоров'я, то таке є частиною психічного здоров'я, яке фукусується на індивідуальних психологічних аспектах, таких як самосприйняття, емоційна регуляція, творчість і пізнання світу як розумом, так і почуттями. По суті, психологічне здоров'я це є один з важливих компонентів психічного здоров'я.
Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції №1376 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст.279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має розглядатись суддею у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на обставини, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають протоколу, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами статей 213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи. Недотримання цих вимог порушує право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
У зв'язку з цим суд враховує також практику ЄСПЛ. Так, у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
В зв'язку з наведеним, вважаю, що наведені порушення при складанні протоколу про адміністративне правопорушення є істотними, не можуть бути усунуті під час судового розгляду. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому, без усунення зазначених недоліків протоколу розгляд справи є неможливим.
Зі змісту ст.278 КУпАП, якщо в протоколі та інших матеріалах є недоліки, які суперечать об'єктивному розгляду справи, то такі матеріали належать поверненню органу, який порушив адміністративне провадження.
Згідно абзацу 5 ст.26 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.01.2025 року у справі №335/6977/22 вказала, що невідповідність протоколу вимогам закону, зокрема статті 256 КУпАП, або складання неповноважною особою може мати наслідком закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи, що розгляд справи в суді здійснюється лише в межах перевірки тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах долучених до нього, які були зібрані органом, який склав протокол, та для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, на суд не може бути покладена функція збирання доказів, оскільки таким чином буде порушено принцип змагальності, та з огляду на те, що без встановлення фактичних обставин події правопорушення, а також без приведення у відповідність з вимогами ст.256 КУпАП протоколу про адміністративне правопорушення, суд не має можливості належно розглянути справу та прийняти остаточне законне рішення по суті справи, тому дійшов висновку про необхідність направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 для належного оформлення.
При доопрацюванні необхідно усунути допущені недоліки та враховуючи, що згідно п.7 Розділу ІІ Інструкції 1376 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, скласти новий протокол про адміністративне правопорушення з дотриманням вимог ст.256 КУпАП та Інструкції №1396 та 1376.
Згідно з п.11 Розділу XV Інструкції оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.11.2015 №1376, матеріали справ про адміністративні правопорушення, повернуті судами для належного дооформлення, оформлюються уповноваженими підрозділами поліції в межах строків розгляду справи, але не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження, та надсилаються до відповідних судів.
Керуючись ст.278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення ВАД №988039 від 06.09.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення з доданими до нього матеріалами - повернути Управлінню патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для доопрацювання.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення після доопрацювання повернути до суду не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя: С.Ю. Колодяжний