Єдиний унікальний номер справи 333/10680/25
Номер провадження 3/333/3573/25
іменем України
10 листопада 2025 року місто Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Стоматов Е.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції НП України у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В провадження Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 490879 від 22 жовтня 2025 року, 22 жовтня 2025 року о 16 годині 59 хвилині в м. Запоріжжя, вул. Бочарова, буд. 1 водій ОСОБА_1 керував автомобілем «renault logan», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови та порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку, в медичному закладі у лікаря-нарколога відмовився на місці зупинки транспортного засобу. Від керування ТЗ відсторонений, про повторність попереджений, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.3 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п. 12 протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 490879 від 22 жовтня 2025 року зазначено місце розгляду справи - Шевченківський районний суд міста Запоріжжя.
Законом України №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", який набрав чинності 01 липня 2020 року, внесені зміни у ч.2 ст.276 КУпАП, та з переліку статей, за якими справи можуть розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушника, виключена ст. 130 КУпАП.
Аналізуючи вимоги ст. 276 КУпАП, вбачається, що альтернативної підсудності для розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 130 КУпАП не передбачено.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 490879 від 22 жовтня 2025 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст.126 КУпАП, правопорушення останнім було вчинене в м. Запоріжжя, вул. Бочарова, буд. 1, що відноситься до територіальної підсудності Шевченківського районного суду міста Запоріжжя.
Матеріали провадження не містять документів, які б давали підстави, передбачені ст.276 КУпАП, для його розгляду Комунарським районним судом міста Запоріжжя.
Суд, звертає увагу на те, що порушення правил територіальної підсудності є наслідком порушення прав особи, зокрема права на "суд, встановлений законом", що є міжнародною гарантією, визначеною статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин Комунарський районний суд міста Запоріжжя позбавлений можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст.276 КУпАП, що у подальшому може слугувати приводом для оскарження та скасування прийнятого по суті рішення в апеляційній інстанції.
Таким чином, дана справа підлягає поверненню для належного оформлення до Управління патрульної поліції в Запорізькій області, оскільки при направленні до Комунарського районного суду міста Запоріжжя було порушено вимоги територіальної підсудності.
Оскільки вказані недоліки є суттєвими і унеможливлюють розгляд справи по суті, зазначений адміністративний матеріал підлягає поверненню на доопрацювання.
При цьому, відповідно до змісту ст.257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року №329, справа подається уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, своєму командиру (начальнику) військової частини (начальнику органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ), для розгляду та подальшого її направлення до районного, районного у місці (міського, міськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Суд звертає увагу, що КУпАП не передбачає самостійного направлення справи за підсудністю до належного суду.
Враховуючи наведене, вважаю, що адміністративний матеріал слід повернути до Управління патрульної поліції в Запорізькій області для подальшого його спрямування до суду з дотриманням правил підсудності, оскільки дана справа не підсудна Комунарському районному суду міста Запоріжжя.
Керуючись ст.ст.7, 173-2, 245, 256, 276, 277, 278, 283 КУпАП, суд, -
Матеріали адміністративної справи, яка надійшла Управління патрульної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 3 ст. 130 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції в Запорізькій області (вул. Перемоги, буд. 96, м. Запоріжжя, 69005), для подальшого її спрямування до суду з дотриманням правил підсудності.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Комунарського районного суду
міста Запоріжжя Е.Г. Стоматов