Заводський районний суд м. Запоріжжя
69606 Україна м. Запоріжжя вул. Мирослава Симчича 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/4508/25
Провадження №: 3/332/2284/25
10 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Сапунцов Вадим Дмитрович, розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , інші відомості відсутні,
за ч.1 ст. 122-2, ст. 124, ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 428870 від 20.08.2025 року встановлено, що 20.08.2025 року о 14-06 год. в м. Запоріжжя, вул. Електрична, 199 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21114 державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки транспортного засобу у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного засобу Alcotest Drager 6820 тест 3629, результат тесту позитивний: 1,34 % проміле, з результатом погодився. Від керування транспортного засобу відсторонений, шляхом евакуації, про повторність попереджений. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 428897 від 20.08.2025 року встановлено, що 20.08.2025 року о 14-18 годині в м. Запоріжжя, вул. Електрична, 70, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21114 державний номерний знак НОМЕР_2 , не врахував дорожньої обстановки, не впорався з керуванням, не вибрав безпечної швидкості руху допустив виїзд за межі проїзної частини та скоїв наїзд на перешкоду, а саме дерево. В результаті ДТП авто отримало механічні пошкодження, завдано матеріальних збитків, травмованих не має, чим порушив п. 12.1 ПДР України.
Також, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 428883 від 20.08.2025 року встановлено, що 20.08.2025 року о 14-17 годині в м. Запоріжжя, вул. Електирчна, 199 водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ВАЗ 21114 державний номерний знак НОМЕР_2 , на вимогу працівників поліції про зупинку транспортного засобу завчасно подану за допомогою проблискового маячку червоного кольору та спец сигналів не зупинився. Зупинився внаслідок ДТП, переслідувався на службовому авто Toyota Corolla державний номерний знак НОМЕР_3 , чим порушив п.2.4 ПДР України.
Постановою судді від 10.11.2025 справи про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 122-2, ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП об'єднані в одне провадження.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце проведення був повідомлений належним чином, а саме направленням судових повісток на адресу правопорушника, яка зазначена у протоколах про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 428883, серії ЕПР 1 № 428897 та серії ЕПР 1 № 428870 від 20.08.2025 року, причини неявки не повідомив. В матеріалах справи міститься клопотання ОСОБА_1 , згідно якого провину визнає.
Як вбачається з протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР 1 № 428883, серії ЕПР 1 № 428897 та серії ЕПР 1 № 428870 від 20.08.2025 року, права передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП ОСОБА_1 були роз'яснені.
Крім того, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності достовірно знала, що стосовно неї складено протокол про адміністративне правопорушення, який направлений до суду.
Також оголошення про розгляд справ містяться на офіційному веб-сайті судової влади, що дає особі можливість дізнатися про стан судового провадження.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, бувши обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу, тому суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Згідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 122-2, ст. 124, ч.1 ст.130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про можливість розгляду справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що не суперечить
положенням ч. 1 ст. 268 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчинені та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до п. 12.1 ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться,і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Диспозицією ст. 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Пунктом 2.4 ПДР України визначено, що водій на вимогу працівника поліції України зобов'язаний зупинитися з дотриманням приписів правил дорожнього руху.
Пунктом 8.9б ПДР України визначено, що вимога про зупинку транспортного засобу подається працівником поліції за допомогою увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу.
Диспозицією ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Згідно з пунктом 2.9 (а) Правил дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 № 1306 (далі - Правила), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил).
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 122-2, ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується:протоколами серії ЕПР 1 № 428883, серії ЕПР 1 № 428897 та серії ЕПР 1 № 428870 від 20.08.2025 року, відеозаписи з бодікамери, схемою місця ДТП, фотокопіями, копією акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 20.08.2025, рапортами, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів за допомогою ALKOTEST «DRAGER 6820», довідкою інспектора відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Боршош Н., іншими матеріалами справи.
Згідно довідки інспектора відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Боршош Н., ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 повторності за ст. 130 КУпАП не має, посвдчення водія отримав Серії ЯТА № 248347 від 19.05.2000 року.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом(посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При вирішенні питання про призначення адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, суд виходить з наступного.
Відповідно до картки обліку адміністративного правопорушення від 20.08.2025 транспортний засіб ВАЗ 21114 державний номерний знак НОМЕР_2 належить ОСОБА_2 .
Суд не застосовує до ОСОБА_1 оплатне вилучення транспортного засобу, оскільки він не є власником автомобіля ВАЗ 21114 державний номерний знак НОМЕР_2 , оскільки право власності на вказаний автомобіль зареєстроване на ОСОБА_2 .
Беручи до уваги характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь небезпеки для суспільства даного виду правопорушення, з метою запобігання вчиненню ним нових правопорушень, є підстави застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення відповідно в межах санкції, встановленої за ч.1 ст.130 КУпАПу виді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік, безоплатного вилучення транспортного засобу.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1,ч. 1 ст. 122-2, ст.ст. 122-4, 124, ч. 1 ст. 130, 283, 284 КУпАП, суддя,-
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 122-2, ст.ст. 122-4, 124, ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що становить 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік, без оплатного вилучення транспортного засобу, який не є приватною власністю порушника. (Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення адміністративні штрафи з метою забезпечення безпеки дорожнього руху).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір у розмірі 605,60 гривень на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому законом.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Згідно з ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений постановою Кабінету Міністрів України.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення .
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В.Д. Сапунцов