05.11.2025 Справа № 914/2655/25
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Рима Т. Я. за участю секретаря судових засідань Титли О. І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом:Шептицької міської ради (надалі - Шептицька МР або Позивач),
до відповідача:Приватного підприємства "АВ-Транс-Компані" (надалі - ПП "АВ-Транс-Компані" або Відповідач),
про:стягнення 49' 279,37 гривень.
В судовому засіданні взяли участь представники:
позивача:Гудзик Лілія Андріївна,
відповідача:Миколайчук Орест Ігорович.
I. ПРОЦЕДУРИ
1. Позивач звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Відповідача про стягнення 49' 279,37 гривень.
2. Ухвалою від 02.09.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань.
3. Відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 02.09.2025 у своєму електронному кабінеті, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а. с .47).
4. Ухвалою від 21.10.2025 суд призначив судове засідання у справі на 05.11.2025.
5. В судовому засіданні 05.11.2025 суд ухвалив рішення у справі, проголосивши його вступну та резолютивну частини.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
6. Відповідач використовує земельну ділянку з кадастровим номером 4611800000:03:005:0040, яка перебуває у комунальній власності, без належно оформленого права користування. Після реєстрації права власності на нерухомість, розташовану на цій ділянці Відповідач не звернувся до органу місцевого самоврядування з клопотанням про укладення договору оренди, чим порушив вимоги частини 11 статті 120 Земельного кодексу України. Таким чином, Відповідач утримує у себе грошові кошти, які повинні були надійти до місцевого бюджету як орендна плата.
7. Предметом позову є стягнення 49'279,37 грн безпідставно збережених коштів за період 01.08.2022-31.07.2025.
8. Підставою позову є користування ПП "АВ-Транс-Компані" земельною ділянкою (кадастровий номер 4611800000:03:005:0040) без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки. Правовою підставою позову є приписи статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.
9. Позивач повідомив у позові про судові витрати, які складаються із 3' 028,00 грн витрат на оплату судового збору.
Заперечення відповідача
10. Відповідач заперечує проти позову, вказуючи, що Шептицька міська рада не довела розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за спірний період 2022- 2023 років. Надані позивачем витяги з технічної документації лише за 2024- 2025 роки не можуть підтверджувати НГО за попередні роки, оскільки в цей час відбувалося затвердження нової технічної документації рішеннями самої ради (від 01.06.2023 № 1888 та від 11.07.2024 № 2755), що свідчить про зміну оцінки.
11. Посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, Відповідач наголошує, що витяг із технічної документації може використовуватись як доказ лише тоді, коли нормативна оцінка є сталою та не змінювалась.
12. Відповідно до даних публічної кадастрової карти на земельній ділянці з кадастровим номером 4611800000:03:005:0040 відсутні об'єкти нерухомого майна, що належать Відповідачу. Отже, відсутні підстави вважати, що Відповідач користується зазначеною ділянкою у зв'язку з розміщенням на ній належного йому нерухомого майна.
13. Оскільки таких доказів Позивач не надав, визначений ним розмір безпідставно збережених коштів є недоведеним, а позов безпідставним.
III. МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Загальні засади виникнення кондикційних зобов'язань
14. Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
15. Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
16. Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
17. Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
18. Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі".
19. Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив такий правовий висновок: у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 ЦК України (постанови від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, від 11.06.2024 у справі № 904/2143/23).
20. Верховний Суд у постанові від 29.07.2025 у справі № 910/6662/24 зазначив, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
21. Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давного Риму (збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.
22. Тобто власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.
23. Отже, положення глави 15, статей 120, 125 ЗК України, статті 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
24. Подібні правові висновки викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 21.01.2019 у справі № 902/794/17, від 04.02.2019 у справі № 922/3409/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18, від 21.05.2019 у справі № 924/552/18, від 17.03.2020 у справі № 922/2413/19.
25. Статтею 1212 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Приписи глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події
Обставини, що підлягають установленню
26. Зважаючи на обставини справи, для вирішення спору суду необхідно встановити такі обставини справи:
26.1. Фактичне, без правових підстав користування ПП "АВ-Транс-Компані" земельною ділянкою.
26.2. Правильність розрахунків
Фактичне, без правових підстав користування ПП "АВ-Транс-Компані" земельною ділянкою
27. Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а. с. 14, зворот-15) земельна ділянка площею 0,0517 га кадастровий номер 4611800000:03:005:0040 за адресою: Львівська область, місто Червоноград (Шептицький), вулиця Івасюка, 2 (далі - Земельна ділянка) перебуває у власності територіальної громади в особі Червоноградської (Шептицької) міської ради.
28. Згідно з інформацією Державного земельного кадастру (а. с. 17) цільове призначення Земельної ділянки: 11.04 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води).
29. На Земельній ділянці розташовані об'єкт незавершеного будівництва:
29.1. Будівля котельні № 1, готовність 47,6 %.
29.2. Будівля котельні № 2, готовність 50,6 %.
30. Право власності на об'єкти незавершеного будівництва 03.02.2022 зареєстроване за ПП "АВ-Транс-Компані" (а. с. 16, 16, зворот).
31. Відповідно до частини 11 статті 120 Земельного кодексу України якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.
32. Позивач звертався до Відповідача з вимогами щодо оформлення прав на Земельну ділянку та здійснення оплати за період фактичного користування нею:
32.1. № 81.07-801/24/01.02-02.17 від 11.03.2024 (а. с. 18).
32.2. № 81.07-3327/25/01.02-02.17 від 30.06.2025 (а. с .19).
33. Відповідач листом № 1 від 07.07.2025 (а. с. 21, зворот) повідомив, що не здійснює господарської діяльності на земельній ділянці та фактично її не використовує через технічну й санітарну непридатність території (засміченість будівельними відходами, обмеження щодо благоустрою). Також Відповідач повідомив про проведення проектування об'єкта та підготовку відповідної технічної документації. У зв'язку з цим він просив відкласти обов'язок укладення договору оренди до завершення проектних робіт та приведення земельної ділянки у належний стан. Крім того, він просив не нараховувати орендну плату за період фактичного невикористання ділянки, посилаючись на пункти 288.1 та 288.2 Податкового кодексу України та положення Цивільного кодексу України щодо відсутності майнової вигоди.
34. Позивач листом № № 81.07-3579/25/01.02-02.17 від 15.07.2025 (а. с. 22-23) роз'яснив, що законодавство не передбачає можливості відтермінування укладення договору оренди. Зазначив, що ПП "Ав-Транс-Компані" щорічно завдає територіальній громаді збитків, оскільки уникає укладення договору оренди та користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.
35. Матеріали справи не містять жодного підтвердження того, що Відповідач подавав до органу місцевого самоврядування заяву про оформлення прав на Земельну ділянку.
36. З огляду на викладене Відповідач як власник нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці комунальної власності, зобов'язаний відшкодувати безпідставно збережені кошти за користування нею, незалежно від фактичного використання ділянки. Наявність права власності на об'єкт нерухомості, що фізично розміщений на відповідній землі, саме по собі свідчить про фактичне володіння та користування цією ділянкою.
37. Інформація з публічної кадастрової карти, на яку посилається Відповідач (див пункт 12 цього рішення) не може не можуть вважатися належним доказом відсутності нерухомого майна на спірній Земельній ділянці. Адже така інформація має інформаційний характер і спростовується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який підтверджує наявність у Відповідача зареєстрованого об'єкта нерухомості на зазначеній ділянці.
Правильність розрахунків
38. Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового Кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
39. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 Податкового Кодексу України).
40. Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено приписами підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового Кодексу України.
41. Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково. Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5-7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").
42. Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами… нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
43. Частиною 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Згідно з положеннями частини 3 статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
44. Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9932490182024 від 07.03.2024 (а. с. 23, зворот) нормативна грошова оцінка (2024 рік) Земельної ділянки становить 268'738,28 гривень.
45. Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (2025 рік) № НВ-9968736192025 від 27.06.2025 (а. с. 24) нормативна грошова оцінка Земельної ділянки становить 294'637,96 гривень.
46. Шептицька МР нарахувала ПП "Ав-Транс-Компані" 49'279,37 грн за фактичне користування земельною ділянкою за період з 01.08.2022 по 31.07.2025 (а. с. 14). Розрахунок проведено на підставі даних нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначених у витягах із технічної документації за 2024 та 2025 роки, із застосуванням ставки орендної плати, затвердженої рішенням Червоноградської міської ради від 30.06.2022 № 1322 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Червоноградської міської ради" (для земельної ділянки з кодом КВЦПЗД 11.04 - 6 % він НГО земельної ділянки) (а. с. 26-33).
47. При цьому, визначаючи розмір плати за 2022-2023 роки Позивач використав показники нормативної грошової оцінки, наведені у витязі за 2024 рік (268'738,28 грн). Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2022 та 2023 роки у матеріалах справи відсутні.
48. Згідно з розрахунком Позивача заборгованість Відповідача становить:
48.1. 6'718,45 грн за 5 місяців 2022 року (268'738,28 х 6 % х 5).
48.2. 16'124,30 грн за 2023 рік (268'738,28 х 6 %).
48.3. 16'124,30 грн за 2024 рік (268'738,28 х 6 %).
48.4. 10'312,32 грн за 7 місяців 2025 року (294'637,96 х 6 % х 7).
49. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зазначила:
"Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період".
50. Із матеріалів справи вбачається, що нормативна грошова оцінка земель у межах міста Шептицького зазнавала змін:
50.1. Рішенням Червоноградської міської ради від 01.06.2023 № 1888 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (в межах населеного пункту м. Червоноград)" затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель, яка введена в дію з 01.01.2024.
50.2. Рішенням Червоноградської міської ради від 11.07.2024 № 2755 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах території Червоноградської міської територіальної громади Червоноградського району Львівської області" затверджено чергову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель, яку введено в дію з 01.01.2025.
51. Отже, зазначеними рішеннями підтверджується, що нормативна грошова оцінка земель у територіальній громаді не була сталою, а тому дані, наведені у витягах з технічної документації за 2024 та 2025 роки, відображають нову, змінену оцінку. Тому такі витяги не можуть бути використані для визначення розміру безпідставно збережених коштів за попередній період (2022 - 2023 роки), оскільки вони не відображають фактичну нормативну грошову оцінку земельної ділянки у ці роки.
52. Відповідно до частини 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
53. Згідно з частиною 1 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
54. Оскільки Позивач не довів допустимими доказами розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022- 2023 роки, у зв'язку з чим розрахунок безпідставно збережених коштів за цей період є необґрунтованим.
55. З огляду на це суд відмовляє у задоволенні позову в частині 22'842,75 грн (6'718,45 грн + 16'124,30 грн) заборгованості за 2022-2023 роки.
56. У частині нарахувань за 2024-2025 роки суд вважає позовні вимоги доведеними та обґрунтованими. Отже, з Відповідача підлягає стягненню 26'436,62 грн безпідставно збережених коштів за користування Земельною ділянкою.
IV. СУДОВІ ВИТРАТИ
Розподіл витрат на оплату судового збору
57. Позивач за подання позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 3'028,00 гривень.
58. Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
59. У цьому випадку Позивач звернувся з позовом до суду в електронній формі (через підсистему "Електронний суд"), а тому застосуванню підлягає коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору. Отже, при поданні позову підлягав сплаті судовий збір у сумі 2'422,40 гривень.
60. На підставі приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на Відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог в розмірі 1'299,53 гривень.
61. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" переплачена сума судового збору в розмірі 605,60 грн може бути повернута Позивачу за його клопотанням.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 73, 74, 76, 77, 78, 79, 91, 114, 238, Господарського процесуального кодексу України, суд
Вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "АВ-Транс-Компані" (адреса: 80100, Шептицький район, Львівська область, місто Шептицький, вулиця Львівська, будинок 36; ідентифікаційний код 37591946) на користь Шептицької міської ради (адреса: 80103, Шептицький район, Львівська область, місто Шептицький, проспект Шевченка Т., будинок 19; ідентифікаційний код 26269722) 26'436,62 грн безпідставно збережених коштів та 1'299,53 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.
3. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в порядку та строки, які визначені статтями 254, 256 Господарського процесуального кодексу України. Апеляційну скаргу подають безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено та підписано 10.11.2025.
Суддя Рим Т.Я.