ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
30.10.2025Справа № 910/3198/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Маринченка Я.В., за участі секретаря судового засідання Крутиголови В.О. розглянувши матеріали справи
За позовом Приватного підприємства фірма «Абсолют-Холдінг»
до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву
про скасування наказу, визнання права та зобов'язання вчинення дій
за участі представників:
від позивача - Онуфрієнко М.В.
від відповідача - не з'явився
Приватне підприємство фірма «Абсолют-Холдінг» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про скасування наказу, визнання права та зобов'язання вчинення дій.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем було відмовлено позивачу, як орендарю, що зробив невід'ємні поліпшення, у приватизації спірного об'єкту нерухомості шляхом викупу, та наказом відповідача №1024 від 29.09.2023 прийнято рішення про приватизацію цього об'єкту шляхом продажу на аукціоні. На підставі викладеного, позивач просить суд скасувати наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №1024 від 29.09.2023 «Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового будинку корпусу №2, загальною площею 5927 кв.м. (м. Київ, вул. Васильківська, 1); визнати за Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» право на приватизацію шляхом викупу об'єкта приватизації - нежитлового будинку корпусу №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1; зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву прийняти рішення про приватизацію шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» державного майна - нежитлового будинку корпус №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1; зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву забезпечити проведення оцінки орендованого майна, укласти договір про проведення незалежної оцінки державного майна, виступивши замовником проведення незалежної оцінки державного майна - нежитлового будинку корпус №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1, що містить невід'ємні поліпшення, для цілей приватизації шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив без обґрунтувань, протягом усього часу розгляду справи відзиву на позов не подав.
Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.07.1994 між Київською кінокопіювальною фабрикою (Орендодавець) та Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» (Орендар) укладено Договір оренди №41, відповідно до умов якого Орендодавець передав Орендарю в користування приміщення корпусу №2 за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1.
Також до вказаного Договору сторонами було складено та підписано комендантський акт від 08.08.1994, зокрема, щодо фактичного стану будівлі та її конструкцій, що передається в оренду позивачу.
В подальшому, 01.03.1999 між Державним підприємством «Київська кінокопіювальна фабрика» (Орендодавець) та Приватним підприємством фірмі «Абсолют-Холдінг» (Орендар) укладено Договір оренди №41 (нова редакція договору оренди, згідно з угодою від 01.03.1999) (далі - Договір), відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежилі приміщення загальною площею 5980 кв.м., вартістю 6763926 грн (далі - приміщення), які знаходяться на балансі державного підприємства «Київська кінокопіювальна фабрика». Приміщення знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, буд.1 корпус №2 і надаються для використання під офісні складські та виробничі цілі відповідно до статуту Орендаря. (п.1.1. Договору)
Як вбачається з умов Договору оренди №41, сторонами пунктами 5.1 - 5.3 було передбачено, що Орендар негайно після підписання даного Договору та передачі затвердженої Орендодавцем проектної документації, починає виконання та завершить роботи з будівництва, реставрації приміщення та будівлі, а також поставку та встановлення обладнання. Орендодавець у всіх відносинах за власний рахунок виконує та проводить всі роботи і заходи, що вимагалися діючим на той час законодавством України, для функціонування об'єкту оренди згідно з метою його використання.
21.05.2007 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (Орендодавцем), Державним підприємством «Національний центр Олександра Довженка», що виступав орендодавцем по Договору оренди №41 від 04.07.1994 (Балансоутримувачем) та Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» (Орендарем) укладено Додатковий договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №3835 від 21.05.2007 року (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно площею 5980 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1, корпус № 2, яке знаходиться на балансі ДП «Національний центр Олександра Довженка», вартість якого за експертною оцінкою станом на 01.02.1999 становить 6763926 грн. Майно передається в оренду для розміщення офісів, складів та здійснення торгівельної діяльності.
Договір згідно п. 10.1 укладено на період з 04.07.1994 по 04.07.2014.
В провадженні господарських судів перебувала справа №910/22462/16 за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по м. Києву до приватного підприємства фірма "Абсолют - Холдінг" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача державного підприємства "Національний центр Олександра Довженка" про примусове виселення та за зустрічним позовом приватного підприємства фірми "Абсолют-Холдінг" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву про визнання договору оренди продовженим.
Відповідно ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, преюдиційні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв'язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили
Рішенням Господарського суду у справі №910/22462/16 від 14.02.2017, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 16.05.2017, в задоволенні первісного позову відмовлено. Зустрічний позов задоволено повністю. Визнано Договір оренди №41 від 04.07.1994 року (в редакції від 01.03.1999 року), укладений між приватним підприємством фірми "Абсолют-Холдінг" та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором оренди з урахуванням змін, внесених додатковим договором №3835 від 21.05.2007. Стягнуто з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву на користь приватного підприємства фірми "Абсолют-Холдінг" 1600 грн витрат по сплаті судового збору.
У вказаному рішенні суд також зазначив, що враховуючи те, що впродовж місяця після закінчення строку дії Договору жодна із сторін не направляла заяви про припинення дії Договору або зміну його умов, після 04.07.2014 Договір продовжується виконуватись сторонами, то відповідно до ст.764 ЦК України, ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п.10.5. Договору він є продовженим на той самий термін та на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Крім того, в провадженні Господарського суду міста Києва перебувала справа №910/8319/20 за позовом Приватного підприємства "Фірма Абсолют-Холдінг" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, Фонду державного майна України про зобов'язання вчинити дії.
Судом у справі №910/8319/20 встановлено, що 01.09.1994 між орендодавцем та орендарем підписаний «Акт загального огляду орендованої будівлі корпусу № 2» в якому, за результатами огляду будівлі і її конструкцій, що підлягають капітальному ремонту у відповідності до розробленої проектно-кошторисної документації, визначено перелік робіт, що необхідно здійснити в рамках капітального ремонту.
Протоколом погодження договірної ціни капітального ремонту корпусу № 2 Київської копіювальної фабрики від 30.09.1994. представники орендодавця та орендаря підтвердили зношеність орендованого корпусу № 2 і необхідність проведення значних капіталовкладень та погодили договірну ціну на проведення капітального ремонту корпусу № 2 в сумі еквівалентній 1.200.000,00 доларів США. Сторони до говору вирішили, що всі процентовки по фактично виконаних роботах і акти введення по ділянках (акти виконаних обсягів капітального ремонту) будуть підписуватися керівництвом орендодавця в межах суми 1.200.000 доларів США.
У зв'язку з важким фінансовим становищем орендодавець листом № 172 від 09.08.1994. доручив орендарю здійснити замовлення проектної документації в ВАТ «Київпроект» та здійснити за власний рахунок оплату за послуги з виготовлення вказаного проекту.
У зв'язку з гострою необхідністю в негайному виконанні робіт, з метою недопущення погіршення стану капітальних елементів будівлі, орендодавець листом № 214 від 07.10.1994. дозволив орендарю виконати роботи з реконструкції та капітального ремонту орендованих приміщень корпусу № 2 на підставі та в межах сум «Протоколу погодження договірної ціни капітального ремонту корпусу № 2» від 30.09.1994.., тобто в межах суми 1.200.000 доларів США, до затвердження ним проектно-кошторисної документації.
На виконання вказаного доручення за замовленням та за рахунок позивача Відкритим акціонерним товариством «Київпроект» розроблено робочий проект капітального ремонту корпусу № 2 кінокопіювальної фабрики від 1995 року, який погоджений орендодавцем в повному обсязі погоджувальним написом на титульному аркуші проекту.
На замовлення позивача Об'єднанням «УкрНДІагропроект» виготовлено проект «коректування робочих креслень кап. ремонту корпусу № 2 кінокопіювальної фабрики», який також був погоджений орендодавцем в повному обсязі погоджувальним написом на титульному аркуші проекту.
Крім того, суд у вказаній справі дійшов висновку, що орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу.
29 січня 1999 року між орендарем та орендодавцем підписаний «об'єктний кошторис фактичних витрат на ремонт орендованого корпусу №2 Київської кінокопіювальної фабрики за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1».
Відповідно до вказаного об'єктного кошторису витрати орендаря на здійснення капітального ремонту (поліпшень) становлять суму, еквівалентну 1 179 961 доларів США. Вказані витрати підтверджуються підписаними між орендарем та орендодавцем актами приймання виконаних будівельно-монтажних робіт по закінчених етапах будівництва форми №2а, зокрема за період 1994-1999 роки сторонами підписано місячні акти приймання виконаних будівельно-монтажних робіт на загальну суму, еквівалентну 1179961 доларів США.
Здійснення позивачем невід'ємних поліпшень та понесення вказаних витрати, підтверджується також наданим позивачем, Аудиторським висновком № 3 від 28.01.2004 року незалежної аудиторської фірми «Рада-аудит» «Підтвердження достовірності фінансування здійснених ремонтних робіт орендованого майна - корпусу №2 Державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» орендарем Приватним підприємством фірмою «Абсолют-Холдінг». Вказаним аудиторським висновком на підставі наявної документації підтверджено вартість здійснених Орендарем, за погодженням з Орендодавцем, невід'ємних поліпшень за період 1994-2001 рр. в розмірі 1156412,62 Доларів США; висновком суб'єкта оціночної діяльності - товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЯ» «Щодо ідентифікації поліпшень оцінюваного майна (будівлі корпусу №2, що знаходиться на балансі ДП «Національний центр Олександра Довженка» та розташована за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1» від 31.01.2004 року підтверджено те, що Орендарем було проведено капітальний ремонт орендованої будівлі корпусу № 2 і загальна вартість проведених робіт складає 1156412,62 доларів США (6164952 грн. за курсом НБУ на дату оцінки 31.01.2004 ); службовою запискою управління з питань незалежної оцінки Фонду державного майна України № 36-1-364 від 28.04.2004 року, якою підтверджено правильність висновку суб'єкта оціночної діяльності - товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЯ» щодо ідентифікації та розміру невід'ємних поліпшень та підтверджено загальну вартість об'єкту оцінки в розмірі 18402416 грн, в тому числі вартість ідентифікованих невід'ємних поліпшень здійснених Орендарем в розмірі 6164952 грн. Також здійснено розподіл та визначено частку держави в оцінюваному об'єкті в розмірі 12237464 грн та частку орендаря (ПП фірма «Абсолют-Холдінг» ) в оцінюваному об'єкті в розмірі 6164952 грн; рецензією Фонду державного майна України від 21.04.2004 року на звіт про оцінку майна, виконану ТОВ «ГЄЯ» від 31.01.2004 року, якою підтверджено факт проведення ПП фірма «Абсолют-Холдінг» саме невід'ємних поліпшень орендованого майна та розмір частки ПП фірма «Абсолют-Холдінг» в об'єкті оренди. Зокрема, даною рецензією Фонду державного майна України підтверджено загальну вартість будівлі корпусу № 2, підтверджено вартість ідентифікованих невід'ємних поліпшень, здійснених Орендарем в розмірі 6164952 грн та затверджено розміри часток держави та орендаря в оцінюваному об'єкті, а саме: частка держави в оцінюваному об'єкті складає - 12237464 грн; частка орендаря (ПП фірма «Абсолют-Холдінг») в оцінюваному об'єкті - 6164952 грн.
Наданою позивачем Рецензією Фонду державного майна України від 21.04.2004 встановлено факт здійснення Орендарем невід'ємних поліпшень орендованого майна - корпусу № 2, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, в розмірі 6164952 грн., що складає 33,5 відсотків ринкової вартості майна.
Також судовим експертом Свиридою Олександром Миколайовичем проведено будівельну експертизу, за результатом якої складено висновок експерта № 2958 від 08.04.2020 року, яким підтверджено факт здійснення та склад невід'ємних поліпшень, а також підтверджено невід'ємний характер поліпшень.
Вказані обставини також встановлені в рішенні Господарського суду міста Києва від 27.10.2020 у справі №910/8319/20.
Також до матеріалів справи додано Звіт про оцінку майна «Визначення ринкової вартості невід'ємних поліпшень орендованого майна - нежитлових приміщень загальною площею 5927,00 кв.м. будівлі корпусу № 2, розміщеного за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1, що перебуває на балансі Державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка», складеним суб'єктом оціночної діяльності ФОП Чебаковим О.І., підтвердженим Рецензією ГО «Всеукраїнської асоціації фахівців оцінки» від 07.07.2023.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву № 1024 від 29.09.2023 «Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового будинку корпусу № 2 загальною площею 5927 кв.м (м. Київ, вул. Васильківська, 1)» прийнято рішення про приватизацію нежитлового будинку корпусу № 2, загальною площею 5927 кв.м. за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1 шляхом продажу на аукціоні.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у зв'язку із здійсненням ним невід'ємних поліпшень орендованого майна в розмірі 33,5% від ринкової вартості такого майна, 11.02.2025 звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву із заявою про скасування наказу № 1024 від 29.09.2023 та прийняття наказу про визначення способу приватизації нежитлового будинку корпусу № 2, загальною площею 5927 кв.м. за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1 шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют- Холдінг» та про забезпечення проведення незалежної оцінки об'єкта приватизації, що містить невід'ємні поліпшення, для цілей приватизації шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг».
12 березня 2025 на адресу позивача надійшов лист від Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву № 930-03-997 від 05.03.2025, яким відмовлено у задоволенні вказаного звернення.
Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим регулює Закон України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон №2269-VIIІ).
Згідно з дефініцією, наведеною в п. 22 ч. 1 ст. 1 цього Закону, приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
До об'єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об'єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України (ч.1 ст. 4 Закону №2269-VIIІ).
За змістом статті 7 Закону №2269-VІII Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим становлять єдину систему державних органів приватизації, які здійснюють державну політику у сфері приватизації та діють на підставі Закону України "Про Фонд державного майна України", цього Закону, інших актів законодавства. Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють, серед іншого, такі основні повноваження: затверджують переліки об'єктів, що підлягають приватизації; класифікують об'єкти приватизації відповідно до цього Закону; приймають рішення про приватизацію об'єктів державної власності у випадках, установлених законодавством; здійснюють повноваження власника державного майна, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації; здійснюють управління об'єктами державної власності, зокрема державними підприємствами та корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план розміщення акцій товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери управління Фонду державного майна України, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; продають майно, що перебуває у державній власності, у процесі його приватизації, а також акції (частки), що належать державі у майні господарських товариств; укладають договори на проведення оцінки об'єктів приватизації у випадках, передбачених законодавством; здійснюють захист майнових прав державних підприємств, а також корпоративних прав держави на території України, що належать до сфери управління Фонду державного майна України; державні органи приватизації здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, іншими актами законодавства.
За змістом статті 10 Закону №2269-VІII порядок приватизації державного і комунального майна, зокрема, передбачає формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об'єкта шляхом викупу. Приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.
Згідно зі статтями 1, 6 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності. Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації.
Статтею 13 Закону №2269-VІII унормовано способи приватизації. Зокрема, приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом: 1) продажу об'єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі: аукціоні з умовами; аукціоні без умов; аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій; аукціоні із зниженням стартової ціни; аукціоні за методом вивчення цінових пропозицій; 2) викупу об'єктів приватизації.
Процедура подання та розгляду заяв про включення об'єктів права державної власності до переліків об'єктів великої або малої приватизації, що підлягають приватизації визначена у Порядку, прийнятому відповідно до частини 7 статті 11 Закону №2269-VІII.
Пунктами 4 і 5 розділу 1 Порядку визначено, що заявниками можуть бути потенційні покупці - фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни) або юридичні особи (юридичні особи, зареєстровані на території України, юридичні особи інших держав). Заявник забезпечує достовірність наданої інформації та повноту поданих документів.
Разом із тим, відповідно до частини 1 статті 18 Закону №2269-VІII приватизація об'єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціоні або шляхом викупу, якщо виконуються умови, передбачені частиною 2 цієї статті.
За змістом частини 2 статті 18 Закону №2269-VІII орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов:
- орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна;
- орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу;
- невід'ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди;
- здійснення і склад невід'ємних поліпшень, у тому числі невід'ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід'ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб'єктом оціночної діяльності;
- орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати;
- договір оренди є чинним на момент приватизації.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону №2269-VІII орендар, який виконав умови, передбачені частиною 2 цієї статті, має право на приватизацію об'єкта шляхом викупу.
Тобто, наведені положення статті 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" визначають правові підстави набуття орендарем права на приватизацію шляхом викупу об'єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду.
Наведене свідчить про те, що у випадку, коли орендарем виконано всі умови, передбачені статтею 18 Закону №2269-VІII, то відсутні законодавчі обмеження на приватизацію спірного приміщення, та якщо органом приватизації прийнято рішення про приватизацію орендованого майна шляхом викупу, в орендаря виникає право на приватизацію орендованого приміщення у визначений спосіб (шляхом викупу).
Пунктом 1.1. Порядку оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації, який затверджений наказом ФДМУ від 27.02.2004 №377 визначено, що цей Порядок установлює вимоги до проведення незалежної оцінки орендованого нерухомого майна (крім земельних ділянок), що містить невід'ємні поліпшення (далі - орендоване нерухоме майно), під час приватизації способами, визначеними законодавством, а також процедур ідентифікації невід'ємних поліпшень, здійснених за рахунок коштів орендаря.
Пунктом 2.2. вказаного Порядку встановлено, що підтверджувальні документи про здійснені орендарем поліпшення, що подаються ним до відповідного органу приватизації, включають: договір оренди, укладений з дотриманням вимог законодавства; письмову згоду орендодавця на здійснення орендарем поліпшень орендованого нерухомого майна за його кошти; погоджену орендодавцем проектно-кошторисну документацію на проведення поліпшень, підписані замовником і підрядником акти виконаних будівельних робіт, копії документів, що підтверджують проведені орендарем розрахунки за виконані поліпшення орендованого нерухомого майна, у тому числі придбані матеріали, конструкції тощо; аудиторський висновок щодо підтвердження фінансування здійснених поліпшень орендованого нерухомого майна за рахунок коштів орендаря. Аудиторський висновок має містити розшифровку періодів освоєння, напрямів та джерел фінансування поліпшень, у тому числі за рахунок коштів орендаря, з посиланням на підтверджувальні документи; довідку, видану орендарем та завірену аудитором, про суму витрат, понесених орендарем у зв'язку із здійсненням поліпшень, яка віднесена орендарем на збільшення вартості його необоротних активів, у розмірі, який перевищує встановлену законодавством з питань оподаткування частку витрат для включення їх до валових витрат. При визначенні суми зазначених витрат ураховується невідшкодована орендодавцю вартість придатних для подальшого використання будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, устаткування, отриманих орендарем під час здійснення поліпшень; інші документи, необхідні для виконання положень цього Порядку.
Суд зазначає, що вичерпний пакет документів визначений у п. 2.2. вказаного Порядку та ст. 18 Закону №2269-VIIІ був наданий позивачем відповідачу.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування вищевказаних обставин, так само, як і не доведено недотримання позивачем, зокрема, вимог частини 2 статті 18 Закону №2269-VІII
Так, враховуючи вище встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачем були виконані всі умови частини 2 статті 18 Закону №2269-VІII, внаслідок чого у позивача виникло право на приватизацію шляхом викупу об'єкта приватизації.
Суд зазначає, що позивач у відповідності до встановленого законом порядку набув право на приватизацію шляхом викупу об'єкту приватизації - нежитлового будинку корпусу №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1.
Частиною 1 ст. 21 ЦК України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Так, з огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині скасування наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №1024 від 29.09.2023 «Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового будинку корпусу №2, загальною площею 5927 кв.м. (м. Київ, вул. Васильківська, 1); визнання за Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» право на приватизацію шляхом викупу об'єкта приватизації - нежитлового будинку корпусу №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1; зобов'язання Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву прийняти рішення про приватизацію шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» державного майна - нежитлового будинку корпус №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1.
Позовні вимоги про зобов'язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву забезпечити проведення оцінки орендованого майна, укласти договір про проведення незалежної оцінки державного майна, виступивши замовником проведення незалежної оцінки державного майна - нежитлового будинку корпус №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1, що містить невід'ємні поліпшення, для цілей приватизації шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до норм чинного законодавства, така оцінка проводиться після включення майна до переліків об'єктів, що підлягають приватизації та прийняття відповідного рішення про приватизацію нерухомого майна шляхом викупу.
Згідно із ч.2-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З урахуванням положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, ст.ст.232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити частково.
Скасувати наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву №1024 від 29.09.2023 «Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового будинку корпусу №2, загальною площею 5927 кв.м. (м. Київ, вул. Васильківська, 1).
Визнати за Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» (03040, м. Київ, вул. Васильківська, буд. 1; ідентифікаційний код 14370964) право на приватизацію шляхом викупу об'єкта приватизації - нежитлового будинку корпусу №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Васильківська, 1.
Зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву (01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд. 50-Г; ідентифікаційний код 19030825) прийняти рішення про приватизацію шляхом викупу Приватним підприємством фірма «Абсолют-Холдінг» (03040, м. Київ, вул. Васильківська, буд. 1; ідентифікаційний код 14370964) державного майна - нежитлового будинку корпус №2 площею 5927 кв.м., який розташований за адресою: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1.
Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд. 50-Г; ідентифікаційний код 19030825) на користь Приватного підприємства фірма «Абсолют-Холдінг» (03040, м. Київ, вул. Васильківська, буд. 1; ідентифікаційний код 14370964) витрати по сплаті судового збору у розмірі 9084 (дев'ять тисяч вісімдесят чотири) грн.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено: 07.11.2025.
Суддя Я.В. Маринченко