Постанова від 27.10.2025 по справі 545/4242/21

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 545/4242/21 Номер провадження 22-ц/814/700/25Головуючий у 1-й інстанції Путря О.Г. Доповідач ап. інст. Обідіна О. І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Полтавського апеляційного суду в складі:

головуючого судді: Обідіної О.І.,

суддів: Дряниці Ю.В., Карпушина Г.Л.

за участю секретаря: Дороженка Р.Г.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві апеляційну скаргу ОСОБА_1 та його представників - адвокатів Нестеренко Наталії Миколаївни та Ткаченко Анни Володимирівни на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 20 вересня 2024 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання незаконним та скасування рішень органу місцевого самоврядування, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив :

визнати незаконним та скасувати Рішення 11 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради №972 від 14.09.2021 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,04 га, за адресою с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області,

визнати незаконним та скасувати Рішення 13 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради №1184 від 25.11.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0377 га у власність для індивідуального садівництва, кадастровий номер 5324083501:01:004:0169, за адресою с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та передачу вказаної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 ,

скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0377 га з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169, відомості про яку 30.11.2021 внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Філоненко Є.Д. на підставі Рішення 13 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради №1184 від 25.11.2021 з одночасним припиненням права власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради №796 від 05.07.2021 йому було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,04 га, яка розташована за адресою: с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Після виготовлення проекту землеустрою та формування земельної ділянки, він 23.09.2021 звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у його власність для індивідуального садівництва.

Рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради №1185 від 25.11.2021 року відповідний проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0377 га для індивідуального садівництва було затверджено та передано йому зазначену земельну ділянку у приватну власність.

Між тим, 08.12.2021 державним реєстратором йому було відмовлено в реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер: 5324083501:01:004:0169, оскільки рішенням тієї ж тринадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради №1184 від 25.11.2021 вказана земельна ділянка була передана іншій особі - відповідачу ОСОБА_2 та вже 30.11.2021 за нею державним реєстратором було зареєстроване право власності на земельну ділянку.

Вважає вказані дії Новоселівської сільської ради Полтавського району щодо передачі однієї земельної ділянки двом особам такими, що суперечать загальним принципам права, вимогам землеустрою та свідчать про зловживання посадовими особами своїми повноваженнями, що позбавило його можливості отримати земельну ділянку у власність, враховуючи, що він першим виготовив проект землеустрою, за яким спірна земельна ділянка була сформована та отримала кадастровий номер.

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 20 вересня 2024 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в розмірі 21519,78 грн.

Скасовано заходи забезпечення позову, вжиті на підставі ухвали Полтавського районного суду Полтавської області від 21.12.2021 щодо заборони вчиняти будь-які дії, спрямовані на відчуження земельної ділянки площею 0,0377 га з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169 з цільовим призначенням для індивідуального садівництва, що розташована за адресою : с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , та заборони вчиняти будь-які дії у вигляді будівництва нових об'єктів чи насадження дерев та кущів на земельній ділянці площею 0,0377 га з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169 з цільовим призначенням для індивідуального садівництва, що розташована за адресою : с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_2 .

Відмова в задоволенні позову вмотивована недоведеністю позивачем порушення його прав з боку відповідача, що виключає необхідність в судовому захисті.

Не погодившись з даним судовим рішенням, ОСОБА_1 та його представники - адвокати Нестеренко Н.М. та Ткаченко А.В., оскаржили його в апеляційному порядку, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просять рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Звертають увагу, що Новоселівською сільською радою було порушено строки розгляду його заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що призвело до неможливості завершення процесу приватизації.

Тим часом спірна земельна ділянка була передана у власність відповідачу та надало їй можливість першою зареєструвати за собою право власності на неї, не дивлячись на те, що саме за його проектом остання була сформована та отримала кадастровий номер.

Вважають, що місцевий суд дійшов помилкового висновку, що в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки виготовленого на замовлення ОСОБА_1 містяться недостовірні відомості.

Зазначають, що суд не взяв до уваги правову позицію Верховного Суду по справі №308/1599/18, відповідно до якої за наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку у власність, першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проекту землеустрою якої сформована відповідна ділянка.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить висновку про наявність підстав для її задоволення.

Згідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Відповідно до п.п.3, 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради №796 від 05.07.2021 ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,04 га, яка розташована за адресою: с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

На підставі вищезазначеного рішення органу місцевого самоврядування позивач уклав договір про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, в ході якого остання була сформована та їй присвоєно кадастровий номер 5324083501:01:004:0169.

Рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради №1185 від 25.11.2021 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0377 га у власність для індивідуального садівництва (код. згідно КВЦПЗ 01.05) за адресою: с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер 5324083501:01:004:0169 та передано безоплатно ОСОБА_1 у приватну власність.

Іншим рішенням одинадцятої сесії восьмого скликання №972 від 14.09.2021 ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення тієї ж земельної ділянки для індивідуального садівництва (код. згідно КВЦПЗ 01.05) орієнтовною площею 0,04 га, яка розташована за адресою: с. Надержинщина території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (т.1, а.с. 49).

Рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради №1184 від 25.11.2021 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для індивідуального садівництва площею 0,0377 га та передано їй безоплатно у приватну власність зазначену земельну ділянку кадастровий номер 5324083501:01:004:0169, яка розташована за адресою: с. Надержинщина на території Новоселіської сільської ради Полтавського району Полтавської області (т.1, а.с. 50).

31.11.2021 відповідач ОСОБА_2 зареєструвала право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер 2521737953080.

Рішенням державного реєстратора - приватного нотаріуса Святецької І.В. за №62365319 від 17.12.2021 відмовлено у державній реєстрації ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169.

Підставою для відмови в реєстрації права власності нотаріус зазначив реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за іншою особою.

Відмовляючи в задоволенні позову суд зазначив, що в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки на замовлення позивача містяться недостовірні відомості - наявність проїзду до земельної ділянки відповідача, якого не існує, що в свою чергу створює неможливість використання суміжним землевласником ОСОБА_3 належної йому земельної ділянки та свідчить про наявність перешкод для першочергового права на отримання земельної ділянки ОСОБА_1 .

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частинами 1, 2 ст. 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Положеннями ч.1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно п. «в» ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За змістом ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 9 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч.ч. 4. 5. 6 ст. 186-1 ЗК України розробник проекту землеустрою подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Орган, зазначений в частині першій цієї статті, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Згідно ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються лише у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Дозвіл на розроблення проекту землеустрою означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, щоб мати змогу у подальшому точно визначити предмет оренди. Отже, цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати в оренду у майбутньому.

Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку (постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року в справі № 380/624/16-ц, від 29 вересня 2020 року в справі № 688/2908/16-ц).

Водночас, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Звернення особи до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки у власність чи користування зумовлене інтересом особи на отримання цієї земельної ділянки, за відсутності для цього законних перешкод. Зазначений інтерес, у випадку формування земельної ділянки за заявою такої особи та поданими документами, підлягає правовому захисту. Погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка раніше сформована на підставі проекту землеустрою іншої особи, порушує законний інтерес такої особи щодо можливості завершити розпочату ним відповідно до вимог чинного законодавства процедуру приватизації земельної ділянки та суперечить вимогам землеустрою. За наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності у власність при безоплатній передачі земельних ділянок в межах встановлених норм (стаття 121 ЗК України у справі № 712/8720/20). ), першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проекту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього відсутні законні перешкоди (постанови Верховного Суду від 26 січня 2022 року у справі № 700/317/20 від 08 листопада 2021 року

За змістом статті 118 ЗК України завершальним етапом процедури безоплатної приватизації земельних ділянок є саме затвердження проекту землеустрою та передача (надання) земельної ділянки у власність. Таким чином, реальні законні сподівання на оформлення права власності на земельну ділянку виникають не після отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, чи погодження проекту, а саме з моменту звернення до відповідного органу виконавчої влади, чи органу місцевого самоврядування із проханням затвердити погоджений проект землеустрою та передання земельної ділянки (постанови Верховного Суду від 27 березня 2024 року у справі № 695/1038/22, від 11 квітня 2024 року в справі № 607/10862/22, від 02 червня 2021 року в справі № 700/316/20-ц).

Матеріалами справи доводиться, що 30.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Новоселівської сільської ради Полтавської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,04 га із земель сільськогосподарського призначення для індивідуального садівництва, яка розташована на території с. Надержищина Новоселівської сільської ради, до якої додав графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Дозвіл надано рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради від 05.07.2021.

13.07.2021 позивач уклав з ФОП ОСОБА_4 договір №638-07/21 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, на підставі проекту землеустрою здійсненого ФОП ОСОБА_4 , 21.09.2021 було зареєстровано земельну ділянку площею 0,0377 га для індивідуального садівництва з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169.

23.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до Новоселівської сільської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою, який рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради від 25.11.2021 було затверджено та передано безоплатно у приватну власність заявнику.

Звернувшись 08.12.2021 до державного реєстратора з пакетом документів з метою реєстрації права власності, згідно інформації Державного земельного кадастру він дізнався, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169 є ОСОБА_2 .

Разом з тим, відповідач ОСОБА_2 пізніше, а саме 08.09.2021 подала до Новоселівської сільської ради заяву про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,04 га із земель сільськогосподарського призначення для індивідуального садівництва, яка розташована на території с. Надержищина Новоселівської сільської ради та отримала дозвіл згідно рішення одинадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради від 14.09.2021.

Після виготовлення проекту землеустрою ФОП ОСОБА_5 , останній був затверджений рішенням тринадцятої сесії восьмого скликання Новоселівської сільської ради від 25.11.2021, яким передано безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з датою формування 25.10.2021 на заяву ОСОБА_2 повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169 вже сформована 21.09.2021 відповідно до документації із землеустрою наданої ФОП ОСОБА_4 .

З наведеного слідує, що стадію процесу отримання права власності на спірну земельну ділянку першим розпочав позивач, згідно до проекту землеустрою якого остання і була сформована та здійснено її державну реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Між тим, Новоселівською сільською радою в один і той же день були затверджені два проекти землеустрою щодо однієї і тієї ж самої земельної ділянки, з її передачею у приватну власність двом різним особам, що є порушенням чинного законодавства.

Вказане свідчить, що земельна ділянка з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169 була сформована та зареєстрована саме на підставі проекту землеустрою, виготовленого на замовлення позивача ОСОБА_1 .

Виходячи з правових позицій Верховного Суду, викладених при розгляді справ з подібними правовідносинами, першочергове право на отримання земельної ділянки буде мати та особа, на підставі проекту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього відсутні законні перешкоди, тобто в даному випадку ОСОБА_1 .

На зазначене суд першої інстанції належної уваги не звернув та прийшов до помилкового висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

При цьому, суд безпідставно вдався до аналізу виготовленого позивачем проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вказав, що останній має недоліки, оскільки містить недостовірні відомості - наявність проїзду до земельної ділянки відповідача, якого не існує, що в свою чергу створює неможливість використання суміжним землевласником ОСОБА_3 належної йому земельної ділянки та свідчить про наявність перешкод.

Вказаний висновок не ґрунтується на законі та зібраних по справі доказах і унеможливлює право позивача отримати земельну ділянку, що фактично нівелює його першочергове право на отримання земельної ділянки як особою, на підставі проекту землеустрою якої було її сформовано.

Крім того, зазначений проект землеустрою був затверджений відповідним рішенням сільської ради і при його затвердженні не були виявлені жодні недоліки чи недостовірні відомості, наявність яких могла унеможливити його затвердження.

При цьому, суд дійшов помилкового висновку про наявність неприпустимого впливу позивачем на права ОСОБА_2 як власника суміжної земельної ділянки, який необхідно розглядати як існування законних перешкод для затвердження проекту та передання йому у власність спірної земельної ділянки.

Так, матеріали справи доводиться, що ОСОБА_2 є власником суміжної земельної ділянки з кадастровим номером 5324083501:01:004:0172.

Остання в ході розгляду справи стверджувала, що формування земельної ділянки за проектом землеустрою виготовленого на замовлення ОСОБА_1 виключає під'їзд до її земельної ділянки (без встановлення сервітуту) і фактично унеможливлює її право безперешкодно використовувати належну їй ділянку за цільовим призначенням.

Між тим таких застережень не містять виготовлені на ім'я сторін проекти землеустрою і з цього приводу відповідач ОСОБА_2 в ході розгляду справи не ініціювала проведення відповідної земельно-технічної експертизи, предметом дослідження якої мали бути обставини щодо існування чи відсутності проїзду до належної їй земельної ділянки, який зображено в розробленій на ім'я ОСОБА_1 технічній документації.

Таким чином, є недоведеними належними та допустимим доказами твердження суміжного землекористувача ОСОБА_2 про те, що матеріали землевпорядного проектування, які входять до проекту землеустрою на ім'я ОСОБА_1 не відповідають документації із землеустрою.

При цьому, не заслуговує на увагу як належний та допустимий доказ наданий ОСОБА_2 акт виїзного обстеження землі, здійснений працівниками Новоселівської сільської ради на підставі звернення адвоката Зязюн Ю.А., яка представляє інтереси відповідача ОСОБА_2 на підставі укладеного з нею договору про надання адвокатських послуг.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що зазначене розпорядження голови сільської ради про створення такої комісії і сам її вихід та складання акту мало місце вже в ході судового розгляду позовної заяви ОСОБА_1 , де Новоселівська сільська рада являється співвідповідачем разом з ОСОБА_2 і саме законність прийнятих даною сільською радою рішень є предметом заявлених вимог. При цьому, як слідує з наданих на позов відзивів, зазначені відповідачі пов'язані єдиною процесуальною позицією і висловлюють одностайні заперечення щодо підстав та мотивів пред'явленого ОСОБА_1 позову.

За вказаних обставин апеляційна скарга підглядає задоволенню, а ухвалене по справі рішення суду першої інстанції скасуванню.

Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.п. 3, 4, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та його представників - адвокатів Нестеренко Наталії Миколаївни та Ткаченко Анни Володимирівни задовольнити.

Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 20 вересня 2024 року скасувати та ухвалити по справі нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати Рішення 11 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради №972 від 14.09.2021 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,04 га, за адресою с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Визнати незаконним та скасувати Рішення 13 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради №1184 від 25.11.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0377 га у власність для індивідуального садівництва, кадастровий номер 5324083501:01:004:0169, за адресою с. Надержинщина на території Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та передачу вказаної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 .

Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0377 га з кадастровим номером 5324083501:01:004:0169, відомості про яку 30.11.2021 внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Філоненко Є.Д. на підставі Рішення 13 сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради №1184 від 25.11.2021 з одночасним припиненням права власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 07 листопада 2025 року.

Судді: О.І. Обідіна Ю.В. Дряниця Г.Л. Карпушин