Справа №521/6789/25
Номер провадження 3/521/3204/25
30 жовтня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , працюючого керівником ТОВ "ХАРЕКЕТ УКР", ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ,
про порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0211/UA500000/2025 від 21.03.2025 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_2 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що Одеською митницею під час здійснення контрольних заходів щодо перевірки додержання термінів зворотного вивезення тимчасово ввезених товарів було встановлено, що з Туреччини до України на адресу ТОВ "ХАРЕКЕТ УКР" (код ЄДРПОУ 42993811, 03049, м. Київ, вул. Генерала Генадія Воробйова, 10) було тимчасово ввезено товар «Легковий автомобіль,призначений для перевезення людей, бувший у використанні: - марка згідно з довідником - DACIA ; - модель - DUSTER; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ; - номер двигуна - НОМЕР_3 ; - Рік виготовлення - 2015р.; - тип двигуна - дизельний; - робочий об'єм циліндрів двигуна - 1461 см. куб.; - загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5; призначення - для перевезення людей; - тип кузова - універсал; - колісна формула - 4х4.Торгівельна марка: DACIA. Виробник: DACIA GROUP. Країна виробництва: TR.» загальною вартістю 12500 євро.
Вказаний товар 09.12.2021 оформлено в Одеській митниці за митною декларацією (далі МД) типу ІМ 31 ДЕ № UA500110/2021/214589 в митний режим тимчасового ввезення. Одеською митницею встановлено строк тимчасового ввезення товару «Легковий автомобіль, призначений для перевезення людей, бувший у використанні: - марка згідно з довідником - DACIA ; - модель - DUSTER; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ; - номер двигуна - K9KR858D078419; - Рік виготовлення - 2015р.; - тип двигуна - дизельний; - робочий об'єм циліндрів двигуна - 1461 см. куб.; - загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5; призначення - для перевезення людей; - тип кузова - універсал; - колісна формула - 4х4.Торгівельна марка: DACIA. Виробник: DACIA GROUP. Країна виробництва: TR.» до 30.09.2024 року.
Відповідно до ст. 103 Митного кодексу України (далі - МК України) тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Згідно ст. 108 МК України строк тимчасового ввезення товарів встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення. Строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути реекспортовано відразу ж після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені. З урахуванням мети ввезення товарів та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів за письмовою заявою власника цих товарів або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним митним органом.
Відповідно п. 1 ст. 112 МК України товари заявлені за МД від 09.12.2021 №UA500110/2021/214589 повинні бути реекспортовані у строк, установлений митним органом, або заявлені до іншого митного режиму, який допускається щодо таких товарів з додержанням вимог Кодексу та інших законодавчих актів.
30.09.2024 ТОВ "ХАРЕКЕТ УКР" (код ЄДРПОУ 42993811) в особі директора гр-на ОСОБА_1 подана електрона митна декларація з метою продовження строку тимчасового ввезення на 3 місяці до 31.12.2024 року вищевказаного товару за МД від 09.12.2021 № UA500110/2021/214589, за МД типу ІМ 31 ДМ від 30.09.2024 № UA500110/2024/007566. Враховуючи, що дана МД типу ІМ 31 ДМ від 30.09.2024 № UA500110/2024/007566 стосовно продовження строку тимчасового ввезення була подана 30.09.2024 року з кінцевою датою зберігання 31.12.2024, відповідно до ст..73 - 8 МК України митні режими тимчасового ввезення, митного складу, вільної митної зони, безмитної торгівлі, переробки на митній території завершуються у таких випадках: 1) вивезення (реекспорту) товарів та/або продуктів їх переробки за межі митної території України; 2) випуску у вільний обіг товарів та/або продуктів переробки товарів, що ввозилися в митному режимі переробки на митній території; 3) поміщення товарів та/або продуктів їх переробки в інший митний режим, що допускається цим Кодексом; 4) у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті , у зв'язку з невиконанням вимог ст..73 - 8 МК України строк тимчасового ввезення товару було перевищено на 30 діб.
Особою, відповідальною за дотримання умов митного режиму тимчасове ввезення за МД «ІМ 31 ДЕ» №UA500110/2021/214589 від 09.12.2021 є "ТОВ "ХАРЕКЕТ УКР" (код ЄДРПОУ 429923811) в особі керівника громадянина України ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідно до п. 43 ст. 4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Згідно з п. 43 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Таким чином, ТОВ "ХАРЕКЕТ УКР" в особі керівника гр-на ОСОБА_1 було скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_2 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.
ДІНЧЕР ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України.
Розглянувши матеріали справи, суддя вважає за необхідне визнати ДІНЧЕР САБРІ винним з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, автомобіль марки марка згідно з довідником - DACIA ; - модель - DUSTER; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ; - номер двигуна - НОМЕР_3 ; - Рік виготовлення - 2015р.; - тип двигуна - дизельний; - робочий об'єм циліндрів двигуна - 1461 см. куб.; - загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5; призначення - для перевезення людей; - тип кузова - універсал; - колісна формула - 4х4.Торгівельна марка: DACIA. Виробник: DACIA GROUP. Країна виробництва: TR, був ввезений на митну територію України ДІНЧЕР САБРІ 30.09.2024 року та станом на 21.03.2025 року не вивезений з митної території України.
Відповідно до ч.1 ст. 380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року; цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
Згідно з п. п. «в» п.33 ст. 4 МК України, нерезиденти це - фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Відповідно до ст.103 МК України - тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Згідно ст.112 МК України визначено, що митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом.
Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог Митного кодексу України, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до п. 43 ст. 4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Згідно з п. 43 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.
Відповідно до матеріалів справи не вбачається, що ДІНЧЕР САБРІ звертався до органу доходів і зборів з заявою про продовження строку.
Відповідно до ч.1 ст. 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених ст. 481 МК України внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої МК України.
Обставини, зазначені у ч.1 ст. 460 МК України у матеріалах справи відсутні.
Суддя вважає що в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України, за кваліфікуючою ознакою перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Відповідальність за порушення ч.6 ст.481 МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування встановлена у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів. Тобто, законом передбачена альтернатива накладення стягнення на правопорушника, яке визначається судом за результатом розгляду справи.
Слід зазначити, що вказане правопорушення є триваючим, оскільки триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року по справі №804/401/17.
Тому, навіть у разі притягнення особи до відповідальності за порушення ст.481 МК України, це не звільняє її від обов'язку вивезення за межі території України транспортного засобу, який є предметом правопорушення, та триває до виконання такого обов'язку або припиненням дії відповідної норми закону.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення на правопорушника, суд враховує зазначену позицію Верховного Суду, та з метою попередження здійснення особою нових порушень митних правил, передбачених ст. 481 МК України, де предметом правопорушення може бути один й той самий транспортний засіб, приходить до висновку про застосування санкції у вигляді конфіскації транспортного засобу - безпосереднього предмету правопорушення.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил та іншими доказами у їх сукупності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 481, 527, 528, 529 МК України, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, і піддати його адміністративному стягненню у виді конфіскації транспортного засобу DACIA ; - модель - DUSTER; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ; - номер двигуна - НОМЕР_3 ; - Рік виготовлення - 2015р.; - тип двигуна - дизельний; - робочий об'єм циліндрів двигуна - 1461 см. куб.; - загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5; призначення - для перевезення людей; - тип кузова - універсал; - колісна формула - 4х4.Торгівельна марка: DACIA. Виробник: DACIA GROUP. Країна виробництва: TR.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада