04.11.2025 Справа №607/21141/25 Провадження №3/607/7736/2025
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., за участю прокурора Дедюх Т., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли відУправління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , працює ветеринарним лікарем в ТОВ фірма «Триплекс», РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановила:
ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади молодшого інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» та відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 09.06.2025 о 12:30 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення визнав за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що він знав, коли мав подати декларацію, але не подав вчасно, оскільки в м. Дніпро було зруйновано його житло. Зазначив, що його дружина є вагітною, тому був змушений змінити місце проживання. Вже у м. Тернополі він подав декларацію.
Прокурор Дедюх Т. у судовому засіданні подала висновок (в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП) у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, щодо ОСОБА_1 , у якому викладено обставини вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які аналогічні тим, що зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення.
Прокурор доходить висновку: визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 гривень.
Прокурор поданий нею висновок підтримала з підстав, наведених у ньому.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку:
диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 14 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» (далі - Закон) до персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби). Служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.
Частиною 6 ст. 14 Закону визначено, що особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюються такі спеціальні звання: 1) рядовий склад: рядовий внутрішньої служби; 2) молодший начальницький склад: молодший сержант внутрішньої служби.
Відповідно до абз. 3. 4 ч. 8 ст. 14 Закону на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції». Особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України зобов'язані подавати щороку до 1 квітня декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби.
Наказом в.о. начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 04.09.2024 №143/OC-24 «Про призначення ОСОБА_1 » з 04 вересня 2024 року ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації. ОСОБА_1 присвоєно первинне спеціальне звання рядового і молодшого начальницького складу - «рядовий внутрішньої служби».
Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та, відповідно, є суб'єктом декларування.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Також підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності. Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов'язує особу подавати декларацію будь-якого виду.
Наказом начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 04.04.2025 №67/OC-25 «Про звільнення ОСОБА_1 » з 04 квітня 2025 року молодшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено з посади інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв?язку та інформатизації, за власним бажанням.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади молодшого інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)», зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), до 00:00 05.05.2025.
Водночас згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), лише 09.06.2025 о 12:30, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме:
- даними, які містяться у протоколі №334 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 06.10.2025,в якому зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення;
- скріншотом з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що 09.06.2025 о 12:30 ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні);
- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), поданою ОСОБА_1 09.06.2025 о 12:30;
- рапортом ст. о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР НП України Р.Капиці від 08.09.2025, згідно з яким в ході телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, подав за місцем свого проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_2 . Щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, повідомив, що через свою неуважність забув про необхідність подання даної декларації;
- витягом ІР адреси - м. Тернопіль;
- копією листа Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №32557-2025 від 15.08.2025;
- копією листа Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №28571/02-2025 від 17.07.2025 «Про надсилання матеріалів»;
- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-06/59433-25 від 09.07.2025;
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 09.05.2025 №89/16-2776;
- копією листа начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 04.04.2025 №67/OC-25 «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- листом начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 09.05.2025 №89/16-2777/Ми;
- роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 ;
- копією листа Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №98296-2025 від 28.08.2025 «Про надсилання запиту щодо надання інформації та копій документів;
- копією листа начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 01.09.2025 №89/16-5323/Бк «Про надання інформації та копій документів»;
- позитивною характеристикою, складеною начальником відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» на ОСОБА_1 ;
- копією наказу начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 04.09.2024 №143/OC-24 «Про призначення ОСОБА_1 »;
- копією послужного списку, згідно з яким: наказом ДУ «ДВК (№89)» від 04.09.2024 №143/ос-24 ОСОБА_1 присвоєно звання - рядовий внутрішньої служби; наказом ДУ «ДВК (№89)» від 31.10.2024 №186/ос-24 ОСОБА_1 присвоєно звання - молодший сержант внутрішньої служби;
- копією підписок від 04.09.2024, відповідно до яких ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII, розділом VII «ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ», статтею 45 «Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Йому повідомлено, зокрема, про необхідність подання декларації на момент звільнення за неохоплений раніше поданими деклараціями період, а саме з 1 січня поточного року до дати звільнення (припинення діяльності) із зазначенням дати її заповнення та подання до 1 квітня наступного за звітним року за своїм останнім місцем роботи (служби) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, згідно з вимогами Закону;
- копією посадової інструкції №25 молодшого інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)», затвердженої начальником ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» від 01.01.2025, з якою ОСОБА_1 під підпис ознайомлений 01.01.2025;
- копією витягу з положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженим наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019.
Таким чином, зібрані по справі докази є належними та допустимими, взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні.
Відповідно до роз'яснень, викладених у абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.
На підставі наведених положень законодавства, у судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому його слід притягнути до відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 277, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, який стягнути в дохід держави.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
CуддяН. П. Воробель