Постанова від 14.10.2025 по справі 331/5364/25

Справа № 331/5364/25

Провадження № 3/331/2111/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Кольц Д.М., розглянувши справу за протоколом про адміністративне правопорушення серії АА №091512 від 02.09.2025 року, що надійшла з Управління патрульної поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АА №091512 від 02.09.2025 - 02.09.2025 року приблизно о 11-00 годин за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вчиняла домашнє насильство психологічного характеру, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали в його сторону нецензурною лайкою та погрозою фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілому.

Відносно ОСОБА_1 02.09.2025 року складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Відповідно до ст. 256 КУпАП України к протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до п.п. 7, 9 «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1376, зазначаються, зокрема: графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якою складено протокол, з конкретизацією суті порушення.

Суть правопорушення, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення повинна відповідати диспозиції статті, за якою такі дії кваліфіковані посадовою особою, яка склала протокол.

Диспозиція ст. 173-2 КУпАП містить посилання на обов'язкову наявність наслідків : «внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого». Однак замість вказаного, у фабулі протоколу зазначено про «могла бути завдана шкода».

Постановою від 17.09.2025 матеріали справи направлені до Управління патрульної поліції в Запорізькій області для усунення недоліків, а саме викладення складу адміністративного правопорушення у відповідності до диспозиції відповідної статті КУпАП.

13.10.2025 року справа повернулася на адресу суду без усунення недоліків. Орган, посадова особа якого склала протокол просить розглядати матеріал про адміністративне правопорушення у вигляді, у кому він надійшов до суду.

Оскільки під час розгляду справи про адміністративне правопорушення фактично відсутня сторона обвинувачення, суд вирішуючи питання про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення розглядає справу у межах складу, зазначеного у протоколі.

Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.

У справі «Карелін проти Росії» є недопустимим з боку суду, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, уточнення у судовому засіданні фабули правопорушення, усунення розбіжностей та неточностей, що мали місце у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки такі дії є порушенням ч. 1 ст. 6 «Про захист прав людини і основоположних свобод», тобто порушено принцип рівності сторін і змагальності судового процесу. За таких умов, особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти неї обвинувачення перед незалежним судом.

Оскільки протокол не містить посилання на наявність наслідків, які є обов'язковим елементом об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, суд не має можливості самостійно змінити цей виклад, тому провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 3 ст.173-2, п.1 ч. 1 ст.247, ст.ст.280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Д.М. Кольц