Справа №: 343/2203/25
Провадження №: 2-а/343/46/25
про залишення позовної заяви без руху
10 листопада 2025 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано - Франківської області Андрусів І.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 , в якому просить:
- поновити пропущений ним строк на оскарження постанови;
- зупинити виконання виконавчого провадження №79317994, від 09.10.2025;
- скасувати постанову серії ЕГФ №1874235 від 16.09.2025, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу;
- скасувати виконавче провадження №79317994, від 09.10.2025.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, суддя доходить такого висновку.
В порушення вимог п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України позивач ОСОБА_1 в позовній заяві відповідачем зазначає, інспектора ВП №1 м. Долина Калуського РВП ГУНП в Івано - Франківській області Кульпу М.М.
Згідно із ч. 1 ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, ст. 183 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (ч. 2 ст. 222 КУпАП).
Таким чином, працівники органів і підрозділів Національної поліції (поліцейські) при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Тому, належним відповідачем, як суб'єктом владних повноважень у адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 730 від 16.09.2015 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції, зокрема, Головне управління Національної поліції в Івано - Франківській області та окремо, Департамент патрульної поліції як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.
Департамент патрульної поліції є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, має печатки із зображенням Державного Герба України, інші печатки та штампи.
Положенням про Управління патрульної поліції в Івано - Франківській області Департаменту патрульної поліції, затвердженим наказом Департаменту патрульної поліції від 26.01.2016 № 69 «Про затвердження Положення про Управління патрульної поліції в Івано - Франківській області Департаменту патрульної поліції» встановлено, що Управління патрульної поліції в Івано - Франківській області не являється окремою юридичною особою, а є лише структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції.
З огляду на викладене вище, існують дві окремі та не підпорядковані один одному юридичні особи публічного права: Головне управління Національної поліції в Івано - Франківській області та Департамент патрульної поліції (одним із структурних підрозділів якого є Управління патрульної поліції в Івано - Франківській області).
Тому, позивачу ОСОБА_1 слід правильно визначити належного відповідача.
Також, суддя звертає увагу, що згідно із ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Зміст заявлених позивачем ОСОБА_1 вимог не відповідає нормі ч. 3 ст. 286 КАС України.
Окрім цього, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак позивачем ОСОБА_1 не додано до позову документ про сплату судового збору або документ, який би підтверджував існування підстав для звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону.
Велика Палата Верховного Суду у справі № 543/775/17 у постанові від 18.03.2020 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України "Про судовий збір", які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
На підставі наведеного та з урахуванням вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у якій вказано про те, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, позивачу ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір в розмірі 605,60 грн (3 028 грн х 0,2).
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ м.Долина/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37951998; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA508999980313171206000009610; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Долинський районний суд Івано-Франківської області(назва суду, де розглядається справа).
Також, згідно із ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як передбачено ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Однак, всупереч вищевикладеному, позивачем ОСОБА_1 не подано заяву про поновлення строку звернення до суду.
І хоча він клопоче про це безпосердньо в позовній заяві, однак не зазначає та не надає доказів на підтвердження того, коли саме він отримав копію оскаржуваної постанови.
З огляду на вищевикладене, суддя вважає, що вказану позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу ОСОБА_1 надати строк для виправлення вищезазначених недоліків позовної заяви, шляхом подачі позовної заяви, оформленої відповідно до вимог КАС України, а саме:
- правильно визначити відповідача;
- привести зміст позовних вимог у відповідність до положень КАС України;
- сплатити судовий збір за подачу адміністративного позову в розмірі, вказаному вище, та подати документ, який підтверджує сплату судового збору, або ж надати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- надати належним чином обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати поважні підстави для поновлення цього строку, надати підтверджуючі документи про дату отримання оскаржуваної постанови.
Суддя наголошує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя з огляду на усталену практику Європейського суду з прав людини. Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов'язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та підстав прийняття заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
У разі невиконання вищеописаних вимог та не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, суд, відповідно до ч. 5 ст. 169 КАС України, повертає позовну заяву, про що постановляє ухвалу.
На підставі викладеного та керуючись ст. 169 КАС України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без руху та надати позивачу семиденний строк (з дня вручення копії даної ухвали) для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу ОСОБА_1 , що якщо він усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, то вона вважається поданою у день первинного її подання та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 КАС України. У разі не усунення вищевказаних недоліків у строк, встановлений судом, позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: І.М.Андрусів