Постанова від 04.02.2013 по справі 2-а-14567/11

Справа № 2-А-14567/11

Провадження № 2-а/638/76/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2013 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Грищенко І.О.

при секретарі Самогньозд О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

07.12.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області від 09.12.2009 року № 539 "Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан" в частині п. 19 додатку до рішення щодо звільнення території м. Харкова від гаражу АДРЕСА_1 , що належить йому.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він в 2002 році звернувся до виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Харкова з проханням надати дозвіл на встановлення в тимчасове користування металевого гаражу за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , як інваліду ІІІ групи із захворюванням, пов'язаним з вадами опорно-рухового апарату. 24.04.2002 року виконавчим комітетом Дзержинської районної ради м. Харкова було прийнято рішення №72/1 "Про надання дозволу на встановлення металевого гаражу інваліду ІІІ групи з дитинства ОСОБА_1 у дворі будинку АДРЕСА_2 ". На підставі даного рішення ним було встановлено металевий гараж у визначеному місці. Листом Харківської міської ради від 08.03.2008 року №08-14/648/2-08, адресованим на ім."я голови житлового кооперативу "Резеда-3" Бондарьової В.М., у відповідь на її звернення з питання необхідності знесення незаконних гаражів, розташованих на прибудинковій території по АДРЕСА_2 , було повідомлено, що за результатами проведеної перевірки встановлено, що документи по розташування тимчасового гаражу, належним чином оформлені тільки у нього. 23.11.2011 року ним отримано повідомлення Інспекції з благоустрою м. Харкова Департаменту контролю та аудиту виконавчого комітету Харківської міської ради, яким йому запропоновано звільнити територію від розміщеного об'єкту (гаражу) по АДРЕСА_2 на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.12.2009 року № 539 "Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан". З текстом даного рішення він ознайомився на офіційному сайті після отримання вказаного повідомлення . Вважає рішення незаконним та таким, що порушує його права, як власника та користувача даного гаражу, оскільки гараж було встановлено законно, на підставі рішення виконавчого комітету Дзержинської районної у м. Харкові ради.

В судовому засіданні уповноважений представник позивача Прокоп"єв К.В., що діє від імені позивача на підставі нотаріально посвідченої довіреності, підтримав позовні вимоги свого довірителя, просив позов задовольнити.

Представник відповідача - Виконавчого комітету Харківської міської ради, Радченко Є.В., що діє на підставі довіреності, в судовому засіданні не визнав позовні вимоги позивача, просив відмовити в задоволенні позову, в обґрунтування своїх заперечень зазначив, що звільнення території м. Харкова від об'єктів, відбувається у випадку самовільного розміщення цих об'єктів без передбаченого чинним законодавством дозволу та/або без оформлення у встановленому законом порядку права власності чи права користування на земельну ділянку, на якій розміщено цей об'єкт. В порушення вимог Земельного Кодексу України, позивач використовував міську територію для розміщення металевого гаражу без правовстановлюючих документів на землю. Приймаючи оскаржуване рішення виконавчий комітет Харківської міської ради діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та докази, наведені в обґрунтування позову, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.

09.12.2009 року виконавчим комітетом Харківської міської ради прийнято рішення №539 «Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан».

В додатку до цього рішення визначено перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія м. Харкова з метою відновлення, належного утримання та приведення у придатний для використання територіальною громадою міста стан, де пунктами 19-25 визначено звільнення території міста Харкова від 7 металевих гаражів, що розташовані по АДРЕСА_2 .

Рішенням Харківської міської ради Харківської області 33 сесії 5 скликання від 29.04.2009 року № 114/09, з метою впорядкування відносин у сфері благоустрою м. Харкова, внесено зміни до Правил благоустрою території міста Харкова, Розділ 5 доповнений параграфом 5.10 "Порядок звільнення території міста Харкова від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів, малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів".

Відповідно до положень п. 5.10.3 Правил, звільнення території міста Харкова від зазначених у п. 5.10.2 цього параграфу об'єктів відбувається у випадку самовільного розміщення цих об'єктів без передбаченого чинним законодавством дозволу та або без оформлення у встановленому законом порядку права власності чи права користування на земельну ділянку, на якій розміщено цей об'єкт.

Відповідно до вимог ст.144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими для виконання на відповідній території.

Положеннями ст.. 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначає , він, являється інвалідом з дитинства , 111 групи, на підставі доручення, керує автомобілем, у зв"язку з чим, в 2002 році він звернувся до виконавчого комітету Дзержинської районної ради м. Харкова з проханням надати дозвіл на встановлення в тимчасове користування металевого гаражу за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 . 24.04.2002 року виконавчим комітетом Дзержинської районної ради м. Харкова було прийнято рішення №72/1 "Про надання дозволу на встановлення металевого гаражу інваліду ІІІ групи з дитинства ОСОБА_1 у дворі будинку АДРЕСА_2 ". Вирішено, як виняток, надати дозвіл на встановлення в тимчасове користування типового металевого гаражу.

На підставі даного рішення отримано проект установки , після чого ОСОБА_1 встановлено металевий гараж у дворі будинку АДРЕСА_2 . Даний факт підтверджено письмовими доказами, які долучено до матеріалів справи.

08.12.2009 року провідним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківської міської ради, проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2 та встановлено, що гр.. ОСОБА_1 самовільно зайнято земельну ділянку у дворі будинку АДРЕСА_2 площею, орієнтовно, 0,0020 га, яка використовується для експлуатації та обслуговування металевого гаражу без документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою. За результатами обстеження складено акт №3582/09.

В порушення вимог ст.ст. 12, 125, 126 Земельного кодексу України, власник металевого гаражу по АДРЕСА_3 ОСОБА_1 , використовує міську територію для розміщення металевих гаражів без правовстановлюючих документів на землю.

Відтак, позивачем після 2002 року ( на протязі 9 років) не було вжито заходів щодо набуття права власності у законодавчо визначеному порядку на земельну ділянку, на якій було надано дозвіл тимчасово розмістити типовий металевий гараж.

Даними акту обстеження управління земельних відносин Харківської міської ради від 08.12.2009 року №3582/09, акту перевірки законності розміщення об"єктів, малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів та конструкцій, транспортних засобів, механізмів на території м. Харкова від 08.12.2009 року, встановлено, що громадянином ОСОБА_1 , самовільно зайнято земельну ділянки площами 0,0020 га у дворі будинку АДРЕСА_3 що використовуються для експлуатації та обслуговування металевого гаражу без документів, що посвідчують право власності чи право користування.

Виконавчими органами Харківської міської ради спільно з комунальними підприємствами міста 07.12.2011 року, вжито заходів по звільненню території міста від металевого гаражу по АДРЕСА_2 , користувачем якого є ОСОБА_1 , та складено акт Інспекцією з благоустрою м. Харкова Департаменту контролю та аудиту виконавчого комітету Харківської міської ради про звільнення території від 07.12.2011 року № 332-С.

Відповідно до пунктів 3.1.1., 3.1.2. «Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові» посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право:

- обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди).

- складати акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.

Слід зазначити, що наявні в матеріалах справи докази, не містять конкретизованих вимог та належних доказів для захисту свого цивільного права з боку позивача, щодо порушення прав та інтересів при прийнятті виконавчим комітетом міської ради оскаржуваного рішення та його виконанні.

Відповідно до положень ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з положеннями п.7 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Вирішивши питання щодо благоустрою території міста Харкова, шляхом звільнення пр. Перемоги, 66-б від металевих гаражів, виконавчий комітет Харківської міської ради діяв на підставі та в межах виключних повноважень, встановлених діючим законодавством України.

Положеннями п.5.10.9 Правил благоустрою території м. Харкова, рішення про звільнення території м. Харкова від зазначених у п.5.10.2 параграфу 5.10 об'єктів приймається виконавчим комітетом Харківської міської ради у встановленому порядку. Положення даного параграфу розповсюджуються на випадки виявлення безхазяйного майна, самовільного розміщення об'єктів, малих архітектурних форм, кіосків, павільйонів, лотків, палаток, будь-яких споруд, конструкцій іншого типу, виду, іншого майна, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів, тощо.

Під самовільним розміщенням об'єктів розуміються розміщення, встановлення, зведення, побудова, інші дії, пов'язані з зайняттям території міста Харкова, що здійснені без належного дозволу, встановленого чинними актами законодавства, рішеннями Харківської міської ради, її виконавчих органів, тощо. Особа, що здійснила або здійснює самовільне встановлення (будівництво, розміщення, тощо) зазначеного майна (об'єктів) не набуває права власності на нього.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 "Про благоустрій населених пунктів", самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Таким чином, приписами Правил благоустрою та рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.12.2009р. №539 передбачено звільнення території м. Харкова від об'єктів, які розміщені самовільно, без отримання жодних правовстановлюючих документів на землю. Крім того, рішенням виконкому не передбачено й знищення або вилучення майна, що знаходиться у власності, але розміщено на території міста без відповідного оформлення, оскільки даним рішенням регулюється тільки питання звільнення території міста від таких об'єктів та приведення міської території у належний стан.

Згідно з положеннями ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, приймаючи рішення про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан від 09.12.2009 року №539, діяв на підставі та у межах наданих йому повноважень та відповідно приписам ч. 1 ст. 144 Конституції України, згідно з положеннями якої, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Враховуючи викладене, суд вважає, що доводи позивача про незаконність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення в частині виконання п.п. 19-25 додатку до нього, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 - 71, 94, 158, 159-163, 185, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області від 09.12.2009 року №539 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги, з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії її повного тексту.

Суддя: І.О.Грищенко