Рішення від 07.11.2025 по справі 140/9938/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/9938/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 , далі також відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 , далі також відповідач 2) з позовом:

про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо проведення перерахунку та виплати грошової допомоги для оздоровлення за 2017-2019 роки, підйомної допомоги за 2018 рік та щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова №889), за період з червня 2017 року по лютий 2018 року з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату грошової допомоги для оздоровлення, виплаченої у 2017-2019 роках, підйомної допомоги, виплаченої у 2018 році, та щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №889, за період з червня 2017 року по лютий 2018 року з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення;

про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 щодо проведення перерахунку та виплати грошової допомоги для оздоровлення за 2020-2022 роки з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2020-2022 роках, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 (з травня 2017 року по липень 2020 року) та Військовій частині НОМЕР_2 (з серпня 2020 року по січень 2024 року). У грудні 2018 року Військова частина НОМЕР_1 здійснила їй нарахування та виплату підйомної допомоги та у жовтні 2017 року, у травні 2018 року, у листопаді 2019 року - нарахування та виплату допомоги для оздоровлення; також у період з червня 2017 року по лютий 2018 року вона отримувала щомісячну додаткову грошову винагороду. Військова частина НОМЕР_3 допомогу для оздоровлення виплатила у грудні 2020 року, у листопаді 2021 року та у квітні 2022 року. Названі види допомог та винагорода виплачуються з розміру місячного грошового забезпечення. Разом з тим відповідачі лише 11 червня 2025 року та 26 червня 2025 року, виконуючи рішення суду у справі №140/6730/24, нарахували заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з травня 2017 року по лютий 2018 року, з березня 2018 року по липень 2020 року та з серпня 2020 року по липень 2022 року відповідно. Тобто, у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат індексація у свій час врахована не була.

ОСОБА_1 вважає, що дії відповідачів щодо невключення до розрахунку місячного грошового забезпечення при нарахуванні та виплаті допомоги на оздоровлення, підйомної допомоги, щомісячної додаткової грошової винагороди є протиправними та порушують її майнові права на виплату грошового забезпечення у законодавчо визначеному розмірі.

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що допомога для оздоровлення, підйомна допомога та винагорода, передбачена Постановою №889, виплачені у встановленому порядку та розмірі (а.с.37-40).

Відповідач 2 у відзиві на позовну заяву позовні вимоги також заперечив та просив відмовити у задоволенні позову в частині заявлених до нього вимог (а.с.28-31). В обґрунтування своєї позиції вказав, що відсутні підстави для перерахунку грошової допомоги для оздоровлення, виплаченої у 2020-2022 роках, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення. Вважає, що індексація не входить до складу місячного грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення допомоги.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від сторін не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Не є спірною та обставина, що ОСОБА_1 проходила військову службу спочатку у Військовій частині НОМЕР_1 , а потім у Військовій частині НОМЕР_2 .

Так рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року у справі №140/6730/24 (яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2025 року в частині залишено без змін, а в частині рішення скасовано та постановою суду апеляційної інстанції позовні вимоги задоволено частково) установлено, що ОСОБА_1 з 29 травня 2017 року по 31 липня 2020 року проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , а з 01 серпня 2020 року по 19 січня 2024 року - у Військовій частині НОМЕР_2 .

За правилами частини четвертої статті 78 КАС України ці обставини не потребують доказування повторно.

З особистих карток грошового забезпечення за 2017 - 2020 роки (а.с.12-15) встановлено, що Військова частина НОМЕР_1 здійснила нарахування та виплату ОСОБА_1 : у грудні 2018 року - підйомної допомоги у сумі 7438,00 грн; допомоги для оздоровлення - у жовтні 2017 року у сумі 5018,00 грн, у травні 2018 року у сумі 7423,55 грн, у листопаді 2019 року у сумі 10211,50 грн. Крім того, у липні 2017 року розпочато виплату позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди, яку та отримувала на постійній основі по лютий 2028 року.

Згідно з особистими картками грошового забезпечення за 2020-2022 роки (а.с.16-18) Військова частина НОМЕР_2 допомогу для оздоровлення нарахувала та виплатила ОСОБА_1 : у грудні 2020 року - у сумі 11427,50 грн, у листопаді 2021 року - у сумі 11434,70 грн, у квітні 2022 року - у сумі 14034,10 грн.

На виконання судового рішення у справі №140/6730/24 Військова частина здійснила нарахування індексації грошового забезпечення (а.с.9), виплата якої у сумі 156028,28 грн проведена на картковий рахунок позивача 11 червня 2025 року (а.с.9 зворот).

Так само Військова частина НОМЕР_2 , виконуючи судове рішення у названій справі, нарахувала позивачу 34386,24 грн індексації за період з серпня 2020 року по липень 2022 року, виплату якої (після відрахування обов'язкових платежів до бюджету) у сумі 26477,41 грн здійснила 26 червня 2025 року (а.с.7).

Предметом цього спору є питання нарахування та виплати позивачу допомоги для оздоровлення, підйомної допомоги, щомісячної додаткової грошової винагороди з місячного грошового забезпечення, у складі якого, як вважає позивач, має бути врахована індексація грошового забезпечення.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Пунктом 1 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до пунктів 2, 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Як передбачено пунктом 1 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Підпунктами 3.7.1, 3.7.4 пункту 3.7 розділу III Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 травня 2008 року №425 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 червня 2008 року за №537/15228; далі - Інструкція №425, чинна у період з 29 червня 2008 року по 10 серпня 2018 року), установлено, що військовослужбовцям один раз на рік надається допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір допомоги для оздоровлення визначається, виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно із законодавством на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Аналогічні положення закріплені у пунктах 1, 5 глави 7 розділу IV Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та деяким іншим особам, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за №854/32306, чинна з 10 серпня 2018 року).

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 9-1 Закону №2011-ХІІ при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується: підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.

За змістом пункту 2 Порядку здійснення деяких виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі переїзду на нове місце військової служби, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 серпня 2016 року №848 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2016 року за №1249/29379, чинна з 30 вересня 2016 року), розмір підйомної допомоги військовослужбовцю та членам його сім'ї обчислюється, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець набув право на отримання підйомної допомоги. Залежно від посади, на яку призначено військовослужбовця або яку він займав до дня прибуття органу (підрозділу) Держприкордонслужби до нового пункту постійної дислокації, розмір підйомної допомоги визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія). До підйомної допомоги не включаються винагорода за бойове чергування, щомісячна додаткова грошова винагорода і морське грошове забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (чинна з 02 жовтня 2010 року до 01 березня 2018 року; далі - Постанова №889) було установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям, зокрема, Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 2 Постанови №889 граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Службою зовнішньої розвідки за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 3 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 лютого 2016 року №73 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 року за №217/28347; далі - Інструкція №73; застосовувалася з 01 січня 2016 року по 09 листопада 2018 року), до місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад (з урахуванням підвищення), оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов'язків за якою він допущений).

Суд звертає увагу на те, що право на грошову допомогу для оздоровлення, виплачену у 2017-2022 роках, підйомну допомогу, виплачену у 2018 році, та щомісячну додаткову грошову винагороду, яка виплачувалася з липня 2017 року - лютий 2018 року, позивач набула і в цій частині її право було реалізоване.

Спірним питанням є підстави включення при обчисленні цих виплат до місячного грошового забезпечення індексації.

Статтею 1 Закону України від 03 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII) установлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Оскільки індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, то механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу правове регулювання у Законі №1282-ХІІ виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Верховним Судом у постановах від 21 грудня 2021 року у справі №820/3423/18, від 19 березня 2020 року у справі №820/5286/17 викладена правова позиція, відповідно до якої індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг. До грошового забезпечення військовослужбовців як обрахункової величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Індексація грошового забезпечення мала систематичний характер, адже така була нарахована позивачу щомісячно, що видно із наданих відповідачами розрахунків індексації (поточної та/або фіксованої) (а.с.7, 9); виплата заборгованості у червні 2025 року не змінює систематичності нарахувань, а тому індексація має бути врахована у складі місячного грошового забезпечення для розрахунку підйомної допомоги в грудні 2018 року, допомоги для оздоровлення у жовтні 2017 року, у травні 2018 року, у листопаді 2019 року, у грудні 2020 року, у листопаді 2021 року, у квітні 2022 року; щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №889 та яка виплачувалася з липня 2017 року по лютий 2018 року.

Однак відповідачі виплату вказаних видів грошового забезпечення протиправно здійснювали без урахування в складі місячного грошового забезпечення індексації, яка мала постійний характер.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку, що взаємопов'язані позовні вимоги необхідно задовольнити у спосіб визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо проведення позивачу перерахунку та виплати підйомної допомоги, допомоги для оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату підйомної допомоги, виплаченої у 2018 році, грошової допомоги для оздоровлення за 2017-2019 роки, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою №889 та виплаченої у липні 2017 року - лютому 2018 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум; визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо проведення позивачу перерахунку та виплати допомоги для оздоровлення з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації та зобов'язання Військову частину НОМЕР_2 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення, виплаченої у 2020-2022 роках, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.

З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_6 ) про визнання бездіяльності протиправною дії та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати підйомної допомоги, виплаченої в грудні 2018 року, допомоги для оздоровлення, виплаченої за 2017-2019 роки, щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої у липні 2017 року - лютому 2018 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_1 ) провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату підйомної допомоги, виплаченої в грудні 2018 року, допомоги для оздоровлення, виплаченої за 2017-2019 роки, щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої у липні 2017 року - лютому 2018 року, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати допомоги для оздоровлення, виплаченої за 2020-2022 роки, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_2 ) провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення, виплаченої за 2020-2022 роки, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк