м. Вінниця
06 листопада 2025 р. Справа № 120/631/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крапівницької Н.Л,,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області
до Могилів-Подільської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Чернівецька дитячо-юнацька спортивна школа
про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна засновника
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Вінницькій області до Могилів-Подільської районної державної адміністрації, в якому позивач, посилаючись на положення п. 97.3 ст. 97 ПК України просить суд надати дозвіл на погашення податкового боргу Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи у розмірі 22070,06 грн. за рахунок майна Могилів-Подільської районної державної адміністрації.
Ухвалою від 21.01.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Крім того, цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Чернівецьку дитячо-юнацьку спортивну школу (вул. Святомиколаївська, 212/1, смт. Чернівці, Вінницька область, код ЄДРПОУ 26012207).
Від Могилів-Подільської районної державної адміністрації надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позову. Зазначив, що засновником Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи є не Могилів-Подільська районна державна адміністрація, а сектор сім'ї, молоді та спорту Чернівецької районної державної адміністрації. Також вказав, що в постанові Верховного суду від 24.01.2018 року справа №806/608/16 вказано, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Ліквідація є такою формою припинення юридичної особи, у результаті якої вона припиняє свою діяльність (справи і майно) без правонаступництва, тобто без переходу прав та обов'язків до інших осіб. На думку відповідача, посилання на норми, де визначено повну або додаткову відповідальність Чернівецької районної державної адміністрації за боргами Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи не вказано.
Третя особа не скористалась своїм правом на подання письмових пояснень.
Суд, вивчивши матеріали справи та, оцінивши наявні у ній докази, в їх сукупності, встановив, що станом на 15.01.2025 за Чернівецькою дитячо-юнацькою спортивною школою обліковується податковий борг в сумі 22070,06 грн.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи є сектор сім'ї молоді та спорту та відділ освіти Чернівецької районної державної адміністрації.
Водночас, відповідно до розпорядження КМУ від 16.12.2020 року №1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» до Могилів-Подільської районної державної адміністрації приєднана Чернівецька районна державна адміністрація, яка реорганізується шляхом приєднання до райдержадміністрацій, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району.
Крім того, як видно із матеріалів справи, Чернівецька районна державна адміністрація розпорядженням № 6 від 16.01.2021 вирішила припинити діяльність Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи шляхом її ліквідації як юридичної особи.
Більше того, як слідує з листа Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи від 24.04.2024 №1, який адресований уповноваженій особі Могилів-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, голова ліквідаційної комісії Чернівецької ДЮСШ вказав, що відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків правонаступникові Могилів-Подільській районній державній адміністрації в результаті (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
13.05.2024 Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулось до Могилів-Подільської районної адміністрації з листом, в якому вказало, що Чернівецька ДЮСШ станом на 10.05.2024 має заборгованість по платежах до бюджету в сумі 22070,06 грн. та заборгованість по єдиному внеску. Вказано, що дана сума податкового боргу виникла відповідно до акту перевірки №2579/02-32-07-13/26012207 від 24.01.2024 та самостійно задекларованих зобов'язань. У зв'язку з викладеним вище, податковий орган звертається із цим листом до Могилів-Подільської районної адміністрації, як до правонаступника, для вжиття відповідних заходів.
15.04.2024 Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулось до голови ліквідаційної комісії Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи з претензією та вказало, що згідно відомостей витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 19.01.2021 прийнято рішення засновників про припинення юридичної особи та повідомило Чернівецьку ДЮСШ, що станом на 15.04.2024 за даним підприємством рахується заборгованість в сумі 37252,58 грн., в тому числі по єдиному внеску 15182,52 грн., 18567,76 грн., військовий збір 1462,30 грн., адмінштрафи - 2040 грн.
Відповідно до листа Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи від 24.04.2024 №1, який адресований уповноваженій особі Могилів-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, голова ліквідаційної комісії Чернівецької ДЮСШ вказав, що у травні 2001 року виконкомом Чернівецької селищної ради розглянуто заяву відділу з питань фізичної культури , спорту та туризму райдержадміністрації, районного відділу освіти райдержадміністрації про реєстрацію Статуту Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи, про що прийнято рішення Чернівецької селищної ради № 19 від 29.05.2001 року.
Згідно Статуту Чернівецької ДЮСШ, розділу VIII Фінансово - господарська діяльність, п. 8.4 вказано - джерелами фінансування кошторису ДЮСШ є кошти районного бюджету, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування сфери фізичної культури та спорту, кредити банків, інші надходження передбачені законом.
Протягом своєї діяльності Чернівецька ДЮСШ фінансувалася за рахунок коштів районного бюджету виділених на утримання та навчально - тренувальну роботу комунальних дитячо - юнацьких спортивних шкіл. 16 січня 2021 року. Керуючись ст.ст. 6,13,19,39,41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» відповідно до ст.ст. 51,89 Бюджетного кодексу України, ст.ст 104,105,110,111 Цивільного кодексу України, Кодексу законів про працю України, відповідно до ст.ст. 43,60 Закону України «Про освіту» , ст. 14 Закону України «Про позашкільну освіту» видано Розпорядження Чернівецької районної державної адміністрації № 6 від 16.01.2021 р. Про припинення юридичної особи Чернівецька дитячо -юнацька спортивна школа (Інд. код 261227), шляхом ліквідації.
З матеріалів справи слідує, що згідно з балансом Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи станом на 31.12.2021 року, балансова вартість платника податків менша суми податкового боргу.
Отже, із викладеного вбачається відсутність майна, яке можливо було б реалізувати з метою погашення податкового боргу.
Відповідно до інформації наданої начальником Чернівецької ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області листом №370/02-32-70 від 14.10.2024 року відсутні будь - які відкриті рахунки по Чернівецькій ДЮСШ.
Як було зазначено судом вище, 15.04.2024 року ГУ ДПС у Вінницькій області на адресу ліквідаційної комісії Чернівецької ДЮСШ направлено претензію із кредиторськими вимогами на загальну суму 37252,58 грн., та з проханням про повідомлення контролюючого органу в десятиденний термін про включення ГУ ДПС у Вінницькій області до реєстру вимог кредиторів, черговість задоволення вимог кредиторів та про хід процедури ліквідації підприємства та строки її завершення.
Як зазначив позивач у позовній заяві, конкретної відповіді щодо чітко поставлених запитань до ГУ ДПС у Вінницькій області не надходило.
Таким чином, вважаючи, що на Могилів-Подільську районну державну адміністрацію, як правонаступника засновника Чернівецької ДЮСШ, покладено обов'язок щодо погашення виниклого податкового боргу, Головне управління ДПС у Вінницькій області звернулось до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до п. 96.1 ст. 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Разом із тим, погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством регламентовано ст. 97 ПК України.
Згідно з п. 97.1 ст. 97 ПК України під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 97.2 ст. 97 ПК України у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Положеннями п. 97.3 ст. 97 ПК України передбачено, що у разі якщо внаслідок ліквідації платника податків частина його грошових зобов'язань чи податкового боргу залишається непогашеною у зв'язку з недостатністю майна, така частина погашається за рахунок майна засновників або учасників такого підприємства, якщо вони несуть повну або додаткову відповідальність за зобов'язаннями платника податків згідно із законом, у межах повної або додаткової відповідальності, а в разі ліквідації філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу юридичної особи - за рахунок юридичної особи незалежно від того, чи є вона платником податку, стосовно якого виникло грошове зобов'язання або виник податковий борг такої філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу.
Як уже було встановлено судом вище, Могилів-Подільська районна державна адміністрація, є правонаступником засновника Чернівецької ДЮСШ.
При цьому, станом на 15.01.2025 за Чернівецькою ДЮСШ обліковується податковий борг в сумі 22070,06 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Крім того, Чернівецька районна державна адміністрація розпорядженням №6 від 16.01.2021 вирішила припинити діяльність Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи шляхом її ліквідації як юридичної особи.
Таким чином, оскільки Чернівецька ДЮСШ перебуває у стані припинення у зв'язку із ліквідацією, погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 97 ПК України.
Як видно із матеріалів справи, згідно з балансом Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи станом на 31.12.2021 року, балансова вартість платника податків менша суми податкового боргу.
Отже, із викладеного вбачається відсутність майна, яке можливо було б реалізувати з метою погашення податкового боргу.
Відповідно до інформації наданої начальником Чернівецької ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області листом №370/02-32-70 від 14.10.2024 року відсутні будь - які відкриті рахунки по Чернівецькій ДЮСШ.
Як було зазначено судом вище, 15.04.2024 року ГУ ДПС у Вінницькій області на адресу ліквідаційної комісії Чернівецької ДЮСШ направлено претензію із кредиторськими вимогами на загальну суму 37252,58 грн., та з проханням про повідомлення контролюючого органу в десятиденний термін про включення ГУ ДПС у Вінницькій області до реєстру вимог кредиторів, черговість задоволення вимог кредиторів та про хід процедури ліквідації підприємства та строки її завершення.
Втім, відповідні заходи, вжиті Головним управлінням ДПС у Вінницькій області не призвели до погашення податкового боргу Чернівецької ДЮСШ.
При цьому, суд зазначає, що відповідача відповідно до норм чинного законодавства України не звільнено від покладених на нього обов'язків щодо погашення податкового боргу у зв'язку із перебуванням останнього у стані припинення.
Відповідно до частини 1статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
При цьому, частина 5статті 104 Цивільного кодексу України визначає, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, саме запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи, а не запис про перебування у стані припинення, підтверджує факт припинення юридичної особи.
На момент розгляду даної справи Чернівецька ДЮСШ перебуває у стані припинення, однак запису про припинення юридичної особи до реєстру не внесено, а тому дана юридична особа на даний час не припинена (не ліквідована).
Таким чином, враховуючи те, що вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу, доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Щодо доводів відповідача про суми податкового боргу, то суд зазначає, що предметом розгляду даної справи є надання дозволу позивачу на погашення боргу за рахунок майна засновника. Жодних доказів про оскарження податкових повідомлень-рішень, на підставі яких виник податковий борг, відповідачем не надано.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини, враховуючи відсутність спору з приводу обставин виникнення та формування суми податкового боргу, дотримання податковим органом алгоритму дій, визначеного податковим законодавством, що передує зверненню з подібним позовом до суду, у зв'язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позов ГУ ДПС у Вінницькій області про надання дозволу на погашення вказаного боргу за рахунок майна Чернівецької селищної ради.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Надати Головному управлінню ДПС у Вінницькій області дозвіл на погашення податкового боргу Чернівецької дитячо-юнацької спортивної школи у розмірі 22070,06 грн. за рахунок майна Могилів-Подільської районної державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ ВП 44069150)
Відповідач: Могилів-Подільська районна державна адміністрація Вінницької області (площа Шевченка, 1, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04051135)
Третя особа: Чернівецька дитячо-юнацька спортивна школа (вул. Святомиколаївська, 212/1, смт. Чернівці, Вінницька область, код ЄДРПОУ 26012207)
Суддя Крапівницька Н. Л.
Копія вірна з оригіналом Суддя:
Секретар