Постанова від 07.11.2025 по справі 160/31314/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2025 року

м. Київ

справа № 160/31314/24

адміністративне провадження № К/990/33722/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Стародуба О.П., Стеценка С.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2025 року (колегія у складі суддів (Лукманової О.М. Божко Л.А., Дурасової Ю.В.)

у справі № 160/31314/24

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства "Інфоресурс"

про визнання відмови протиправною, зобов'язання внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення черговості здобуття освіти.

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У листопаді 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України (далі- відповідач 1), Державного підприємства "Інфоресурс" (далі - відповідач 2), в якому просив:

- визнати протиправною відмову відповідача 1 від 23.10.2024 №3/7898-24 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо нього та скасувати її;

- зобов'язати відповідачів внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ним черговості здобуття освіти, визначеної ст.10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 у 2011 році закінчив вище професійне училище №17 і здобув професію електрогазозварника, що підтверджується дипломом кваліфікованого робітника.

3. У 2013 році ОСОБА_1 закінчив вище професійне училище №17 за спеціальністю «Зварювальне виробництво» та здобув кваліфікацію техніка-технолога зварювального виробництва, що підтверджується дипломом молодшого спеціаліста.

4. Відповідно до архівної довідки Українського державного університету науки і технологій від 23.09.2024 №К/86, згідно наказів з особового складу студентів Національної металургійної академії України ОСОБА_1 навчався на заочному факультеті з 01.09.2013 (наказ №537-2-к від 15.08.2013). За наказом №302-2-к від 29.04.2014 ОСОБА_1 , студента 3-го курсу заочного факультету відраховано з 29.04.2014 з академії за академічну неуспішність. Згідно наказу №622-2-к від 01.09.2014 ОСОБА_1 поновлено з 01.09.2014 на заочний факультет. Згідно наказу №822-2-к від 28.11.2014 ОСОБА_1 , студента 3-го курсу заочного факультету відраховано з 28.11.2014 з академії за невиконання замовником умов контракту.

5. Позивач не завершував навчання за освітнім рівнем бакалавра, не проходив відповідну атестацію та не отримував диплом магістра за спеціальністю « 132 Матеріалознавство», як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму необхідного обсягу, оскільки він був відрахований із навчання.

6. Наказом Дніпровського державного аграрно-економічного університету від 09.08.2024 №2312 ОСОБА_1 було зараховано на денну форму навчання за спеціальністю « 206 Садово-паркове господарство» за здобуттям рівня освіти бакалавр.

7. Дніпровським державним аграрно-економічним університетом було сформовано та видано довідку №270384 від 04.09.2024 про здобувача освіти - ОСОБА_1 за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо нього, у якій зазначена відповідна інформація про поточне здобуття освіти позивачем, інформація про раніше здобуті документи про освіту, а також зазначено наступне: У графі: «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» - Ні, порушує».

8. До ЄДЕБО включено такі документи про освіту позивача: свідоцтво про базову середню освіту серії НОМЕР_1 від 20.06.2008, атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 від 28.05.2010, кваліфікованого робітника серії НОМЕР_3 від 23.06.2011 та диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_4 від 27.06.2013.

9. Листом від 17.11.2024 № 17-11-24/01 представник позивача звернувся з адвокатським запитом до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» про повідомлення підстав, відповідно до яких у ЄДЕБО містяться відомості про порушення ОСОБА_1 черговості здобуття вищої освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також прохання щодо внесення зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

10. Листом Державного підприємства «Інфоресурс» №01-15/3595 від 21.10.2024 повідомлено про надсилання адвокатського запиту від 17.11.2024 № 17-11-24/01 за належністю для розгляду в межах компетенції.

11. Листом Міністерства освіти і науки України №3/7898-24 від 23.10.2024 позивача повідомлено, що Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності.

У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в ЄДЕБО, ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) у 2013 році був зарахований до Національної металургійної академії України за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050403 «Інженерне матеріалознавство», відраховано 28.11.2014. У 2024 році був зарахований до Дніпровського державного аграрно-економічного університету за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 206 «Садово-паркове господарство». Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».

Стосовно внесення змін до картки здобувача освіти в ЄДЕБО, то згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1060) визначено, що ДП «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО. Відповідно до Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

12. Не погоджуючись зі змістом довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 270384 від 04.09.2024, позивач звернувся до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

13. Позивач вважає, що має диплом кваліфікованого робітника та диплом молодшого спеціаліста, які підтверджують отримання ним рівня освіти, який є нижчим від рівнів вищої освіти. Крім того, у період з 01.09.2013 по 29.04.2014 позивач навчався у Національній металургійній академії України на 3-му курсі заочного факультету, однак його було відраховано з навчального закладу за академічну неуспішність. 01.09.2014 ОСОБА_1 було поновлено на навчанні на 3-му курсі заочного факультету, однак за невиконання умов контракту його знову було відраховано. Отже диплом бакалавра ОСОБА_1 не отримував.

Крім того, сукупно за час навчання позивач отримав знання загальним обсягом 47 кредитів ЄКТС з необхідного мінімального обсягу у 120 кредитів ЄКТС, що не відповідає початковому рівню вищої освіти - тобто ступеню молодшого бакалавра.

Таким чином, позивач наголошує, що він ступеню молодшого бакалавра не отримав не за кількісним показником отриманих знань, що виражається у мінімально отриманій кількості кредитів ЄКТС, ані фактичним отриманням диплома молодшого бакалавра, що свідчить про те, що на теперішній час він отримує вищу освіту у відповідній послідовності, визначеній положеннями ч.2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

З огляду на викладене, позивач вважає помилковою позицію відповідача, що лише сам факт зарахування особи на навчання до закладу вищої освіти є фактом порушення послідовності здобуття цією особою вищої освіти, а тому відомості, що містяться в ЄДЕБО щодо нього повинні бути скориговані.

14. ДП «Інфоресурс» проти позову заперечило; зазначило, що не здійснювало розроблення технічного опису та не забезпечувало доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, та не визначав особливості формування зазначених довідок. Відповідач-2 на виконання доручення Міністра освіти і науки України Оксена Лісового від 31.05.2024 №1/34-Д-24 та, враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 №1/9806-24, лише здійснив технічні заходи щодо встановлення додаткового скрипта (« 17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» на замовлення Міністерства освіти і науки України в рамках Договору.

Таким чином, внесення до ЄДЕБО та підтримання в ЄДЕБО в повному, актуальному та достовірному стані інформації про здобувачів освіти, які навчаються у закладах освіти, не відноситься до компетенції Відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відповідачі не відносяться до суб'єктів освітньої діяльності, не провадять освітню діяльність. Враховуючи зазначене, в ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту». Зазначена інформація відображається у довідках про здобувача освіти, що формуються закладами освіти на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Зазначені довідки містяться в ЄДЕБО.

15. Міністерство освіти і науки України проти позову заперечило; надало пояснення, які загалом збігаються з листом № 3/7898-24 від 23.10.2024 (п. 6 цієї постанови).

IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

16. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту";

- зобов'язано Міністерство освіти і науки України внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту", ОСОБА_1 в Дніпровському державному аграрно-економічному університеті на агрономічному факультеті за спеціальністю " 206 Садово-паркове господарство" на денній формі навчання за освітнім ступенем "бакалавр".

17. Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач не завершив навчання за освітнім рівнем бакалавра, його вступ для здобуття фахової передвищої освіти, за наявності раніше здобутої професійної (професійно-технічної) освіти, яка є нижчою за рівнем, не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

18. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.07.2025 апеляційну скаргу Міністерства освіти і науки України задоволено: рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 скасовано; ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

19. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що для здобуття освіти на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти, визначеною ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу вищої освіти особа має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь. Навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття такого самого ступеня освіти. Повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

20. 08.08.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій представник позивача ОСОБА_1 просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10.07.2025, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 залишити без змін.

21. Підставою касаційного оскарження позивач визначив відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зокрема щодо тлумачення положень ст. ст. 10, 40 Закону України "Про освіту", п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

22. На думку позивача, Третій апеляційний адміністративний суд невірно застосував:

- ст. ст. 10, 40 Закону України "Про освіту", де під здобутим рівнем освіти розуміється вже закінчений рівень освіти;

- ст. 7 Закону України "Про вищу освіту", згідно з якими документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. У позивача взагалі відсутній диплом про вищу освіту;

- п. 1-3 ст. 3 Закону України "Про освіту" та ст. 53 Конституції України, згідно з якими кожен має право на освіту та ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Апеляційний суд зазначив, що позивач для здобуття освіти на рівні вищому ніж раніше здобутий та для збереження послідовності здобуття освіти повинен був поновитися на навчанні, з якого його двічі було відраховано;

- п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виходячи зі змісту яких можна зробити висновок, що законодавець під поняттям "рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначений ч. 2 ст.10 Закону України "Про освіту"" розуміє саме закінчений рівень освіти.

23. Ухвалою Верховного Суду від 27.08.2025 відкрито касаційне провадження.

24. Відзиви від відповідачів не надходили. Відповідно до довідок про доставку електронного листа копію ухвали про відкриття доставлено до електронних кабінетів Міністерства освіти і науки України, ДП "Інфоресурс" 27.08.2025 о 19:30.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

25. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

26. Згідно з ч.ч. 1 - 3 ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

27. Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 3 Закону України «Про освіту» кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров'я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.

28. Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» встановлено, що рівнями освіти є:

дошкільна освіта;

початкова освіта;

базова середня освіта;

профільна середня освіта;

перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

фахова передвища освіта;

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

другий (магістерський) рівень вищої освіти;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

29. У статті 17 Закону України "Про освіту" вказано, що метою вищої освіти є здобуття особою високого рівня наукових та/або творчих мистецьких, професійних і загальних компетентностей, необхідних для діяльності за певною спеціальністю чи в певній галузі знань.

Вища освіта здобувається на основі повної загальної середньої освіти.

Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Наукова, науково-технічна та інноваційна діяльність закладів вищої освіти (для закладів вищої освіти культурологічного та мистецького спрямування - мистецька діяльність) є обов'язковою та невід'ємною складовою частиною їхньої освітньої діяльності.

Складовою освітньої програми вищої освіти мистецького спрямування є асистентура-стажування, яке проводиться в університетах та академіях на основі ступеня магістра і є основною формою підготовки мистецьких виконавських кадрів вищої кваліфікації.

30. Згідно з п.п. 5, 19 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти;

результати навчання - знання, уміння, навички, способи мислення, погляди, цінності, інші особисті якості, які можна ідентифікувати, спланувати, оцінити і виміряти та які особа здатна продемонструвати після завершення освітньої програми (програмні результати навчання) або окремих освітніх компонентів.

31. Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про вищу освіту» кожен має право на вищу освіту.

Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Громадяни України вільні у виборі закладу вищої освіти, форми здобуття вищої освіти і освітньої програми.

Громадяни України, які не завершили навчання за кошти державного або місцевого бюджету за певним ступенем освіти, мають право повторно безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти за тим самим ступенем освіти, за умови відшкодування до державного або місцевого бюджету коштів, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

32. Здобувачами вищої освіти у розумінні п. 1 ч. 2 ст. 61 Закону України «Про вищу освіту» є студент - особа, зарахована до вищого навчального закладу з метою здобуття вищої освіти ступеня молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра.

33. Абзацами 1-5 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти:

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень;

другий (магістерський) рівень;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

34. Відповідно до ч. ст. 5 Закону України «Про вищу освіту» здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:

1) молодший бакалавр;

2) бакалавр;

3) магістр;

4) доктор філософії/доктор мистецтва.

35. Згідно з ч.ч. 2,4 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту» особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

36. Частинами 1-2 ст. 6 Закону України «Про вищу освіту» встановлено, що атестація - це встановлення відповідності результатів навчання (наукової або творчої роботи) здобувачів вищої освіти вимогам освітньої програми та/або вимогам програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об'єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).

Заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію.

Атестація осіб на першому (бакалаврському) та/або другому (магістерському) рівнях вищої освіти може включати єдиний державний кваліфікаційний іспит, що проводиться за спеціальностями та в порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації скасовується закладом вищої освіти у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності, зокрема наявності у кваліфікаційній роботі академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

37. Відповідно до ч.ч. 1,2,5,6 ст. 7 Закону України «Про вищу освіту» Документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями:

диплом молодшого бакалавра;

диплом бакалавра;

диплом магістра;

диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

Документ про вищу освіту видається закладом вищої освіти лише за акредитованою відповідно до цього Закону освітньою програмою. У документі про вищу освіту зазначається найменування органу (органів) акредитації, а в додатку до документа про вищу освіту - інформація про видані ним (ними) відповідні акредитаційні сертифікати, рішення.

38. Пунктом першим ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

39. Пунктом 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначено, що здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.

За формою довідки про здобувача освіти, наведеної у додатку 9 до вказаного Порядку, у ній зазначається, зокрема, така інформація: на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - ТАК/НІ.

40. У постанові від 29.10.2025 у справі № № 200/5372/24, за схожих обставин, Верховний Суд сформував такий правний висновок:

«… нормативне визначення поняття «послідовності поточного здобуття освіти» у законі відсутнє, однак зі змісту норм частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» розуміється, зокрема, що перший (бакалаврський) рівень вищої освіти є вищим за раніше здобутий особою рівень повної загальної середньої освіти й така послідовність здобуття освіти відповідає положенням зазначеної статті.

54. При цьому закон передбачає, що особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію, присуджується відповідний ступень вищої освіти, у тому числі бакалавр, та видається документ про вищу освіту, зокрема, диплом бакалавра. З моменту отримання документа про вищу освіту особа вважається такою, що завершила навчання і фактично здобула вищу освіту за відповідним ступенем».

41. З огляду на обставини справи, що розглядається, Суд вважає вказаний висновок застосовним і до спірних правовідносин, і не вбачає підстав для відступу від нього.

42. Позивач раніше не отримував жодного документа про вищу освіту, у тому числі за ступенем вищої освіти - бакалавр. Послідовність здобуття позивачем освіти відповідає положенням ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту", оскільки ОСОБА_1 здобуває перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, який є вищим за раніше здобутий ним рівень повної загальної середньої освіти.

43. З огляду на викладене, Суд вважає помилковими висновки суду апеляційної інстанції і погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що оскільки позивач не завершив навчання за освітнім рівнем бакалавра, його вступ для здобуття фахової передвищої освіти, за наявності раніше здобутої професійної (професійно-технічної) освіти, яка є нижчою за рівнем, не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст.і 10 Закону України «Про освіту».

44. Відповідно до ч. 1 ст. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

45. З огляду на викладене, Суд дійшов висновку про необхідність скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

46. Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

47. За подання касаційної скарги позивач сплатив судовий збір у розмірі 3875,84 грн (квитанція від 08.08.2025). Саме таку суму судового збору слід стягнути з відповідача Міністерства науки і освіти України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 139, 243, 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі № 160/31314/24 скасувати.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №160/31314/24 залишити в силі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (м. Київ, 01135, пр-т Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621185) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3875,84 грн (три тисячі вісімсот сімдесят п'ять гривень вісімдесят чотири копійки).

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя С.Г. Стеценко

Суддя О.П. Стародуб