Справа № 320/37657/24 Суддя (судді) першої інстанції: Колеснікова І.С.
04 листопада 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Бєлової Л.В. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря судового засідання Головченко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Феодосіївської сільської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області від 24.07.2024 №4 "Про відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 ".
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись із вказаним рішенням, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що позивач був відкликаний не керівним органом політичної партії, як зазначено в рішенні суду першої інстанції, а суб'єктом відкликання громадянами України - виборцями відповідного виборчого органу і під час проведення процедури відкликання було дотримано норми законодавства України, внаслідок чого спірне рішення відповідача є правомірним.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що його не було письмово повідомлено про проведення 30.03.2024 зборів, внаслідок чого не забезпечено право на гарантований виступ позивача на таких зборах до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції, що також стосується права на ознайомлення з документами та виступом під час розгляду даного питання в територіальній виборчій комісії.
Відповідач відзив на апеляційну скаргу не подавав. В суді першої інстанції його позиція обґрунтовувалась тим, що оскільки Федодосіївської СТВК не було виявлено порушень ст.38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», то відповідач був обмежений можливістю прийняття лише одного рішення - про відкликання депутата Федодосіївської сільської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою.
Позивач та відповідач явку своїх представників в судове засідання не забезпечили.
Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та за відсутності його представника.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення третьої особи та її представника, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів доходить наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 було обрано депутатом Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області VIII скликання у багатомандатному виборчому - окрузі №2 шляхом самовисування та 24.11.2020 йому видано відповідне посвідчення (а.с.21).
24 липня 2024 року Феодосіївською сільською територіальною виборчою комісією Обухівського району Київської області винесено постанову №4 «Про відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 », якою: 1) відкликано за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 ; 2) припинено достроково повноваження депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 у зв'язку із відкликанням його за народною ініціативою; 3) доручено голові Комісії поінформувати Федосіївську сільську раду Обухівського району Київської області про прийняте рішення; 4) вирішено звернутись до Центральної виборчої комісії щодо призначення проміжних виборів в багатомандатному окрузі №4 Феодосіївської сільської територіальної громади Обухівського району Київської області (а.с.11).
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідачем було допущено порушення вимог щодо порядку відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, що свідчить про обґрунтованість доводів позивача щодо протиправності ухваленого рішення про його відкликання.
За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1-3 ст.4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Пунктом 1 ч.1 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.10 наведеного закону у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов'язаний:
1) підтримувати зв'язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;
2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;
3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;
4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;
5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку (ч.2 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Згідно з ч.1 ст.16 вказаного Закону депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.
В силу ч.1 ст.37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;
4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;
5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно з ч.1-5 ст.38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою виборцями приймається на зборах виборців у кількості не менше:
1) 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради;
2) 100 осіб для відкликання депутата міської ради міста районного значення та районної у місті ради;
3) 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради;
4) 150 осіб для відкликання депутата районної ради;
5) 400 осіб для відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.
Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення організаторами цих зборів повідомляються регіональні та/або місцеві медіа. Представникам медіа гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити:
1) сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб;
2) районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - не менше 50 осіб;
3) обласної, Київської, Севастопольської міської ради - не менше 100 осіб.
У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається дата, місце проведення зборів, кількість їх учасників, інформація про обрання головуючого та секретаря зборів виборців, хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, у тому числі щодо встановленої підстави для відкликання депутата, передбаченої статтею 37 цього Закону, результати голосування, зміст прийнятого рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (копії лицьового та зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, та довідки про місце проживання чи тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
Згідно з ч.1 ст.39 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, у якому зазначаються дата, місце проведення зборів, кількість їх учасників, хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення, персональний склад ініціативної групи.
В силу ч.1 ст.40 наведеного Закону ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа.
На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи в кількості, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.
Відповідно до п.1 ч.2 наведеної статті з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки, зокрема, у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів.
Частинами 3, 4 ст. 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців. Підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).
Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця.
Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті.
Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.
Положеннями ч.1-6 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другою статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, документами проведених зборів, передбаченими частинами четвертою і п'ятою статті 38 цього Закону, передаються до територіальної виборчої комісії, що встановила результати відповідних місцевих виборів.
Територіальна виборча комісія після надходження підписних листів та документів проведених зборів здійснює їх аналіз на відповідність їх оформлення вимогам цього Закону, перевіряє дотримання порядку збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, вибірково перевіряє достовірність відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості), за результатом чого приймає рішення, передбачене частиною шостою або сьомою цієї статті, у такі строки:
1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом 10 днів з дня отримання матеріалів;
2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом 20 днів з дня отримання матеріалів;
3) у разі відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради - протягом 30 днів з дня отримання матеріалів.
З метою вибіркової перевірки достовірності відомостей про громадян у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради територіальна виборча комісія скеровує запит до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців.
Орган ведення Державного реєстру виборців здійснює відповідну перевірку з використанням відомостей Державного реєстру виборців та інформує територіальну виборчу комісію про результати такої перевірки не пізніш як на п'ятий календарний день з дня отримання запиту виборчої комісії.
З метою вибіркової перевірки достовірності підписів громадян України у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради територіальна виборча комісія скеровує запит до відповідного територіального органу поліції.
Територіальний орган поліції здійснює відповідну перевірку шляхом вибіркового опитування громадян, відомості стосовно яких містяться у підписних листах, та інформує територіальну виборчу комісію про результати такої перевірки не пізніш як на п'ятий календарний день з дня отримання запиту виборчої комісії.
При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:
1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;
2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;
3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;
4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;
5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.
При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:
1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;
2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;
3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;
4) які не відповідають встановленій формі.
За результатами перевірки територіальна виборча комісія приймає рішення про підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, в якому зазначаються підстави неврахування підписів окремих виборців та підписних листів (за наявності), а також загальна кількість підписів, зібрана на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до політичної партії, від місцевої організації якої обрано відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
Отже, законодавство визначає чітку, послідовну та зрозумілу процедуру відкликання депутата сільської ради за народною ініціативою.
При цьому, гарантії прав депутата місцевої ради при розгляді питання про його відкликання визначені у ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відповідно до якої про дату, час і місце проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, організатори таких зборів письмово повідомляють депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання.
Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори виборців депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.
Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
Депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об'єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз'яснення своєї позиції медіа.
Депутат має право звернутися до місцевої ради з усною або письмовою заявою з приводу обставин, що стали підставою для порушення питання про його відкликання.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 посилався на сумлінне виконання ним обов'язків депутата місцевої ради. Позивач зазначив, що він не був проінформований про дату, час і місце проведення зборів виборців, на яких розглядалось питання про його відкликання за народною ініціативою, не був проінформованим відповідачем щодо дотримання ним повідомлення про проведення відповідних зборів виборців, не отримав доступу до запитуваних документів, на підставі яких приймалось спірне рішення. ОСОБА_2 звертає увагу на можливе недотримання ініціативною групою встановлених строків в частині подачі до відповідача підписних листів, протоколу зборів та повідомлення про проведення зборів виборців, а саме проведення зборів виборців без відповідного погодження місцевої ради в умовах воєнного стану є неправомірним, що свідчить про неправомірність наслідків таких зборів.
З наявної в матеріалах справи копії листа ОСОБА_1 від 27.03.2024, адресованого начальнику Обухівської РВА Київської області, копії: начальнику Обухівського відділу поліції ГУ НП в Київській області, т.в.о. секретаря Феодосіївської сільської ради вбачається, що нею було порушено питання про погодження мирного зібрання з приводу відкликання депутатів місцевої ради, в тому числі і позивача, яке відбудеться 30.03.2024 о 10:00 год, тривалістю 2-3години, кількістю учасників до 50 осіб, місце проведення - приміщення Центру культури села Рославичі за адресою вул.Спасо-Преображенська, 10-а (а.с.70).
Листом від 28.03.2024 №60/70-20/1481 Обухівська РВА Київської області погодила проведення мирного зібрання, яке відбудеться 30.03.2024 о 10:00 в приміщенні Центру культури села Рославичі за адресою вул.Спасо-Преображенська, 10-а (а.с.68-69).
Відповідну інформацію про проведення мирних зібрань ОСОБА_1 27.03.2024 направила засобами електронного поштового зв'язку на адресу місцевих медіа - газети «Варіант» Обухівського району ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується роздруківкою скріншоту (а.с.71).
Також, примірник листа від 27.03.2024 щодо проведення мирних зібрань та інформацію про проведення зборів виборців 30.03.2024 щодо відкликання депутата ОСОБА_2 28.03.2024 було направлено на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи роздруківкою скріншоту (а.с.72).
В судовому засідання ОСОБА_1 зазначила, що вказана адреса електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 належить ОСОБА_2 та інформацію про неї було взято із офіційного веб-сайту Феодосіївської сільської ради.
30.03.2024 відбулись збори виборців про відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 округу №2 за народною ініціативою, хід яких зафіксовано у протоколі від 30.03.2024 (а.с.81-84).
З вказаного протоколу вбачається, що у зборах прийняли участь 35 зареєстрованих учасників (належним чином в реєстраційних листах зазначено дані про 30 учасників, в той час, як щодо учасників під порядковими номерами 16, 18, 24, 26, 27 неповно зазначено дані щодо дати народження або зазначеного ініціали замість повного зазначення імені та по-батькові). Під час розгляду порядку денного заслухали жителя с.Рославичі - ОСОБА_3 , який навів підстави, передбачені ст.37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» для відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільськохї ради ОСОБА_2 , а саме:
- в порушення ст.16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не звітував перед виборцями останні два роки;
- не виконував вимогу п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» - не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради та доручень виборців;
- має порушення вимог п.5 ч.1 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» - регулярно вести прийом виборців, інших громадян (29 лютого був відсутній на прийомі за графіком, про що виборцями складено відповідний акт;
- порушив вимоги ч.2 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не виконавши доручення виборців, яке йому було надано належним чином;
- в порушення ч.2 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу не виконав зобов'язання виражати і захищати інтереси громади, а саме як член земельної комісії погодив оформлення трьох гектарів землі під кладовищем с.Рославичі як землі під забудову.
З вказаного протоколу також вбачається, що ОСОБА_2 був присутній на зборах виборців, йому було надано можливість виступити для пояснення своєї позиції до проведення голосувань, надані ним на захист своєї позиції документи були долучені до протоколу.
Колегія суддів зазначає, що надана ОСОБА_2 і долучена до протоколу зборів виборців копія листа Виконавчого комітету Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області (без номеру і дати) з висновком про розгляд документації із землеустрою (а.с.104-110) не підтверджують відсутність з боку позивача порушень вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», що стали підставою для ініціювання процедури відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою.
З матеріалів справи та протоколу зборів виборців від 30.03.2024 не вбачається, що позивачем на зборах виборців надавались будь які інші докази на спростування фактів недотримання ним положень ст.2, 10, 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Такі докази не були подані і до суду, під час розгляду даної справи як в суді першої інстанції, так і під час апеляційного перегляду.
В подальшому, учасники зборів виборців одноголосно проголосували «ЗА»: на підтримку позиції щодо відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільськохї ради ОСОБА_2 ; про затвердження персонального складу ініціативної групи; про призначення офіційного представника ініціативної групи; про прийняття форми підписного листа для збирання підписів. Також, члени ініціативної групи та офіційний представник написали відповідні заяви про їх згоду на входження до ініціативної групи та згоду бути офіційним представником (а.с.89-99).
В матеріалах справи наявні копії актів від 28.03.2024 та від 29.02.2024, складені виборцями 2-го округу Феодосіївської сільської ради про відсутність депутата ОСОБА_2 на прийомі, який він повинен проводити відповідно до графіка, опублікованого на офіційному сайті громади (а.с.101-102).
Також, в матеріалах справи наявна копія доручення виборців щодо підтримки своїм голосуванням на черговій сесії сільської ради проект рішення про перегляд складу виконавчого комітету Феодосіївської сільської ради і повідомити про виконання доручення під час наступної зустрічі з виборцями відповідно до графіку 28.03.2024, з відміткою про отримання цього доручення позивачем 29.02.2024 (а.с.103).
02.04.2024 ОСОБА_1 направила до Федодосіївської СТВК витяг з протоколу та повідомлення про проведення зборів засобами електронного поштового зв'язку на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також засобами поштового зв'язку листом з описом вкладення (а.с.73-78).
12.04.2024 головою Феодосіївської СТВК отримано протокол зборів виборців від 30.03.2024 з додатками (реєстраційні листи учасників зборів виборців від 30.03.2024, заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи про входження до її складу, заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи, бланки затвердженого підписного листа, копія акту виборців від 29.02.2024 про відсутність на прийомі ОСОБА_4 за графіком, доручення виборців, копія документу наданого ОСОБА_2 ), підписні листи з підписами виборців сіл Рославичі, Круглик, Кременище, Гвоздіва, які підримують ініціативу про відкликання депутата округу №2 Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 за народною ініціативою, прошиті та завірені членами ініціативної групи у кількості 24, кількість зібраних підписів 150 (а.с.79-123).
Після отримання відповідей від 22.07.2024 №124/11-03 Відділу ведення державного реєстру виборців Обухівської РВА Київської області та від 19.07.2024 №4/751 відділу поліції №1 Обухівського управління поліції ГУ НП в Київській області за результатами перевірки достовірності відомостей про громадян у підписних листах та вибіркової перевірки достовірності підписів громадян України у підписних листах (а.с.135-141), 24.07.2024 відбулось засідання Феодосіївської СТВК, хід якого відображено у протоколі №3 від 27.07.2024, в якому зафіксовано, що ОСОБА_2 був запрошений на засідання, як депутат Феодосіївської сільської ради, питання про відкликання якого розглядається на засіданні комісії (а.с.12-18).
Відповідно до вказаного протоколу, підстави для відкликання були оголошені на зборах, які відбулись 30.03.2024, в своєму виступі на зборах депутат Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 не зміг надати об'єктивні спростування, і збори виборців одностайно їх підтримали. Пропозиція про відкликання депутата за народною ініціативою внесена з дотриманням вимог ст.38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», процедура збирання підписів проведена у відповідності до вимог ст.40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». За результатами аналізу підписних листів комісією виявлено 23 невідповідності, що є підставою для їх виключення із загального числа зібраних підписів. Відповідають вимогам 127 підписів. Комісія не виявила підписних листів, які заповнені з порушеннями, зазначеними в ч.4 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» і не мають враховуватись при підрахунку кількості голосів виборців, відданих за відкликання кандидата.
За вказаних обставин, Комісія одноголосно проголосувала (8 голосів «ЗА») затвердити підсумки збору відписів, встановити, що порядок збору підписів було дотримано, не врахувати 23 підписи окремих виборців у зв'язку з відсутністю у підписному листі всіх окремих відомостей про виборця, загальна кількість підписів виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 - 127.
Комісією встановлено, що на місцевих виборах за ОСОБА_2 , обраного шляхом самовисування, було подано 96 голосів. Кількість зібраних підписів 127 перевищує кількість поданих на виборах голосів.
За таких обставин, Феодосіївська СТВК одноголосно проголосувала (8 голосів «ЗА»):
- відкликати за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 ;
- припинити достроково повноваження депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 у зв'язку із відкликанням його за народною ініціативою;
- доручити голові Комісії поінформувати Федосіївську сільську раду Обухівського району Київської області про прийняте рішення;
- звернутися до Центральної виборчої комісії щодо призначення проміжних виборів в багатомандатному окрузі №4 Феодосіївської сільської територіальної громади Обухівського району Київської області.
За наведених обставин та аналізу наявних в матеріалах справи доказів за своїм внутрішнім переконанням, судом встановлено, що процедура відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області ОСОБА_2 була дотримана.
Збори виборців 30.03.2024 були проведені із дотриманням положень законодавства, за наявності відповідного дозволу, за участю кількості виборців, достатньої для вирішення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою.
Позивач зазначає, що його не було повідомлено письмово про дату, час і місце проведення зборів виборців, однак вказані твердження спростовуються скріншотом з поштового клієнта ОСОБА_1 (а.с.72), а також тією обставиною, що в протоколі зборів виборців від 30.03.2024 зафіксовано факт присутності ОСОБА_2 на зборах, надання йому слова та долучення до протоколу наданих ним матеріалів.
Таким чином, визначені ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» гарантії депутата місцевої ради під час проведення процедури його відкликання за народною ініціативою були дотримані.
Колегія суддів зазначає, що під час апеляційного розгляду третьою особою було подано до суду клопотання про долучення до матеріалів справи відеозапису проведення зборів виборців від 30.03.2024 у якості доказу присутності ОСОБА_2 на вказаних зборах.
В той же час, в силу ч.4 ст.308 КАС України Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Враховуючи, що апелянтом не надано докази неможливості подання з незалежних від нього причин до суду першої інстанції диску з відеозаписом зборів виборців, що відбулись 30.03.2024, такий доказ не може бути прийнятий судом, про що вірно зауважив позивач у поданому ним 03.11.2025 клопотанні.
Обставини щодо звернення представника позивача із заявою (клопотанням) від 23.07.2024 до Феодосіївської СТВК щодо надання адвокату можливості ознайомитися з документами проведених зборів та підписних листів, яке надійшло до відповідача 24.07.2024 та зареєстроване за вх.24.07.2024/3, жодним чином не свідчать про недотримання визначених ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» гарантій, які передбачають саме повідомлення його про проведення зборів виборців, гарантований виступ на зборах до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції, що в повному обсязі було дотримано.
Крім того, законом не встановлено обов'язок невідкладного розгляду відповідачем такої заяви (клопотання) яка була оформлена у формі звернення, а не у формі адвокатського запиту, порядок розгляду якого регулюється ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Натомість, норми Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не передбачають обов'язкової участі депутата (його представника) в засіданні ТВК, на якому розглядається питання про його відкликання за народною ініціативою.
Передбачені положеннями ст.38-41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» строки проведення зборів виборців, повідомлення Феодосіївської СТВК про ці збори, збирання підписів та їх передачі до Феодосіївської СТВК для прийняття рішення про відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 були дотримані, що встановлено судом на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Колегія суддів також враховує позицію Верховного Суду у даній категорії справ, викладену в постанові від 29.12.2020 у справі №819/151/18, відповідно до якої окремі допущенні порушення Тернопільською МВК при перевірці підписних листів не спростовують наявності однозначного волевиявлення достатньої кількості виборців, вираженого у таких підписних листах та матеріалах ініціативної групи надісланих до цього відповідача для прийняття рішення. Процедурні порушення не можуть бути перешкодою для реалізації права громадян на відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та підставою для скасування рішення МВК.
Отже, можливі допущені порушення в процедурі відкликання депутата за народною ініціативою, за відсутності сумнівів щодо однозначного волевиявлення достатньої кількості виборців на відкликання депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою, не можуть бути перешкодою для реалізації відповідного права громадян і бути підставою для скасування спірного рішення відповідача.
Крім того, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції застосував положення законодавства та загалом досліджував процедуру відкликання за народною ініціативою депутата Феодосіївської сільської ради ОСОБА_2 ініційованого місцевою організацією політичної партії, що застосовується до депутатів відповідних політичних партій.
Натомість, позивач є самовисуванцем, та процедура його відкликання за народною ініціативою є відмінною від процедури відкликання за народною ініціативою депутата відповідної політичної партії, яка передбачає проведення зборів (конференції) місцевої організації партії та здійснення розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради вищим керівним органом політичної партії.
Заперечуючи проти апеляційної скарги в частині порушення судом першої інстанції норм матеріального права щодо помилкового посилання на порушення прав позивача щодо не виклику його на засідання конференції (зборів), ОСОБА_2 вказує, що такі порушення є незначними. В той же час, у своєму відзиві на апеляційну скаргу позивач також посилається на норми законодавства, що визначають процедуру відкликання депутата місцевої ради під час проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, цитуючи рішення суду першої інстанції.
З огляду на викладені обставини, з урахування наведених норм права, колегія суддів доходить висновку щодо правомірності та законності оскаржуваного рішення відповідача, натомість доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню внаслідок їх необґрунтованості, а тому суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі вищенаведеного, з огляду на те, що невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та тлумачення закону призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції із прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено 06 листопада 2025 року.
Суддя-доповідач Н.В.Безименна
Судді Л.В.Бєлова
А.Ю.Кучма